Reklama

Policie převzala dálniční stíhačky z tendru ušitého na míru, řidiči je zaplatili předem

Kontroverzemi obestřená flotila 38 Superbů začíná „sloužit a chránit“. Zatím jen v polovičním množství, druhá várka dorazí v polovině roku.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Policie převzala dálniční stíhačky z tendru ušitého na míru, řidiči je zaplatili předem

23.1.2018 | Petr Prokopec | 35 příspěvků

Kontroverzemi obestřená flotila 38 Superbů začíná „sloužit a chránit“. Zatím jen v polovičním množství, druhá várka dorazí v polovině roku.

Na počátku listopadu vyhrála Škoda další tendr české policie. Jeho předmětem byla dodávka 38 nových vozů pro dálniční oddělení. Na tom by nebylo nic divného, pokud by šlo o otevřenou a férovou soutěž. Jenže z dostupných informací jasně vyplynulo, že žádný jiný vůz než Škoda Superb 2,0 TSI 4x4 nemohl tuto veřejnou soutěž vyhrát. Naspecifikovala policie své požadavky tak, aby jim odpovídala pouze vlajková loď mladoboleslavské značky?

To je otázka, kterou jsme se detailně zaobírali v našem předchozím článku. Připomeňme, že policie kupříkladu požadovala velký prostor na zadních sedadlech či v zavazadelníku. Výběr také omezila tím, že světlomety mohly být nanejvýš bixenonové, v rámci barev pak bylo zmíněno pět metalických odstínů. Mimo hru se však ocitla žlutá či stříbrná. To jsou přitom parametry, jimž vyhovuje právě Superb.

Tím netvrdíme, že se jednalo o korupční záležitost, nicméně je zřejmé, že Superb měl vyhrát a také vyhrál. Proč tomu tak bylo, když mají vozy sloužit jako dálniční „stíhači“? Tam se převoz zadržených osob nebo nějakého velkého nákladu dá těžko očekávat. Požadavek na objemný zavazadelník a prostorná zadní sedadla tak jde vlastně přímo proti zamýšlenému určení.

Pozornost pak vlastně budí i poměrně vysoká cena. Škoda totiž Policii ČR doručí celkem 38 aut, za které bude zaplaceno přes 64 milionů korun. Tedy jinými slovy, každý exemplář vyjde na 1,7 mil. Kč. Započítána je v tom sice i měřicí technika, ovšem jen pro část vozů. U zbytku budou použity přístroje z vyřazené dálniční flotily, jíž tvoří především šestiválcový Superb druhé generace a VW Passat R36.

Nejasností je tedy v tomto tendru více než dostatek, nicméně v zemi, kde prakticky každý politik mluví o boji proti korupci od rána do večera, se jimi nikdo nezabývá. Je pak otázkou, zda se o možném případu začne více mluvit nyní, když policie převzala první várku 19 aut. Druhá půlka pak dorazí nejpozději do konce června, přičemž opětovně půjde o vozy Superb 2,0 TSI 4x4.

S ohledem na zmíněnou variantu není tajemstvím, že vůz páruje 280 koní s automatem a pohonem všech kol. Zrychlení z klidu na stovku tak zvládne za 5,8 sekundy, ke stíhacím jízdám je tedy vůz jako zrozený. Jakkoliv ale bude třeba, aby policisté prošli řádným školením, dá s ohledem na minulost a jejich „kaskadérské kousky“ zvláště v onom Passatu počítat s hezkou řádkou dopravních nehod.

V tu chvíli je poněkud úsměvné, že peníze na nákup vozů pocházejí z „fondu zábran škod“. Tedy z těch peněz, které odvádí každý motorista formou povinného pojištění odpovědnosti. I to možná vysvětluje, proč je ona pořizovací cena tak vysoká - nejde o zásah do rozpočtu policie, proto se nějakou slevou nikdo ani nezabýval. Ta přitom mohla souhrnně dosáhnout několika milionů.

Jak jsme přitom k danému číslu došli? Shodou okolností se nám dostala do rukou nabídka na především koncernové vozy určené pro lékaře. Původní ceny jsou zde sníženy na neskutečně nízkou úroveň, kupříkladu Kodiaq 1,4 TSI ve výbavě Style mohou doktoři pořídit již za půl milionu korun. Rozdíl mezi touto cenou a oficiální pak velmi pravděpodobně vyrovnává dotace z EU.

Pokud je možné tímto způsobem pořídit vozy pro lékaře, jež navíc budou z velké části fungovat jako soukromé, pak je více než jisté, že by takto mohly být financovány také dálniční Superby. Že ovšem v Česku zvládá pobírat dotace jen pár lidí, navíc jen na malé projekty typu nějaké farmy, to rovněž není žádná překvapivá novinka. Na nový park policie se tak musí složit jen místní.

Dodat pak jen lze, že nově dodané vozy zvládají měřit rychlost jak při stání namístě, tak za jízdy. Systém navíc automaticky rozpoznává registrační značky a ověřuje v centrálním registru, zda nejde o kradená vozidla. Kromě toho jsou vpředu i vzadu instalovány kamery pořizující nepřetržitý záznam, modré majáky pak mají dálniční stíhačky ukryté za skly.

Policie převzala dálniční stíhačky z tendru ušitého na míru, řidiči je zaplatili předem - 1 - Skoda Superb pro Policii CR 2018 prvni foto 01Policie převzala dálniční stíhačky z tendru ušitého na míru, řidiči je zaplatili předem - 2 - Skoda Superb pro Policii CR 2018 prvni foto 02Policie převzala dálniční stíhačky z tendru ušitého na míru, řidiči je zaplatili předem - 3 - Skoda Superb pro Policii CR 2018 prvni foto 03Policie převzala dálniční stíhačky z tendru ušitého na míru, řidiči je zaplatili předem - 4 - Skoda Superb pro Policii CR 2018 prvni foto 04
Policie si dnes převzala první várku Superbů, jenž budou sloužit jako dálniční stíhačky. Doufejme přitom, že nebudou často havarovat, zvláště když byly zaplaceny z peněz z „fondu zábran škod“

Foto: Policie ČR, ČTK

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 35 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše