Reklama

Nejznámější značky aut: Které komu patří? A které jsou stále ještě nezávislé?

Ve světě plném fúzí a akvizic bývá těžké se zorientovat v tom, kterou značku aut si kam zařadit. Pár obrázků tady ale řekne vše - významnějších nezávislých značek je dnes minimum.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Nejznámější značky aut: Které komu patří? A které jsou stále ještě nezávislé?

25.12.2018 | Petr Miler

Ve světě plném fúzí a akvizic bývá těžké se zorientovat v tom, kterou značku aut si kam zařadit. Pár obrázků tady ale řekne vše - významnějších nezávislých značek je dnes minimum.

Když se u nás řekne „koncern”, většina lidí si představí Volkswagen AG, protože jeho produkty jsou na našich silnicích nejvíce vidět a označení „koncernové auto” pro vozy VW AG zlidovělo. Jenže Volkswagen není ani zdaleka jediný automobilový koncern na světě, vv nějakých podobných uskupeních je naprostá většina známých automobilek a jen minimum značek stojí samostatně. Není to nový stav, ale velké koncerny stále pohlcují další značky a když už není co koupit, prodávají si je mezi sebou.

Níže vám nabízíme zajímavou infografiku, která tyto vztahy přehledně organizuje i po posledních akvizicích. Nejsou tu všechny značky světa, pochopitelně, ale ty v Evropě nejznámější tu vidíme a je tu i jedna čínská - protože vlastní Volvo a od loňska i Lotus. Čínských automobilek je ovšem nespočet a časem budou zřejmě vidět stále více - už proto, jaký význam pro svůj trh mají a kam se díky tomu dokážou posouvat. Takhle ale dnes vypadají nejznámější automobilové koncerny světa.

Kdo komu patří v automobilovém průmyslu slovy

Volkswagen AG: Audi, Bentley, Bugatti, Lamborghini, Porsche, Seat, Škoda, Volkswagen
Toyota: Daihatsu, Lexus, Scion (tak trochu v likvidaci)
General Motors: Buick, Cadillac, GMC, Holden, Chevrolet
Ford: Lincoln, Troller
Renault-Nissan (aliance, nikoli koncern): Dacia, Datsun, Infiniti, Lada, Mitsubishi, Nissan, Renault, Samsung
Hyundai: Hyundai, Kia
Daimler: Mercedes-Benz, AMG, Smart
Fiat Chrysler Automobiles: Alfa Romeo, Dodge, Ferrari, Fiat, Chrysler, Jeep, Lancia (opět tak trochu v likvidaci), Maserati, Ram
Honda: Acura, Honda
BMW: BMW, Mini, Rolls Royce
Suzuki: Maruti, Suzuki
PSA Peugeot Citroën: Citroën, Peugeot, Opel, Vauxhall
Tata Motors: Daewoo, Jaguar, Land Rover, Tata
Geely: Geely, Lotus, Volvo
Nezávislé značky: Aston Martin, Mazda, McLaren, Subaru, Tesla.

Kdo komu patří v automobilovém průmyslu obrazem

Nejznámější značky aut: Které komu patří? A které jsou stále ještě nezávislé? - 1 - Ktere znacky aut komu patri 2018 01Nejznámější značky aut: Které komu patří? A které jsou stále ještě nezávislé? - 2 - Ktere znacky aut komu patri 2018 02
Infografika popisuje vztahy mezi automobilkami přehledně

Sluší se dodat, že nezávislých značek bychom mohli najít více, zmiňme třeba britský Ariel. Ale ve srovnání s těmito značkami nejsou příliš známé a vyrábějí jen pár stovek aut za rok. A také, že vztahy byly ještě nedávno v mnoha případech jinak - Volvo spolupracovalo s Fordem, Jaguar také, koncern Chrysler (tj. značky Chrysler, Dodge, Jeep a tehdy ještě i Plymouth) byl před několika lety součástí Daimleru a ještě předtím spolupracoval s Mitsubishi.

Mitsubishi je ale teď pod křídly Renaultu a Nissanu, proběhla už zmíněná akvizice Opelu ze strany PSA a takhle bychom mohli pokračovat i dále, změny probíhaly, probíhají a probíhat budou, proto také snadno ztrácíme přehled. Zmiňme ještě značku Subaru, která není koncernově spojena s žádnou jinou automobilkou, Toyotě ale patří nemalý podíl v mateřské firmě. A jak jistě každý nadšenec ví, tyhle dvě značky spolupracovaly na tzv. Toyobaru, tedy sporťáku, pojmenovaného Toyota GT86, Subaru BRZ nebo Scionu FR-S, dokud existoval.

A můžeme přidat i značku Roewe, tedy Rover vlastněný čínským gigantem SAIC nebo Proton, který s Lotusem spadl do klína už zmiňovanému Geely. A také některé značky končí svou pouť životem - Scion už jsme naťukli, na kahánku má i Lancia a vsadili bychom se, že všechny současné americké značky též další dekádu nepřežijí.

Lze tedy očekávat, že další změny budou přijdou a až se tak stane, „automobilovou mapu světa” si znovu překreslíme.

Nejznámější značky aut: Které komu patří? A které jsou stále ještě nezávislé? - 3 - Audi A4 2015 30 TDI quattro Sport prvni test PerexNejznámější značky aut: Které komu patří? A které jsou stále ještě nezávislé? - 4 - Test Bentley Continental Flying Spur Speed rychly 11Nejznámější značky aut: Které komu patří? A které jsou stále ještě nezávislé? - 5 - Bugatti Chiron 0-400-0 prvni sada 02Nejznámější značky aut: Které komu patří? A které jsou stále ještě nezávislé? - 6 - Lamborghini Huracan 2014 prvni kus v CR perexNejznámější značky aut: Které komu patří? A které jsou stále ještě nezávislé? - 7 - Porsche 911 Carrera 4S 992 vs 991 03Nejznámější značky aut: Které komu patří? A které jsou stále ještě nezávislé? - 8 - Test Seat Leon Cupra 280 2014 prvni 06Nejznámější značky aut: Které komu patří? A které jsou stále ještě nezávislé? - 9 - Skoda Octavia RS 245 test preview 01Nejznámější značky aut: Které komu patří? A které jsou stále ještě nezávislé? - 10 - VW Golf 2017 dalsi GTI 07
Dát dohromady klíčové značky koncernu Volkswagen není zase tak složité. Zorientovat se na celém kolbišti už je těžší...

Petr Miler

Další zajímavé články:

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama