Reklama

Jen ve světě Dacie. Model zdražil o 30 tisíc, přesto zůstává nejlevnějším na trhu

Některé automobilky si hlídají, aby byly vždy o trochu levnější než konkurence. Dacia se v Británii dostala s cenou tak nízko, že ani zdražení o tisíc liber její pozici nezměnilo.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Jen ve světě Dacie. Model zdražil o 30 tisíc, přesto zůstává nejlevnějším na trhu

5.4.2018 | Petr Prokopec | 2 příspěvky

Některé automobilky si hlídají, aby byly vždy o trochu levnější než konkurence. Dacia se v Británii dostala s cenou tak nízko, že ani zdražení o tisíc liber její pozici nezměnilo.

Život často připomíná sinusoidu, jednou jste zkrátka dole a jednou nahoře. Nejinak tomu bude i dnes, tedy v souvislosti s automobilovými novinkami. Zatímco před malou chvilkou jsme si mohli představit nové vrcholné provedení Škody Superb, nyní pro změnu zamíříme k jednomu z nejlevnějších vozů, které lze aktuálně koupit. Jak už jste jistě pochopili, řeč bude o Dacii. A tak jako u mladoboleslavské novinky zůstaneme i tentokrát na britském trhu.

Tamní zastoupení rumunské automobilky přišlo s krokem, který z pohledu zákazníků nikdy není nikdy příjemný - se zdražením. To se týká modelu Sandero se základní úrovní výbavy Acces, který byl dosud k mání za 5 995 GBP (cca 173 400 Kč). Nově se ovšem nabízí o tisíc liber (29 tisíc korun) dráže, což první cenu vyhnalo nad metu 200 tisíc korun. Výčet prvků zahrnutý ve zmiňované výbavě se ovšem nikterak nezměnil, šlo hlavně o reakci na změny kursu libry.

To se stává, pikantní ovšem je, že navzdory této skutečnosti zůstává Sandero nadále nejlevnějším vozem na britském trhu, přičemž druhé Suzuki Celerio poráží o 500 GBP (14 500 Kč). Tamní zastoupení Dacie přitom zdražení ospravedlňuje skutečností, že vůz byl za onu cenu 5 995 liber k mání od roku 2013. Od té doby ale nebyla nikterak reflektována inflace, změny v daňové politice či Brexit a jeho následky.

Právě veškeré tyto faktory měly být nakonec důvodem, proč britské zastoupení Dacie již nemohlo hatchback nabízet tak levně. Že bylo Sandero opravdu „za babku”, nasvědčují i jeho prodeje. Jen za první dva měsíce totiž značka na britském trhu prodala 3 169 vozů, což na první pohled není mnoho. Nicméně meziročně jde o 30procentní nárůst, který byl navíc dosažen na trhu, který již několik měsíců soustavně klesá.

Dodejme, že zdražení se týká pouze oné základní úrovně Access, na všech ostatních stupních zůstávají ceny neměnné. To by nakonec mohlo vyhnat výše zájem o zajímavější provedení, neboť rozdíl mezi první a druhou úrovní výbavy rázem činí jen 800 liber (23 200 Kč).

Lze pak jen dodat, že na českém trhu zůstává situace stabilní. Sandero tedy stále startuje na částce 174 900 Kč, za kterou dostáváte taktéž úroveň výbavy Access a litrovou atmosférickou pohonnou jednotku se 75 koňmi. Musíme přitom zmínit, že hatchback Dacie na rozdíl od britského trhu není u nás nejlevněji nabízeným vozem - tento titul připadá na další model rumunské automobilky, a sice na Logan, který je k mání od 169 900 Kč.

Jen ve světě Dacie. Model zdražil o 30 tisíc, přesto zůstává nejlevnějším na trhu - 1 - Dacia Sandero Access 01Jen ve světě Dacie. Model zdražil o 30 tisíc, přesto zůstává nejlevnějším na trhu - 2 - Dacia Sandero Access 02Jen ve světě Dacie. Model zdražil o 30 tisíc, přesto zůstává nejlevnějším na trhu - 3 - Dacia Sandero Access 03Jen ve světě Dacie. Model zdražil o 30 tisíc, přesto zůstává nejlevnějším na trhu - 4 - Dacia Sandero Access 04Jen ve světě Dacie. Model zdražil o 30 tisíc, přesto zůstává nejlevnějším na trhu - 5 - Dacia Sandero Access 05Jen ve světě Dacie. Model zdražil o 30 tisíc, přesto zůstává nejlevnějším na trhu - 6 - Dacia Sandero Access 06Jen ve světě Dacie. Model zdražil o 30 tisíc, přesto zůstává nejlevnějším na trhu - 7 - Dacia Sandero Access 07Jen ve světě Dacie. Model zdražil o 30 tisíc, přesto zůstává nejlevnějším na trhu - 8 - Dacia Sandero Access 08Jen ve světě Dacie. Model zdražil o 30 tisíc, přesto zůstává nejlevnějším na trhu - 9 - Dacia Sandero Access 09
Dacia Sandero v základní výbavě Access na britském trhu citelně podražila, stále je však nejlevnějším nabízeným vozem

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 2 příspěvky

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše