Reklama

Policie zatkla bývalého šéfa vývoje motorů VW, sbírku Porsche mění za celu

Wolfgang Hatz se donedávna chlubil svou sbírkou exkluzivních Porsche. Nyní však musel zlatou klec vyměnit za mříže cely, kvůli Dieselgate.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Policie zatkla bývalého šéfa vývoje motorů VW, sbírku Porsche mění za celu

29.9.2017 | Petr Prokopec | 6 příspěvků

Wolfgang Hatz se donedávna chlubil svou sbírkou exkluzivních Porsche. Nyní však musel zlatou klec vyměnit za mříže cely, kvůli Dieselgate.

V kauze Dieselgate došlo k zásadnímu průlomu. Ukázalo se, že němečtí vyšetřovatelé v pondělí zatkli některého z někdejších vysoce postavených manažerů koncernu VW Group. Včera pak mediální skupina složená z deníku Süddeutsche Zeitung a radiových stanic Norddeutscher Rundfunk a Westdeutscher Rundfunk přinesla informaci, že jde o Wolfganga Hatze, bývalého šéfa vývoje koncernových pohonných jednotek. O tom jsme psali docela nedávno v souvislosti s tím, že si navzdory své těžko zpochybnitelné odpovědnosti za celý multimiliardový průšvih nežije špatně.

Jde již o druhého „pohlavára“ VW, který byl v souvislosti se skandálem zatčen. Jeho uvržení do vazby předcházelo několik razií v kancelářích koncernu i soukromých domech, stejně jako červencové zatčení šedesátiletého Giovanni Pamia. I v jeho případě se mluví o zapojení do kauzy, šlo o zaměstnance Audi, který se měl podílet na vývoji motorů. Jeho výpověď pak měla vyšetřovatele přivést k Hatzovi.

Ten byl v letech 2001 až 2007 šéfem vývoje motorů u Audi, přičemž právě v této době měl vzniknout software, jímž byly posléze ošáleny testovací procedury. Hatz jako blízký přítel a spolupracovník Dr. Martina Winterkorna následně v roce 2007 povýšil na šéfa vývoje pohonných jednotek celého koncernu, v letech 2011 až 2015 pak zastával post šéfa vývoje a výzkumu u Porsche.

V loňském roce ale po interním vyšetřování, jež ho paradoxně očistilo, z koncernu odešel. Ve světle aktuálních skutečností se ovšem zdá, že pár „škraloupů“ nejspíše nalezeno bylo, ovšem Volkswagen se vše pokusil zamést pod koberec odsouhlasením obou stran, že si každá půjde vlastní cestou.

Jde o pouhou spekulaci, stávající vývoj jí ovšem více než napovídá. Stejně tak můžeme spekulovat o tom, že do skandálu byl zapojen i Winterkorn. Na tuto skutečnost ostatně upozorňoval i někdejší šéf koncernu Ferdinand Piëch, který se právě kvůli tomu měl se svým bývalým chráněncem dostat do křížku. Správní rada VW Group se ale postavila za „Wika“.

Na výpověď Hatze jsme zvědavi, po více než dvou letech by se konečně mohlo objevit něco zajímavého. Dá se předpokládat, že 58letý Hatz rozhodně nebude chtít vyměnit svou zlatou klec za vězení a bude mluvit. Všem, kteří se na podvodném softwaru podíleli, tak nyní nejspíše běhá mráz po zádech...

Policie zatkla bývalého šéfa vývoje motorů VW, sbírku Porsche mění za celu - 1 - Porsche sbirka Wolfgang Hatz 13
Wolfgang Hatz měl být zatčen německými vyšetřovateli...

Policie zatkla bývalého šéfa vývoje motorů VW, sbírku Porsche mění za celu - 2 - Porsche sbirka Wolfgang Hatz 01Policie zatkla bývalého šéfa vývoje motorů VW, sbírku Porsche mění za celu - 3 - Porsche sbirka Wolfgang Hatz 02Policie zatkla bývalého šéfa vývoje motorů VW, sbírku Porsche mění za celu - 4 - Porsche sbirka Wolfgang Hatz 03Policie zatkla bývalého šéfa vývoje motorů VW, sbírku Porsche mění za celu - 5 - Porsche sbirka Wolfgang Hatz 04Policie zatkla bývalého šéfa vývoje motorů VW, sbírku Porsche mění za celu - 6 - Porsche sbirka Wolfgang Hatz 05Policie zatkla bývalého šéfa vývoje motorů VW, sbírku Porsche mění za celu - 7 - Porsche sbirka Wolfgang Hatz 06Policie zatkla bývalého šéfa vývoje motorů VW, sbírku Porsche mění za celu - 8 - Porsche sbirka Wolfgang Hatz 07Policie zatkla bývalého šéfa vývoje motorů VW, sbírku Porsche mění za celu - 9 - Porsche sbirka Wolfgang Hatz 08Policie zatkla bývalého šéfa vývoje motorů VW, sbírku Porsche mění za celu - 10 - Porsche sbirka Wolfgang Hatz 09Policie zatkla bývalého šéfa vývoje motorů VW, sbírku Porsche mění za celu - 11 - Porsche sbirka Wolfgang Hatz 10Policie zatkla bývalého šéfa vývoje motorů VW, sbírku Porsche mění za celu - 12 - Porsche sbirka Wolfgang Hatz 11
...zlatou klec zahrnující i sbírku exkluzivních aut tak musel vyměnit za mříže vazební cely

Zdroj: Süddeutsche Zeitung

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 6 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše