Reklama

Váš iPhone brzy při jízdě autem nebude fungovat. Sám se zamkne, i pasažérům

Pokud jste si zvykli používat telefon v autě, třeba k navigování, iPhone brzy nebude to pravé. S iOS 11 ho za jízdy už prakticky nepůjde použít.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Váš iPhone brzy při jízdě autem nebude fungovat. Sám se zamkne, i pasažérům

24.7.2017 | Marek Bednář | 22 příspěvků

Pokud jste si zvykli používat telefon v autě, třeba k navigování, iPhone brzy nebude to pravé. S iOS 11 ho za jízdy už prakticky nepůjde použít.

Pokud vám nevoní snahy různých společností vám neustále „zachraňovat život”, tuto novinku patrně neoceníte. Pokud máte iPhone, je třeba se připravit na již ohlášenou součást nového iOS 11, režim „Nerušit při řízení”. Ten vypne jakékoliv notifikace v době, kdy bude auto v pohybu se snahou snížit množství lidí, kteří používají smartphone za jízdy, pochopitelně.

Upřímně - sahat za jízdy na telefon je obecně hloupý nápad a může způsobit dopravní nehodu. Jenže je rozdíl mezi saháním na telefon a saháním na telefon - psaní zpráv na dotykovém displeji rozhodně v pořádku není, když řídíte, ale řada lidí používá telefon i jako navigaci. A v takovém případě musí telefon normálně fungovat.

Jako vhodné řešení se nabízí Apple CarPlay, systém, který propojí váš telefon s infotainmentem vozu a umožní vám určité funkce telefonu, především mapy, volání a přehrávání hudby, používat za jízdy. Jenže troufneme si říci, že řádově více řidičů má zatím jen iPhone a nikoliv automobil, který umí Apple CarPlay.

Ochrana proti používání mobilu za jízdy se bude člověka automaticky ptát, jestli ji chce zapnout. Pokud ji nezapne, zapne se sama ve chvíli, kdy zjistí pohyb připomínající jízdu autem. Půjde odemknout, ovšem údajně ne úplně banálně - pro řidiče to má být schválně náročná operace, aby ji rovnou vzdal, ale pasažér by ji měl zvládnout.

Systém je samozřejmě konstruován pro použití s Apple CarPlay nebo alespoň s připojením k autu pomocí Bluetooth nebo USB, takže přehrávání hudby z telefonu za jízdy by nemělo být problematické. Navigace už je však otázkou - pokud při zamčení telefonu zčerná obrazovka, je telefon k navigaci nepoužitelný, leda by ho pasažér držel v ruce jako papírový autoatlas a říkal vám, kam máte odbočit.

Jak to bude ve výsledku vypadat, se zatím nechme překvapit. Stejně tak, jestli a kdy přijde komunita majitelů Apple se způsobem, jak tuhle novinku odstavit z činnosti. A budeme doufat, že Google k ničemu takovému pro Android nesáhne. Nejsme pro používání telefonů při řízení, každý člověk by si ale sám měl určit, kde leží hranice pro jejich rozumné používání...

Váš iPhone brzy při jízdě autem nebude fungovat. Sám se zamkne, i pasažérům - 1 - Pouzivani iPhone za jizdy 01Váš iPhone brzy při jízdě autem nebude fungovat. Sám se zamkne, i pasažérům - 2 - Pouzivani iPhone za jizdy 02Váš iPhone brzy při jízdě autem nebude fungovat. Sám se zamkne, i pasažérům - 3 - Pouzivani iPhone za jizdy 03
Takové používání iPhonu za jízdy autem má být brzy prakticky nemožné

Váš iPhone brzy při jízdě autem nebude fungovat. Sám se zamkne, i pasažérům - 4 - apple carplay ilu 01Váš iPhone brzy při jízdě autem nebude fungovat. Sám se zamkne, i pasažérům - 5 - Apple CarPlay 01Váš iPhone brzy při jízdě autem nebude fungovat. Sám se zamkne, i pasažérům - 6 - Apple CarPlay 02Váš iPhone brzy při jízdě autem nebude fungovat. Sám se zamkne, i pasažérům - 7 - Apple CarPlay 03Váš iPhone brzy při jízdě autem nebude fungovat. Sám se zamkne, i pasažérům - 8 - Apple CarPlay 04Váš iPhone brzy při jízdě autem nebude fungovat. Sám se zamkne, i pasažérům - 9 - Apple CarPlay 05
Řešením je Apple CarPlay, je to dobrý systém. Ale řada lidí s novými iPhony ho v autě nemá. A pasažéři mají smůlu zcela

Zdroj: Financial Times

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 22 příspěvků

Reklama

Autobazar

zobrazit vše