Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
Lada touží po úspěchu, její šéfdesignér z ní chce udělat druhou Kiu
12.7.2013 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek
Steve Mattin v posledních letech změnil tvář švédského Volva. Stejný úkol dostal také v AvtoVAZu, kde budoucnost předznamenal loňský koncept X-RAY.
Design prodává - to je fakt, který je automobilkám dostatečně dobře známý. Proto nás ostatně Jozef Kabaň hodlá stylizací příští Škody Superb položit na lopatky a obdobně chce pak prorazit i Steve Mattin, kterého v roce 2011 najal AvtoVAZ, aby přetvořil design Lady stejným způsobem, jakým se mu to povedlo v letech 2005 až 2009 u švédského Volva. Je to totiž právě zastaralá vizáž, které je ruské značce neustále vytýkána a není to jen případ Lady Niva, která téměř nezměněná od roku 1977, kdy debutovala.
Mattin přitom inspiraci nevidí jen ve své minulosti, ale také u kolegy Petera Schreyera, který změnil k lepšímu design korejské automobilky Kia. Právě vzhled jejích modelů totiž napomáhá rostoucím prodejům, což je něco, co Lada potřebuje jako sůl. Jen za letošní první půlrok se totiž registrace propadly o 10 % na 226 729 kusů (i když je nutné dodat, že ruský trh klesl celkově, a to o šest procent na 1,33 milionu automobilů).
„Design značky se nyní mění, což bude v budoucnu jasně patrné,“ svěřil se Mattin v interview, které poskytl magazínu Automotive News Europe. „Připravuje se masivní modernizace, jejíž součástí je kompletně nový designový jazyk a DNA, které následně změní také image značky.“ Přičemž jistým vodítkem by měl být koncept X-RAY z loňska, který předznamenává crossovery a SUV naplánované na rok 2016.
Podstatné přitom podle Mattina je, aby tyto vozy měly co nejrobustnější design. A to kvůli nepříliš kvalitním ruským silnicím. Zároveň by se ale měly vyznačovat i jednoduchostí. „Smyslem není představení až příliš komplikovaných linií v několika různých směrech, které u některých jiných značek můžeme zahlédnout.“
Dalším vodítkem je pak typický ruský kontrast. „Je tu značný rozdíl mezi dlouhými studenými zimami a opravdu horkými léty. Také je zde silný kontrast mezi tím, jak je bohatství rozděleno mezi města a vesnice, mezi východ a západ země. A právě to bych chtěl nějakým způsobem zachytit do stylizace vozů,“ dodává Mattin.
Již během pár let tak uvidíme, nakolik se osmačtyřicetiletému Angličanovi jeho záměry podaří. Ohromit totiž nechce jen ruský, ale případně i globální trh. Proto ostatně v Moskvě otevřel designové studio AvtoVAZu, které bude nabízet alternativy k oddělení v továrně v Togliatti. Do jeho čela pak dosadil belgického designéra Thomase Bigwooda, který dříve působil u Renaultu. Základy teda Lada má, teď už je pouze přetavit v úspěšnou produkční realitu...


































Koncepční Lada X-RAY má předznamenávat budoucí crossovery a SUV ruské značky
Zdroj: Automotive News Europe
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Brutalitu Aston Martinu natočili při testech na okruhu v Portimao. Vypadá jako Batmobil, zní jako staré F1 a je rychlý jako ty nové
včera
„Bugatti pro chudé” ve sprintu vykleplo i tisícikoňové Lamborghini. Ani si neškrtlo, i když dostalo náskok
18.6.2026
Když hoří desítky elektrických aut, tohle je jediná fotka, kterou zveřejní hasiči, aby někdo náhodou neviděl, co vlastně hořelo
18.6.2026
Nové na MotoForum.cz
- Vítězem Marc Marquez před Ogurou a Bagnaiou včera 14:36
- Po 8 letech má Čech na Masecu podium včera 13:11
- Prvním dnešním brněnským vítězem se stal Hakim Danish včera 11:21
- Proč bylo odvolání Aprilie zamítnuto včera 10:06
- #46 - Vale Rossi je v Brně v úplně nové roli včera 10:00
Nejnovější články
Majitel Koenigseggu, který letos „flexil” na miliardové jachtě při GP Monaka, má taková auta dvě. Jedno se rozhodl prodat
včera
Šest aut, šest pomlácených zadků: Zbavit moderní vozy zadního okna možná nebyl zase tak dobrý nápad
včera
Ferrari začalo s ohyzdným elektrickým Luce dělat přesně to, o čem tvrdilo, že s ním dělat nebude
včera
Už i největší výrobce baterek na světě přiznal, že baterie s tuhým elektrolytem nejsou tou spásou, za níž bývají vydávány
včera
Brutalitu Aston Martinu natočili při testech na okruhu v Portimao. Vypadá jako Batmobil, zní jako staré F1 a je rychlý jako ty nové
včera
Živá témata na fóru
- Onboard videa 06.21. 23:43 - brnenska.odchytova
- Za kolik jezdíte s dieselem? 06.21. 21:12 - Stepan
- whitelist & blacklist 06.21. 21:04 - M.Z.
- BMW Divize 06.21. 13:41 - pavproch
- S větrem ve vlasech.... 06.21. 11:00 - pavproch
- Politický koutek 06.21. 10:52 - pavproch
- Ceny PHM ref aktuální válka v Iránu 06.20. 19:13 - Stepan
- Banky, peníze, finance, investice... 06.20. 11:09 - jerry
