Reklama

Ford poznává cenu snahy dohnat VW za každou cenu, žaluje ho 7 000 zákazníků

Dvouspojkové převodovky se kdysi zdály být velkou konkurenční výhodou a modrý ovál je chtěl mít v nabídce co nejdříve. Z výsledku radost mít nemůže.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Ford poznává cenu snahy dohnat VW za každou cenu, žaluje ho 7 000 zákazníků

1.6.2017 | Petr Prokopec | 16 příspěvků

Dvouspojkové převodovky se kdysi zdály být velkou konkurenční výhodou a modrý ovál je chtěl mít v nabídce co nejdříve. Z výsledku radost mít nemůže.

Historie je plná pokusů, jež měly zcela změnit automobilový svět a nakonec se ukázaly být slepými uličkami. Tou poslední se zdají být dvouspojkové automaty, tedy převodovky, které byly ještě před pár lety považovány za technologii budoucnosti. Přinesly řadu pozitivních novinek, bez poskvrny ale nikdy nebyly a dokonale spokojeni s nimi nebyli ani zákazníci, ani samotní výrobci. Koncern VW Group tak už skrze Audi dal najevo, že od nich začíná ustupovat, s podobnými slovy se nedávno vytasilo BMW.

Tento krok by ovšem měl učinit zejména Ford se svou skříní PowerShift, kterou chtě konkurovat Volkswagenem proslavenému DSG. Tato převodovka totiž přitahuje žaloby zákazníků jako světlo noční můry, však už v minulosti jsme vás informovali o kritice a následné soudní při v Americe či Austrálii. Dnes znovu zamíříme do USA, neboť skrze právnickou firmu Stern Law tam byla podána žaloba takřka sedmi tisíc majitelů Fordů Focus a Fiesta.

Jablkem sváru jsou právě dvouspojkové automaty PowerShift, které jsou popsány jako „klepající se, prokluzující, poskakující, škubající, vykazující nadměrné vnitřní opotřebení, váhající při přeřazení, zpožďující se při řazení dolů a v některých případech způsobující náhlou či naopak pozdní akceleraci“. To je vskutku již slušný výčet problémů, ze kterého musí mít u Fordu těžkou hlavu.

Firma Stern Law, jež žalobu podala 20. dubna u oblastního soudu ve Wayne County, přitom udává, že „Ford musí nést zodpovědnost za provedení a výrobní problémy převodovky PowerShift, která snížila bezpečnost vozidla a přišla majitele na nemalou ztrátu hodnoty vozidla, spolehlivosti transportu i času“. Modrý ovál se přitom k soudnímu jednání vyjadřovat nechce, převodovky ale obhajuje.

Automobilka je dle svého tvrzení „zavázána k nabízení vozů prvotřídní kvality zákazníkům“, s čímž souvisí i samotná převodovka. Pro tu již Ford vydal více než 20 technických příruček, jež měly problém odsunout do minulosti. Zároveň byla v roce 2014 prodloužena standardní nabízená záruka z 5 let/60 000 mil na 7 let/100 000 mil. Nic z toho však dle žaloby nelze považovat za „spolehlivou nápravu“.

Je přitom překvapivé, že se Ford nesnaží více a v nejhorším případě nezkusí převodovky zcela stáhnout z trhu. Takový krok by sice rozhodně nebyl levný, nicméně nejspíše by vyšel automobilku na menší peníze než rozhněvaní zákazníci, přímé následky soudní pře a nepřímé dopady negativní publicity. V případě oné hromadné žaloby navíc právníkům nejde o jednu souhrnnou částku, místo toho bude požadavek každého z oněch více než 7 000 zákazníků posuzován individuálně.

Uvidíme tedy, jak vše dopadne, na epizodu s PowerShiftem ale může Ford hledět pozitivně jej stěží. Ačkoli některé zmiňované problémy jsou dvouspojkovým převodovkám vlastní obecně, žádná jiná automobilka s nimi nemá takové problémy jako právě Ford. Američané tak zřejmě doplácí na příliš zbrklou snahu dorovnat náskok Volkswagenu, který s DSG přišel jako první na světě v roce 2003. Ford svůj PowerShift nasadil o 5 let později a zřejmě to bylo příliš brzy - VW vyvinul své ústrojí ve spolupráci s firmou BorgWarner na základě závodních zkušeností Porsche datujících se až do 80. let minulého století. Ford vsadil na spolupráci s Getragem a zjevně netrefil desítku.

Dodejme jen, že jádrem sporu je převodovka nabízená ve Fordech Focus vyráběných v letech 2012 až 2016, respektive u Fordů Fiesta Sedan z let 2011 až 2016, které by měly používat suchou spojku, na rozdíl od jiných modelů automobilky. Jestli je ale tady zakopaný pes...

Ford poznává cenu snahy dohnat VW za každou cenu, žaluje ho 7 000 zákazníků - 1 - Ford Powershift 2017 nove foto 01Ford poznává cenu snahy dohnat VW za každou cenu, žaluje ho 7 000 zákazníků - 2 - Ford Powershift 2017 nove foto 04Ford poznává cenu snahy dohnat VW za každou cenu, žaluje ho 7 000 zákazníků - 3 - Ford Powershift 2017 nove foto 03Ford poznává cenu snahy dohnat VW za každou cenu, žaluje ho 7 000 zákazníků - 4 - Ford Powershift 2017 nove foto 06Ford poznává cenu snahy dohnat VW za každou cenu, žaluje ho 7 000 zákazníků - 5 - Ford Powershift 2017 nove foto 07Ford poznává cenu snahy dohnat VW za každou cenu, žaluje ho 7 000 zákazníků - 6 - Ford Powershift 2017 nove foto 08Ford poznává cenu snahy dohnat VW za každou cenu, žaluje ho 7 000 zákazníků - 7 - Ford Powershift 01Ford poznává cenu snahy dohnat VW za každou cenu, žaluje ho 7 000 zákazníků - 8 - Ford Powershift 02Ford poznává cenu snahy dohnat VW za každou cenu, žaluje ho 7 000 zákazníků - 9 - Ford Powershift 03
Kvůli problematické převodovce PowerShift má Ford na krku hromadnou žalobu majitelů vozů Focus či Fiesta Sedan

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 16 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše