Jaká auta skutečně řídí mladí a jaká starší lidé? Platí tu pověry?

O některých značkách aut se říká, že oslovují leda penzisty, i jiných zase, že hlavně nevybouřené mladíky. Jde o klišé, nebo to statistika potvrzuje?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Jaká auta skutečně řídí mladí a jaká starší lidé? Platí tu pověry?

15.6.2017 | Marek Bednář | 9 příspěvků

O některých značkách aut se říká, že oslovují leda penzisty, i jiných zase, že hlavně nevybouřené mladíky. Jde o klišé, nebo to statistika potvrzuje?

Říká se, že některé značky aut jsou pro mladé lidi a některými jezdí převážně starší řidiči. Občas to přiživuje marketing některých značek, někdy určité stereotypy podporují média a nejednou se o tohle téma opřel britský Top Gear, když ještě držel otěže Clarkson a spol. Leckdo tak řekne, že Mercedesy nebo Toyoty jsou pro staré a naopak BMW či Alfy Romeo pro omladinu. Ale je to tak ve skutečnosti?

Na to, jak to s průměrným věkem řidičů aut jednotlivých značek i typů skutečně je, se podívali lidé z Check24, firmy, která zprostředkovává obchod s kde čím a mezi tím i pojištěním aut. Zjistili někdy až pozoruhodné rozdíly - že některé značky a modely skutečně mají v oblibě starší řidiči a jiné naopak vyhledávají ti mladší. Data pocházejí z pojistných smluv sjednaných touto firmou, takže pochopitelně nemusí stoprocentně odrážet realitu. Zkoumaný vzorek je ale dost široký, takže nahodilá zjištění to nejsou.

Do výsledků totiž byly zahrnuty jen značky a modely, kterých bylo v databázi smluv aspoň 1 000, takže realitě budou výsledky velmi blízké. Přesto je to jen statistika, průměrné hodnoty a i když jsou rozdíly v některých případech značné, jistě nebude problém potkat babičku v Seatu a třicátníka v Dacii. Podívejme se ale už na výsledky podrobně.

Značky a modely aut s nejvyšším průměrným věkem řidičů

V tabulkách níže vidíme, že v případě značek mají nejvyšší věkový průměr řidiči Jaguaru s 48,8 lety, následovaní značkami Dacia a Porsche. Jaguar a Porsche dávají smysl z mnoha důvodů, Dacia zde ale trochu překvapí. Odhadujeme, že tady vítězí preference jednoduchého a dostupného auta pro občasné ježdění, které prostě lepší než Dacia (a tím neříkáme, že jsou Dacie špatné) nemusí být. Mercedes ani Toyota zde nepřekvapí ani trochu, většina tabulky s tradovanými závěry docela koresponduje.

Jednotlivé modely s nejstaršími majiteli vypadají trochu jinak, ale vážně jen trochu. Na prvních dvou místech jsou podle očekávání Mercedesy, následované jsou ale Yetim, SUV právě končivším v nabídce Škody - to bychom tu zrovna nečekali. Ale zde zřejmě vítězí preference SUV mezi staršími lidmi, čemuž odpovídá i charakter dvou japonských vozů dále. Průměrné věky řidiče jsou tu vážné vysoké - 55,6 roku u vítězné třídy B je opravdu hodně.

Jaká auta skutečně řídí mladí a jaká starší lidé? Platí tu pověry? - 1 - znacky a modely nejstarsi ridici tab check24stats2016

Následující graf ukazuje, jak velký podíl mají vozy značky Mercedes v jednotlivých věkových skupinách řidičů. Mercedesy mají největší podíl u lidí starších 70 let a tento podíl je také skoro čtyřikrát větší, než v nejmladší věkové skupině. Toyota je na tom podobně, ale není to tak silně vidět.

Jaká auta skutečně řídí mladí a jaká starší lidé? Platí tu pověry? - 2 - podil znacek toyota-merc graf check24stats2016

Druhý graf ukazuje stejné číslo, tedy podíl jednotlivé značky v jednotlivých věkových skupinách řidičů, jen očividně jsou značky Jaguar, Porsche a Dacia o mnoho méně oblíbené. Porsche tu vítězí u lidí ve věku 50 - 59 let, Dacia zase u lidí o dekádu starších. Jaguar je na tom podobně jako Mercedes a Toyota výše, největší podíl má v nejstarší věkové skupině.

Jaká auta skutečně řídí mladí a jaká starší lidé? Platí tu pověry? - 3 - podil znacek nejstarsi ridici graf check24stats2016

Značky a modely s nejnižším průměrným věkem řidičů

Mladší řidiči si podle této statistiky vybírají zejména vozy Seat, Audi a BMW, průměrný věk se zde ale nedostal pod 40 let. U Seatu a Alfy Romeo se dají takovéto výsledky docela očekávat, u Audi a BMW vlastně také. Volkswagen už může být pro leckoho překvapením, ale také je „až” na pátém místě.

Modely říkají, že nejmladší řidiči si průměrně vybírají VW Scirocco, což není těžké pochopit - je to sice předokolka, ale také to je velmi lákavé sportovní kupé. Alfa Romeo 147 je pro řadu lidí vstupní branou do světa téhle italské značky, Fiat Stilo je zase dost častým terčem snahy tunerů, kteří většinou moc staří nebývají. A Seat Arosa by marketing značky uměl vykreslit jako ideální vůz pro mladý pár žijící ve městě, protože tohle auto opravdu moc místa nezabere.

Jaká auta skutečně řídí mladí a jaká starší lidé? Platí tu pověry? - 4 - znacky a modely nejmladsi ridici tab check24stats2016

Graf ukazuje, že všechny „medailové” značky s nejnižším věkovým průměrem mají největší podíl řidičů ve věkové skupině od 20 do 29 let a nejmenší naopak ve skupině nad 70 let. Seatům se docela daří i u nejmladších řidičů do 20 let, možná proto, že oproti vozům Audi a BMW jsou i jako ojetiny výrazně levnější.

Jaká auta skutečně řídí mladí a jaká starší lidé? Platí tu pověry? - 5 - podil znacek nejmladsi ridici graf check24stats2016

Celkový přehled klíčových výsledků

Zde si můžete výše probírané prohlédnout pěkně pohromadě. Bylo by pochopitelně zajímavější vidět výsledná data ještě komplexněji, takový pohled ale statistika nenabízí. I tak pohled na nejlepší a nejhorší pětky na otázky položené zkraje odpovídá celkem jasně - pověry tady nejsou až tak pověrami. Pokud holdujete ve 30 letech SUV nebo MPV Mercedesu, jste spíše výjimka. A stejné zjištění platí, pokud jste si na stará kolena pořídili BMW nebo kupé od Volkswagenu...

Jaká auta skutečně řídí mladí a jaká starší lidé? Platí tu pověry? - 6 - znacky a modely dle veku tab check24stats2016

Jaká auta skutečně řídí mladí a jaká starší lidé? Platí tu pověry? - 7 - Jaguar XE 20d 2015 prvni test 01Jaká auta skutečně řídí mladí a jaká starší lidé? Platí tu pověry? - 8 - Jaguar XE 20d 2015 prvni test 03Jaká auta skutečně řídí mladí a jaká starší lidé? Platí tu pověry? - 9 - Jaguar XE 20d 2015 prvni test 07Jaká auta skutečně řídí mladí a jaká starší lidé? Platí tu pověry? - 10 - Jaguar XE 20d 2015 prvni test 14Jaká auta skutečně řídí mladí a jaká starší lidé? Platí tu pověry? - 11 - Jaguar XE 20d 2015 prvni test 12Jaká auta skutečně řídí mladí a jaká starší lidé? Platí tu pověry? - 12 - Jaguar XE 20d 2015 prvni test 29
Jaguary jezdí průměrně nejstarší řidiči

Jaká auta skutečně řídí mladí a jaká starší lidé? Platí tu pověry? - 13 - Test Seat Leon Cupra 2017 ext 02Jaká auta skutečně řídí mladí a jaká starší lidé? Platí tu pověry? - 14 - Test Seat Leon Cupra 2017 ext 03Jaká auta skutečně řídí mladí a jaká starší lidé? Platí tu pověry? - 15 - Test Seat Leon Cupra 2017 ext 06Jaká auta skutečně řídí mladí a jaká starší lidé? Platí tu pověry? - 16 - Test Seat Leon Cupra 2017 ext 09Jaká auta skutečně řídí mladí a jaká starší lidé? Platí tu pověry? - 17 - Test Seat Leon Cupra 2017 ext 08Jaká auta skutečně řídí mladí a jaká starší lidé? Platí tu pověry? - 18 - Test Seat Leon Cupra 2017 int 02
Seatům naopak holdují ti nejmladší

Zdroj: Check24

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 9 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše