Muž, který předpověděl největších krach posledních dekád, teď totéž věští Tesle

Divíte se chování Elona Muska z poslední doby, přijde vám iracionální a nepochopitelně hloupé? David Einhorn říká, že hloupé není ani trochu a že Musk přesně ví, co dělá.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Muž, který předpověděl největších krach posledních dekád, teď totéž věští Tesle

9.10.2018 | Petr Prokopec

Divíte se chování Elona Muska z poslední doby, přijde vám iracionální a nepochopitelně hloupé? David Einhorn říká, že hloupé není ani trochu a že Musk přesně ví, co dělá.

Manažer hedgeových fondů David Einhorn si ve světě financí udělal jméno v květnu roku 2008. Byl to on, kdo tehdy na základě vnějších signálů předpověděl pád investiční banky Lehman Brothers, který vedl ke vzniku globální ekonomické krize. Nyní vidí to samé chování také u Tesly a ani ji nevěstí nic dobrého.

Připomeňme, že Lehman Brothers se v době Einhornova vystoupení potácela na okraji pádu, zvenčí tomu ale mnoho nenasvědčovalo. Management banky tehdy vyhrožoval akcionářům sázejícím proti ní (tzv. short sellers), odmítal navýšit kapitál (dokonce vykupoval akcie zpět) a veřejně mluvil o stažení firmy z burzy. Einhorn tehdy správně předpověděl, že americký kolos od kolapsu už nic nezachrání a světovou ekonomiku čeká dlouho nevídaný otřes.

Když si tehdejší dění promítneme do současnosti a srovnáme s tím, co posledních pár měsíců vyvádí Tesla a Elon Musk, není složité vidět řadu paralel. Také šéf Tesly pravidelně bojuje se „short sellerům”, odmítá navýšit kapitál, i když se ví, že Tesla bude brzy s jeho nedostatkem bojovat a na počátku srpna začal mluvit i o možném stažení automobilky z burzy. V té chvíli její akcie vylétly takřka na rekordní maximum (380 USD/8 520 Kč), což reflektovalo i to, že zároveň zmiňoval zajištěné financování svého kroku.

Jak dnes již dobře víme, nebyla to pravda. I proto byl Musk zažalován komisí pro cenné papíry (SEC), která však následně přistoupila na dohodu. Ta ale ve výsledku musela být dvojí, neboť napoprvé si šéf Tesly vše na poslední chvíli rozmyslel a nejspíše začal i pomýšlet na souboj s úřady. Jelikož však již ona žaloba byla doprovázena razantním pádem akcií, vyslal raději právníky znovu jednat.

Komise však již napodruhé tak velkorysá nebyla, což vyústilo ve zdvojnásobení finanční pokuty a v prodloužení doby, po kterou Musk nesmí znovu usednout do křesla předsedy představenstva, na které bude muset rezignovat. Vše ale ještě musí posvětit soud, jemuž mají obě strany doložit férovost celého kroku. Musk se však rozhodl, že do již rozpálené pece ještě přiloží další polínko.

Na sklonku minulého týdne se šéf Tesly znovu na Twitteru projevil jako slon šlapající v porcelánu, neboť komisi začal urážet i zesměšňovat. Je zatím otázkou, jak úřady budou reagovat - v pozitivní přístup ale zjevně mnoho lidí nevěří. A znát je to právě na ceně akcií, které včera znovu spadly, tentokrát na pouhých 250 USD (5 605 Kč). Jinými slovy, Tesla přišla za jediný měsíc o třetinu hodnoty a je nejníže od března 2017.

Zde se znovu dostáváme k Einhornovi. Výše zmíněná rekapitulace Muskových nedávných kroků byla nutná, neboť ty jsou podle šéfa investičního fondu Greenlight Capital záměrné. Musk se podle Einhorna nezbláznil, jen „dělá maximum pro to, aby byl uvolněn ze své pozice ředitele. Vyhnul by se tak odpovědnosti,“ uvedl Einhorn ve čtvrtletní zprávě, jíž v pátek zaslal investorům svého fondu poté, co zbavil veškerých akcií Tesly.

Stejně jako řada ostatních investorů již nevěří Muskovým slibům o příchodu ziskovosti. S ohledem na ztrátu, již automobilka vygenerovala na konci druhého čtvrtletí, je totiž prý nemožné, aby tak rychle zamířila do černých čísel. Stát se tak může nejdříve poslední kvartál, vše má ale háček.

Podle analytika společnosti Cowen Jeffa Osborna Tesla potřebuje, nejlépe o dvě miliardy dolarů (44,85 mld. Kč), navýšit kapitál. Logika by přitom vedla k úpisu nových akcií, k tomu však automobilka odmítá přistoupit. Tesla tedy momentálně je v nezáviděníhodné pozici, neboť se v podstatě naplnilo to, co kdysi řekl Musk sám - tedy že největším nepřítelem automobilky se může stát právě on. Problémem je, že v očích investorů je mezi osobou Muska a Teslou rovnítko. Pokud tedy odstoupí ze všech vedoucích funkcí, aura výjimečnosti kolem automobilky zmizí s ním.

Pokud ovšem Musk zůstane u kormidla, dá se od něj očekávat podobné chování, jaké předváděl poslední dobou. Ani to samozřejmě automobilce nepomůže, neboť jak Einhorn dodává, šéf Tesly je natolik pyšný, že odmítá uznat jakoukoliv chybu. Tou zásadní přitom mělo být avizování základní verze Modelu 3 za 35 000 USD (784 850 Kč), jež přineslo statisíce rezervací.

Problémem je, že Tesla něco takového neumí nabídnout, aby na tom vydělala byť jen dolar, to dříve přiznal sám Musk. Dnes by na tomto provedení podle odhadů tratila zhruba osm tisíc dolarů (179 400 Kč) za kus. To jsou opravdu nemalé peníze a je logické, že automobilka nejprve hrne na trh vozy, na nichž nějaký zisk má. Jenže donekonečna základ odkládat nemůže, neboť riskuje, že lidé si řeknou o navrácení svých depozitů. A odliv zákazníků je to poslední, co si značka může dovolit.

Zdá se tedy, že bublina začíná splaskávat a Tesla skutečně stojí nad propastí. Einhorn navíc není ve svých teoriích osamocen, i profesor Jeffrey Sonnenfelda z univerzity Yale je přesvědčen, že pád firma překvapivě současným Muskovým záměrem, neboť sám nejlépe ví, že už dlouho nemůže přežít. Pakliže padne v situaci, kdy je Musk odstraňován z vedení, snadno bude moci z úpadku obvinit buď představenstvo, že jej vyšachovalo a vše zapříčinilo. Nebo bude na vině SEC, která jej „vyštípala“ z vlastní firmy. Ať tak či tak, celý svět by jej následně litoval jako génia, proti němuž se všichni spikli...


Muž, který předpověděl největších krach posledních dekád, teď totéž věští Tesle - 1 - Tesla a David Einhorn 01
Hodnota Tesly se za poslední dobu razantně propadla

Muž, který předpověděl největších krach posledních dekád, teď totéž věští Tesle - 2 - Tesla a David Einhorn 02
Podle Davida Einhorna, který předpověděl pád Lehman Brothers, firma stojí na okraji propasti...

Muž, který předpověděl největších krach posledních dekád, teď totéž věští Tesle - 3 - Tesla a David Einhorn 03
...kam ji překvapivě má strčit sám Elon Musk, aby tak zachoval svůj mediální obraz génia, proti němuž se všichni spikli

Zdroj: Reuters

Petr Prokopec

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše