Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
Jen ve světě elektromobilů: neplatíte za pronájem baterek, zakážou vám je dobíjet
16.11.2013 | Petr Miler | Přidat příspěvek
Vysloveně o rozmachu elektromobilů nechceme hovořit, s jejich přece jen přibývajícím počtem se ale objevují situace, které řidiči dosud znát nemohli.
Asi vám neprozradíme žádné tajemství, když konstatujeme, že největší brzdou rozmachu elektřinou poháněných vozů jsou akumulátory. Problémem je v jejich případě prakticky všechno důležité - i ty nejlepší mají mizernou měrnou kapacitu, jsou tedy velké a těžké vzhledem k množství energie, které uloží, standardně se dlouho dobíjejí a když je budete často dobíjet rychleji (pokud je to za daných podmínek vůbec možné), citelně to zkrátí jejich životnost. Nic z toho by nutně nebylo problémem, kdyby byly levné a daly se snadno měnit, jenže nejsou. Realitou je pravý opak a vysoká cena je dalším z výrazných minus.
Snadno se tak může stát, že samotné akumulátory pro elektromobil jsou dražší než celý zbytek auta. To pochopitelně snižuje atraktivitu takových vozů pro potenciální kupce, zvláště když musí žít s vědomím, že investovali statisíce do něčeho, co vlastně nemusí vydržet dlouho a výrobce jim žádnou náhradu negarantuje. I proto automobilky napadlo akumulátory pouze pronajímat, tedy prodat kupci samotný vůz a baterie mu k němu pouze půjčit. Příkladem budiž třeba takový Smart ForTwo ED, který stojí okolo půl milionu Kč a akumulátory k němu pak dostanete za 65 Eur (necelých 1 800 Kč) měsíčně. Rozdělit vlastnictví vozu a pronájem baterek ale může způsobit situace, na které z automobilového světa nejsme úplně zvyklí.
Je tedy otázkou, jak se něco takového může stát, neboť pokud má někdo statisíce na koupi podobného auta, patrně by měl mít i maximálně jednotky tisíc měsíčně na pronájem akumulátorů. Možná tedy šlo jen o pokus „ušetřit”, na každý pád se objevily zprávy, že někteří majitelé Renaultu Zoe, mimochodem také menšího elektrického průšvihu, za pronájem akumulátorů neplatí. Překvapeni pak byli tím, když jim vlastní auto, ovšem s půjčenými bateriemi, nebylo dovoleno dobíjet.
Renault totiž na tuto situaci byl předem připraven fakticky i právně a dokáže, v souladu se smluvními podmínkami, v takovém případě dobíjení akumulátorů na dálku zakázat. Stěžovat si zde asi není na co, neboť pokud neplatíte za pronájem cizího majetku, může vám jeho majitel užívání zakázat. Na druhou stranu jde o docela bizarní situaci - koupili jste si auto za docela velké peníze, nezaplatili jste pár tisíc a stejně je vám k ničemu, bez nabitých baterek s ním nedáte ani ránu.
Leckoho by mohlo napadnout v takovém případě baterky od Renaultu „zahodit” a využít služeb jiného pronajímatele, což by ostatně bylo relevantní i v případě, kdy ceny akumulátorů poklesnou a došlo by i ke snížení ceny pronájmu. Jenže také toto mají Francouzi „ošéfované” a použití pronajatých zdrojů energie od jiné společnosti předem vylučují opět ve smluvních podmínkách souvisejících s koupí vozu a pronájmem aku.
Přístup Renaultu je logický a stesky majitelů Zoe nehodláme podporovat, je ale dobré vědět, co všechno může koupě elektromobilu tímto způsobem znamenat. I když snížení kupní ceny díky „nekoupi” úložiště elektrické energie je lákavé, nutnost platit po dalších mnoho let zdánlivě drobné částky za pronájem baterií se může ukázat nepříjemnější, než se zdálo. Za pár let můžete platit třeba 20 či 30 tisíc korun ročně za něco, co v tu chvíli bude mít zlomkovou cenu. A nenaděláte s tím zhola nic - pokud nezaplatíte, nepojedete...
















Renault Zoe není zrovna skvělá koupě a ani snížení kupní ceny pouze pronájmem akumulátorů není zadarmo...
Zdroj: Autoblog Spanish
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
„Bugatti pro chudé” je novým králem všech pekel. Přepisuje další rekordy akcelerace, okruhů i silnic, pomalé je vedle něj i skutečné Bugatti
23.6.2026
Brutalitu Aston Martinu natočili při testech na okruhu v Portimao. Vypadá jako Batmobil, zní jako staré F1 a je rychlý jako ty nové
21.6.2026
„Bugatti pro chudé” ve sprintu vykleplo i tisícikoňové Lamborghini. Ani si neškrtlo, i když dostalo náskok
18.6.2026
Nové na MotoForum.cz
- Jonas Folger v Mostě s divokou kartou pro Supersport 10:00
- Pedro Acosta je prezentován jako nástupce Pecco Bagnaii včera 17:00
- Pecco Bagnaia a Ducati se po sezóně 2026 rozejdou. včera 16:30
- Dutch TT: Časový plán závodního víkendu v Assenu včera 09:00
- Marc Marquez prodloužil smlouvu s Ducati o 2 roky 23.6.2026
Nejnovější články
Místo přímých zákazů plíživé nařizování přes „poslušné”: Nový plán EU s elektrickými auty tlačí pořád to samé, jen skrytě
před 45 minutami
Automobilka „zrádců Tesly” padá ke dnu. Po prodělání 79 miliard propouští skoro pětinu lidí, konec může být nadosah
před 2 hodinami
Číňané vyvinuli lak pohlcující téměř veškeré světlo. Skutečně jej půjde použít, auto s ním ale pomalu není vidět
před 3 hodinami
Ještě víc „fejku”. Hyundai v zoufalosti vyvíjí nové modely, které se budou ještě víc tvářit jako auta, která prý překonala
před 5 hodinami
Fiasko jménem Luce už kosí v nejvyšším vedení Ferrari. Po totálním selháni skončil šéf marketingu, u firmy dělal 16 let
před 6 hodinami
Tiskové zprávy
- Liftago Limousine je nově dostupné přímo v aplikaci
tisková zpráva - Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva
