Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
Maserati čelí stávce dělníků, jejich jednání je prý „absolutně nepochopitelné“
17.6.2014 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek
Jak byste jednali, když kromě záchrany pracovních pozic vytvoříte ještě nové, a přesto se vám zaměstnanci bouří? Nepoužili byste na ně trojzubec?
Italské automobilce Maserati se v posledních měsících daří. Dokonce natolik, že značka plánuje rozšíření výroby a zkrácení letních prázdnin ze tří týdnů na dva. Železo je totiž třeba kout, dokud je žhavé - a trpělivost zákazníků nesmí být zbytečně napínána, jelikož řada z nich může se svými penězi vyrazit do konkurenčního showroomu. Snahám zvednout produkci až na 900 kusů týdně se tedy nikdo nemůže divit, stejně jako by je nikdo neměl odsuzovat. Jenže z čeho skáče do vzduchu zaměstnavatel, to nemusí potěšit zaměstnance.
Odbory FIOM (Federazione Impiegati Operai Metallurgici) tak v minulém týdnu ohlásily, že pokud Maserati nepřehodnotí své záměry (tj. jestli skutečně zkrátí letní odstávku výroby), pak může počítat se vzpourou. A jelikož automobilka tento krok odmítla, vstoupilo více než 200 pracovníků z celkového počtu 2 019 zaměstnanců továrny v Grugliascu do stávky.
Již samotný počet stávkujících totiž naznačuje, že podmínky v továrně nejsou tak hrozivé, jak dotyční naznačují. Ba co víc, 209 pracujících (či bychom spíše měli napsat nepracujících) si zjevně ani neuvědomuje, jaké má štěstí, že vůbec může počítat s pracovním poměrem. Továrna v Grugliascu, kde dříve působila karosárna Bertone, byla totiž po několik let zavřená a bez zásahu Fiatu by k jejímu otevření zřejmě již nikdy nedošlo.
Jelikož italský koncern investoval do výrobního zařízení jednu miliardu Eur (cca 27,5 mld. Kč) a vybavil jí nejmodernějším vybavením, mohlo zde dojít k odstartování výroby nových modelů Ghibli a Quattroporte. Zachráněno tak bylo tisíc pracovních pozic z dob Bertoneho, k nimž Fiat přihodil dalších 1 300 míst. Kromě toho pak Italové plánují další rozšíření zaměstnanců o 500 lidí, a to již od září. Na místě je tedy spíše vděčnost, než vzpoura.
Maserati i proto prohlašuje, že zmiňovaná stávka je „absolutně nepochopitelná“ a „naprosto iracionální“, přičemž dodává, že i přes malý počet stávkujících se neplánované pozastavení části výroby projevilo snížením produkční kvóty o 11 vozů. Ani to sice není žádná hrozivá ztráta, při jejím opakování by však automobilka již mohla začít pociťovat problémy, o nichž jsme hovořili v úvodu.
Jsme tedy opravdu zvědavi na rozuzlení celé situace, značce bychom ovšem radili použít trojzubce, který má ve znaku. Zaměstnanci by snad mohli být rádi, že jsou součástí úspěšné firmy, zvlášť v dnešní době. Jenže pokud tito „pracovníci“ jsou zvyklí v létě tančit a v zimě spát, pak je asi celosvětový zájem o vozy Maserati musí štvát...









Prodeje Maserati rostou raketovým tempem. Automobilka tak hodlá navýšit produkci a zkrátit letní odstávku výroby. To se ovšem nelíbí některým zaměstnancům, kteří o vděčnosti nemají ani páru
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
„Bugatti pro chudé” je novým králem všech pekel. Přepisuje další rekordy akcelerace, okruhů i silnic, pomalé je vedle něj i skutečné Bugatti
včera
Brutalitu Aston Martinu natočili při testech na okruhu v Portimao. Vypadá jako Batmobil, zní jako staré F1 a je rychlý jako ty nové
21.6.2026
„Bugatti pro chudé” ve sprintu vykleplo i tisícikoňové Lamborghini. Ani si neškrtlo, i když dostalo náskok
18.6.2026
Nové na MotoForum.cz
- Dutch TT: Časový plán závodního víkendu v Assenu 09:00
- Marc Marquez prodloužil smlouvu s Ducati o 2 roky včera 12:34
- Euro Moto míří do Mostu. Domácí fanoušci budou držet palce Štěpánu Zudovi i dalším českým jezdcům včera 10:00
- Test Pirelli v Brně 22.6.2026
- Motocyklista Salač: "Jsem na sebe moc pyšnej" 22.6.2026
Nejnovější články
Svého času prý převratný Ford je totální propadák a skončí bez nástupce, už teď ho nekupuje skoro nikdo
před hodinou
Jaguar dokoná dílo zkázy a přelomový nový model odhalí v říjnu. Ani bývalý šéfdesignér mu nevěří, podle něj postrádá dvě klíčové věci
před 3 hodinami
Hyundai po fiasku pokusu prodávat nadšencům auto za 1,8 milionu vrátí do nabídky základní model. „Musíme,” říká šéf
před 4 hodinami
Nikdy s elektřinou. A nejspíš ani s benzinem. Majitel najel 1 milion km v dieselovu s kompletně původní technikou, zvládne prý dalších 600 tisíc
před 6 hodinami
Nový Peaq od Škody je její „peak nesmysl”. Má dokonce „zakázané” kliky dveří, první použitelná verze začíná nad 1,5 milionu Kč
před 7 hodinami
Živá témata na fóru
- BMW Divize 06.23. 10:20 - pavproch
- S větrem ve vlasech.... 06.23. 04:48 - pavproch
- Politický koutek 06.22. 15:36 - mattonecz
- Řidiči, co to mají v ruce... 06.22. 15:11 - Truck Daškam
- Ceny PHM ref aktuální válka v Iránu 06.22. 10:04 - Předseda
- Onboard videa 06.22. 07:53 - Truck Daškam
- Za kolik jezdíte s dieselem? 06.21. 21:12 - Stepan
- whitelist & blacklist 06.21. 21:04 - M.Z.
