Manažerka BMW zpronevěřila 25 milionů a koupila si Ford, teď jde sedět

Odcizit tolik peněz za zády firmy je samo o sobě zajímavé, snad ještě zajímavější je ale způsob jejich využití. Žena měla neomezeně k dispozici luxusní BMW, nakradla si ale na Ford.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Manažerka BMW zpronevěřila 25 milionů a koupila si Ford, teď jde sedět

28.12.2018 | Mirek Mazal

Odcizit tolik peněz za zády firmy je samo o sobě zajímavé, snad ještě zajímavější je ale způsob jejich využití. Žena měla neomezeně k dispozici luxusní BMW, nakradla si ale na Ford.

Padesátiletá Vanessa Vence-Small z New Yorku byla odsouzena tamním okresním soudem na 30 měsíců vězení, které bude následovat tři roky úředního dozoru. Rozsudek padl za odhalenou zpronevěru více než 1,1 milionu amerických dolarů (25 milionů Kč) z majetku oficiálního zastoupení BMW, pro který paní Vence-Small pracovala.

Podle soudních dokumentů byla jedním z členů nejužšího vedení firmy, která působí v Darienu ve státě Connecticut. Od října 2014 do června 2017 provedla pachatelka 65 neautorizovaných elektronických převodů finančních prostředků v celkové výši 904 659,29 USD (21 milionů CZK) z bankovního účtu prodejce na soukromé konto. Zlodějka rovněž vystavila a podepsala za firmu 28 šeků v celkové výši 207 777,78 USD (4,7 milionu CZK), k tomu se postarala o neoprávněné úhrady kreditní kartou za 31 452,08 USD (715 tisíc CZK).

Šetření ukázalo, že výdaje Vence-Small pokryly mimo jiné také letenky první třídou na dovolenou do Austrálie, Mexika, Jamajky či na Havaj. Odcizené peníze dále sloužily jako platba za terénní úpravy okolo jejího domu a nenasytná manažerka si jako bonus pořídila nový vůz. Leckdo by čekal BMW, žena ale s nakradenými penězi zamířila ke konkurenci pro Ford Mustang za 50 tisíc dolarů (1,1 milionu Kč). Někteří považují za zločin už to - neomezeně k dispozici totiž měla blíže neupřesněné luxusní BMW jako služební auto.

Soudce Jeffrey Alker Meyer nařídil odsouzené zaplatit veškeré způsobené škody. Proběhlo už několik splátek, dosavadní úhrady asi 200 tisíc dolarů (4,6 milionu Kč, včetně asi 651 tisíc Kč, které vynesl prodej ojetého Fordu) zdaleka nepokryly všechny zpronevěřené peníze. Zastoupení BMW čeká na další peníze a v mezičase provedlo zlepšení bezpečnostních opatření.

Šéfka zastoupení BMW Paula Callari u soudu vypověděla: „Byli jsme znepokojeni finančním stavem firmy a že jsme negenerovali zisk, jaký jsme očekávali. Museli jsme propustit mnoho lidí, ale měsíc za měsícem se nic neměnilo a nikdo nebyl s to zjistit, proč. Ona měla odpověď na všechno a ujišťovala mě, že se to do konce roku zlepší. Vanessa excelovala v tom, aby vypadala jako hrdinka a poukazovala na nedostatky, které je třeba řešit, zatímco využívala příležitostí, jak nás okrádat,“ konstatovala její nadřízená.

Podle státního zástupce Vence-Small motivovala chamtivost, dokonce byla označena za „aktivního spotřebitele zbytných výdajů”, do kterých patřily kosmetické chirurgické zákroky a nákupy módního oblečení. Peníze byly utraceny za vysoký životní standard. Obhájce se snažil přesvědčit spravedlnost o možné nápravě nenormálního chování své klientky, prý je odhodlána přehodnotit život.

Nadřízená Paula Callari však vnímá bývalou kolegyni úplně jinak. „Jediná věc, která Vanessu mrzí, je to, že zůstala u naší společnosti tak dlouho a nakonec byla odhalena.“ Vedení zastoupení BMW si může oddechnout, ale chybějící peníze asi hned tak neuvidí.


Manažerka BMW zpronevěřila 25 milionů a koupila si Ford, teď jde sedět - 1 - Zamestnankyne BMW zpronevera 25 milionu Kc dalsi 01Manažerka BMW zpronevěřila 25 milionů a koupila si Ford, teď jde sedět - 2 - Zpronevera penez u prodejce BMW v USA 01Manažerka BMW zpronevěřila 25 milionů a koupila si Ford, teď jde sedět - 3 - Zpronevera penez u prodejce BMW v USA 02Manažerka BMW zpronevěřila 25 milionů a koupila si Ford, teď jde sedět - 4 - Zpronevera penez u prodejce BMW v USA 03
Zdánlivě nevinná blondýna odcizila desítky milionů korun svého zaměstnavatele. Teď může ve vězení přemýšlet, proč takové věci slušní lidé nedělají

Manažerka BMW zpronevěřila 25 milionů a koupila si Ford, teď jde sedět - 5 - Zamestnankyne BMW zpronevera 25 milionu Kc dalsi 02
Oficiální zastoupení BMW, pro které pracovala

Zdroj: Automotive News

Mirek Mazal

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama