Německá Škoda Kodiaq není tak dobrá jako ta česká, říká britský novinář. Proč?

Přišel na trh jako německý ekvivalent Škody Kodiaq a jako takový by měl být lepší. Jenže VW Tiguan Allspace lepší není. A říká to Brit, kterého stěží označíte za zaujatého.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Německá Škoda Kodiaq není tak dobrá jako ta česká, říká britský novinář. Proč?

3.5.2018 | Petr Prokopec | 16 příspěvků

Přišel na trh jako německý ekvivalent Škody Kodiaq a jako takový by měl být lepší. Jenže VW Tiguan Allspace lepší není. A říká to Brit, kterého stěží označíte za zaujatého.

Na sklonku loňského roku německý magazín Auto Bild otestoval Škodu Kodiaq a Volkswagen Tiguan Allspace, dva koncernové SUV sourozence cílící na úplně stejnou klientelu. Z tohoto srovnání především kvůli nižší ceně vzešel jako vítěz Tiguan. Za menší peníze nabídl i více muziky, což je přitom přesně to, s čím byla dosud spojovaná Škoda. Nezdálo se tedy, že by Auto Bild byl vůči českému SUV zaujatý.

Nyní je pro změnu na světě recenze Mata Watsona z britského Carwow a prodlouženému Tiguanu se od něj mnoho chvály nedostalo. Kritizován je hlavně za omezený prostor ve druhé a třetí řadě sedadel, což je vskutku udivující, neboť vůz měří na délku o pár milimetrů více než Kodiaq. Problém zde ale není jen s místem pro nohy, ale především s celkovým uspořádáním celé třetí řady sedadel a praktičností řešení prostoru pro cestující vůbec.

Není tomu tak u předních míst, kde Mat oceňuje velké množství úložných schránek. Ty jsou prakticky všude, kam se podíváte - mezi sedadly, pod sedadly, na palubní desce i v její spodní části. Hlavní schránka před spolujezdcem ale není zrovna prostorná, v rámci plastů ve spodní části interiéru vpředu pak Volkswagen zvolil příliš laciné materiály.

Ještě tvrdší plasty čekají vzadu, tedy alespoň v případě výplně dveří. Zvenčí tu pro změnu máme zastarale a levně vypadající světlomety, ačkoliv za jejich pořízení dáte nemalé peníze. Typicky „italskou“ finesou je pak servisní poloha stěračů. Pokud totiž chcete kupříkladu omýt čelní okno pod nimi, pravděpodobně si odřete lak - abyste tomu zabránili, je zapotřebí zapnout a vypnout zapalování.

Dnes již poměrně obvyklé jsou falešné koncovky výfuku, jejichž tvar a hlavně velikost by mohly svádět k domněnce, že pod kapotou je minimálně osmiválec. Není tomu tak, o pohon se stará dvoulitrový diesel, jehož koncovky jsou pod vozem a vedou směrem k silnici. Přesto Watson dodává, že za bodykit R-Line byste si měli připlatit, neboť nemalou měrou zvyšuje přitažlivost vozu.

Jak je na tom Allspace jízdně? V podstatě naprosto stejně jako pětimístný Tiguan, což není nic negativního. Zpoza volantu vůz působí spíše jako osobní auto než mohutné SUV, přičemž 2,0 TDI se vyznačuje slušným zátahem. Pokud ovšem jezdíte spíše po městě, měli byste zvážit benzinový 1,5litrový čtyřválec, stejně jako není třeba pohon všech kol, pokud nechcete být v terénu častěji než doma.

Jaké je tedy závěrečné hodnocení? Podle Mata stojí Tiguan Allspace za zvážení, nicméně pokud prý toužíte po sedmimístném SUV, existují lepší alternativy. A je docela paradoxní, že tou nejzajímavější má být právě Kodiaq, který Watson rovnou doporučuje ke koupi bez jakéhokoliv přemýšlení. Ač má také tvrdší plasty, zaplatíte za ně méně a ještě dostanete navrch více praktičnosti a prostoru - tedy přesně to, co člověk s koupí sedmimístné verze hledá především...

Německá Škoda Kodiaq není tak dobrá jako ta česká, říká britský novinář. Proč? - 1 - VW Tiguan Allspace 2018 Mat Watson videoscreen 01Německá Škoda Kodiaq není tak dobrá jako ta česká, říká britský novinář. Proč? - 2 - VW Tiguan Allspace 2018 Mat Watson videoscreen 02Německá Škoda Kodiaq není tak dobrá jako ta česká, říká britský novinář. Proč? - 3 - VW Tiguan Allspace 2018 Mat Watson videoscreen 03Německá Škoda Kodiaq není tak dobrá jako ta česká, říká britský novinář. Proč? - 4 - VW Tiguan Allspace 2018 Mat Watson videoscreen 04Německá Škoda Kodiaq není tak dobrá jako ta česká, říká britský novinář. Proč? - 5 - VW Tiguan Allspace 2018 Mat Watson videoscreen 05Německá Škoda Kodiaq není tak dobrá jako ta česká, říká britský novinář. Proč? - 6 - VW Tiguan Allspace 2018 Mat Watson videoscreen 06Německá Škoda Kodiaq není tak dobrá jako ta česká, říká britský novinář. Proč? - 7 - VW Tiguan Allspace 2018 Mat Watson videoscreen 07Německá Škoda Kodiaq není tak dobrá jako ta česká, říká britský novinář. Proč? - 8 - VW Tiguan Allspace 2018 Mat Watson videoscreen 08Německá Škoda Kodiaq není tak dobrá jako ta česká, říká britský novinář. Proč? - 9 - VW Tiguan Allspace 2018 Mat Watson videoscreen 09Německá Škoda Kodiaq není tak dobrá jako ta česká, říká britský novinář. Proč? - 10 - VW Tiguan Allspace 2018 Mat Watson videoscreen 10Německá Škoda Kodiaq není tak dobrá jako ta česká, říká britský novinář. Proč? - 11 - VW Tiguan Allspace 2018 Mat Watson videoscreen 11Německá Škoda Kodiaq není tak dobrá jako ta česká, říká britský novinář. Proč? - 12 - VW Tiguan Allspace 2018 Mat Watson videoscreen 12
Mat Watson nebyl z Volkswagenu Tiguan Allspace tak nadšený jako ze Škody Kodiaq, hlavně kvůli praktičnosti

Petr Prokopec

Diskuze 16 příspěvků

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama