Jaká ojetá auta teď Češi kupují nejvíce? Projděte si statistiku

Nejen nejprodávanější modely, ale i aktuální popularitu dieselů, manipulaci se stavy tachometrů nebo průměrné ceny odhalí detailní analýza trhu s ojetinami u nás ve třetím letošním čtvrtletí.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Jaká ojetá auta teď Češi kupují nejvíce? Projděte si statistiku

12.11.2018 | Mirek Mazal

Nejen nejprodávanější modely, ale i aktuální popularitu dieselů, manipulaci se stavy tachometrů nebo průměrné ceny odhalí detailní analýza trhu s ojetinami u nás ve třetím letošním čtvrtletí.

Pokud někdo kupuje ojeté auto, s vysokou pravděpodobností se setká se stáčeným tachometrem. Podíl zmanipulovaných aut prodávaných na českém území se má pohybovat okolo 40 procent. Průměrné omlazení se pohybuje okolo 100 tisíc kilometrů, ale najdou se i značně vyšší extrémy. Je to jistě neutěšený stav, podle dat Cebie dokumentujících stav českého trhu s ojetinami ve třetím čtvrtletí roku 2018 se situace začíná obracet dobrým směrem.

Statistický souhrn letošních devíti měsíců dále připomíná, že roste množství ojetin importovaných z cizích zemí, a to zejména těch z Německa, zejména těch dieselových. Jen letos se v prvních třech kvartálech dovezlo meziročně o 6,6 % použitých aut více a import je na historickém maximu. Tomu pak odpovídá i zájem o naftová auta, který je mezi ojetinami skoro dvojnásobný ve srovnání s trhem nových aut. Podíl nově prodaných vozů s diesely se dle dat SDA aktuálně pohybuje už jen okolo 30 %, na trhu ojetin to ale příliš znát není. Zájem tady naopak stále mírně roste a naftový pohon se aktuálně týká 58 % všech prodávaných ojetin.

Nabízena jsou také stále dražší auta. Průměrná cena ojetiny se zvedla už na 225 tisíc Kč, nejlépe se ale stále prodávají vozy v ceně mezi 100 až 200 tisíci korunami - do 200 tisíc korun se vejdou tři pětiny trhu. Tohle a mnoho dalšího zpráva Cebie mapuje do detailu. Projděme si nyní její jednotlivé části bod po bodu i s přehlednou grafikou.

1. Vývoj počtu dovážených ojetin, podíl dovozů u prodávaných vozidel

V období od ledna do září 2018 bylo do ČR dovezeno 135 292 osobních ojetých vozidel. Tempo nárůstu počtu dovezených aut se oproti loňskému roku zvýšilo a průměrné stáří dovezených vozů činilo 10,3 roku. Podíl vozidel starších 10 let zpomalil z loňských více než 54 na 51,73 %.

Narostl počet letos dovezených aut, nicméně většina prodávaných ojetin v tomto roce byla tuzemského původu (55 %) nebo byla dovezena již v minulých letech (22 %). Ojetiny dovezené v letošním roce tvoří 23 %. Nejčastější zemí původu je tradičně Německo (50 % ze všech prodávaných dovezených ojetin bez ohledu na rok dovozu), což dále podporuje tamní nezájem - a místní zájem - o použité diesely.


Jaká ojetá auta teď Češi kupují nejvíce? Projděte si statistiku - 1 - Prodeje ojetych aut Cebia 3 2018 01Jaká ojetá auta teď Češi kupují nejvíce? Projděte si statistiku - 2 - Prodeje ojetych aut Cebia 3 2018 02

2. Udávaný stav kilometrů na tachometru a míra manipulace s ním

Průměrná hodnota zobrazená mezi budíky se letos drží okolo 160 tisíc kilometrů. Ve třetím kvartálu došlo ke snížení podílu vozů s nesprávným údajem na tachometru. Statistiky ukazují na celkem 38 procent aut se zmanipulovanou historií, což je meziroční zlepšení o 2 %. Malé zlepšení, ale aspoň nějaké.

Zajímavé je, že k tomuto trendu dochází navzdory většímu přílivu zahraničních aut, u kterých je obtížnější dohledat jejich skutečnou historii. Cebie to přikládá hlavně klesající lhostejnosti zákazníků, kteří stále méně důvěřují a stále více prověřují. Na chování zákazníků pak reagují prodejci, kteří začínají konečně odmítat auta se zjevně stočeným tachometrem.

Jaká ojetá auta teď Češi kupují nejvíce? Projděte si statistiku - 3 - Prodeje ojetych aut Cebia 3 2018 03Jaká ojetá auta teď Češi kupují nejvíce? Projděte si statistiku - 4 - Prodeje ojetych aut Cebia 3 2018 04

3. Prodejní cena

Jak už jsme zmínili, nejvíce se prodávají ojeté vozy s cenou do 200 tisíc korun, meziročně se zvýšil zájem o auta do 100 tisíc korun. Průměr se ustálil na 225 tisících korunách za automobil. Zájemci se zaměřili na certifikované programy automobilek, významné nárůsty zaznamenaly prakticky všechny z nich. Například Škoda Plus vykázala v prvním pololetí 2018 nárůst prodejů o 16 %, BMW Premium Selection o 18 % a například Volvo Select dokonce o 131 %.

Jaká ojetá auta teď Češi kupují nejvíce? Projděte si statistiku - 5 - Prodeje ojetych aut Cebia 3 2018 05Jaká ojetá auta teď Češi kupují nejvíce? Projděte si statistiku - 6 - Prodeje ojetych aut Cebia 3 2018 06

4. Preference dieselů, benzinů a dalších typů pohonu

Dieselové agregáty drží 58,4 %, což je s ohledem na aktuální dění u nás i ve světě skoro neuvěřitelné číslo. Následují je benzinové jednotky s 38,7 %, ostatní typy pohonu paběrkují. Dramatická změna na trhu ojetin je zjevně v nedohlednu, Cebia dokonce předpokládá, že s ohledem na současný stav na trhu nových vozů může v následujících pěti letech dojít až k nedostatečnému pokrytí poptávky po ojetých dieselech, což může způsobit i růst cen. U nás tedy aktuální koupě i nového auta s naftovým motorem může být paradoxně dobrou investicí.

Jaká ojetá auta teď Češi kupují nejvíce? Projděte si statistiku - 7 - Prodeje ojetych aut Cebia 3 2018 07

5. Vozidla s/bez STK a s/bez DPH a průměrná doba prodeje

V České republice se v roce 2018 prodávala pětina ojetých vozidel bez platné STK, to odpovídá meziročnímu nárůstu o 12 %. Důvodem může být zejména výrazné zvýšení počtu dovážených aut ze zahraničí, delší doba prodeje vozidla, během které kontrola vyprší, nebo prostá neochota prodávajících do vozidla dále jakkoli investovat.

Analýza dále ukázala, že bylo prodáváno 32 % ojetin s možností odpočtu DPH. U takových vozidel je podmínkou, že byla kontinuálně od momentu prodeje nového vozidla vždy vlastněna a prodána plátcem DPH. Tyto vozy jsou pak atraktivní pro plátce DPH, kteří mohou provést odpočet daně.

Průměrná doba prodeje ojetiny závisí z velké míry na druhu motorizace. Ojeté kusy s benzínovým motorem se tak prodávají v průměru za 87 dní, auta s dieselovým pohonem najdou nové útočiště za 105 dní. To ukazuje, že mezi naftovými vozy je dnes dost z čeho vybírat.

Jaká ojetá auta teď Češi kupují nejvíce? Projděte si statistiku - 8 - Prodeje ojetych aut Cebia 3 2018 08

6. Nejoblíbenější barvy

Nejoblíbenější barvou se v tomto roce stává šedá, která na druhou pozici odsunula tradiční bílou, a ukončila tak její kralování v posledních letech. V závěsu za bílou je černá barva, dále s odstupem modrá, stříbrná a červená. Bez zajímavosti není, že se letos mezi ojetinami prodalo 80 růžových aut.

Jaká ojetá auta teď Češi kupují nejvíce? Projděte si statistiku - 9 - Prodeje ojetych aut Cebia 3 2018 09

7. Nejprodávanější modely

Nebude velkým překvapením, že letos byly nejprodávanějšími ojetými vozy opět Škoda Octavia a Fabia, jejichž podíl zůstává prakticky nezměněn. Na třetí pozici se nominoval Volkswagen Passat, který sice zůstává meziročně na stejné pozici, ale snížil svůj podíl o 0,8 procentního bodu. Relativně významný propad o dvě pozice zažil Ford Focus. Mezi 10 nejprodávanějších modelů se oproti předchozímu roku probojovala Škoda Rapid, korejská Kia po letech úplně chybí.

Jaká ojetá auta teď Češi kupují nejvíce? Projděte si statistiku - 10 - Prodeje ojetych aut Cebia 3 2018 10

8. Vybrané položky výbavy

Ve třetím kvartálu letošního roku došlo k poklesu aut vybavených klimatizací, naopak se mírně zvýšilo procento aut s nadstandardní výbavou. Hlídání mrtvého úhlu, adaptivní tempomat, elektrické ovládání kufru či parkovací kamera se stávají vyhledávanými prvky.

Jaká ojetá auta teď Češi kupují nejvíce? Projděte si statistiku - 11 - Prodeje ojetych aut Cebia 3 2018 11

Mirek Mazal

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama