Reklama

Policisté jsou všude stejní. Tento muž dostal pokutu 1 400 Kč za 1 km/h nad limit

Nepochybně existují místa, kde je třeba brát rychlostní limity vážně. Ale snad neexistuje jediné, kde je třeba je brát až takhle vážně.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Policisté jsou všude stejní. Tento muž dostal pokutu 1 400 Kč za 1 km/h nad limit

23.9.2017 | Marek Bednář | 59 příspěvků

Nepochybně existují místa, kde je třeba brát rychlostní limity vážně. Ale snad neexistuje jediné, kde je třeba je brát až takhle vážně.

Snad se nikoho nedotkneme, když konstatujeme, že policisté se u nás nechovají vždy profesionálně. Znát je to i na silnicích, když při probírání domnělého přestupku dávají více najevo své aktuální psychické rozpoložení, které s vaším jednáním nijak nesouvisí. Když leckdy raději oportunisticky působí v místech, kde rozdají více pokut než tam, kde by mohli skutečně někomu pomoci. Nebo když dokonce záměrně provokují, aby se po vás následně mohli „vozit”, ačkoli nejste zdaleka tím, proti komu by měli v prvé řadě vystupovat.

Leckdo v takových situacích řekne, že to je české specifikum, že „na západě” je to jiné. Jenže příklady ze světa ukazují, že to není tak úplně pravda. Kanaďan Mathieu Gagne se před pár dny rozhodl na silnici předjet policistu, který jel v místech s povolenou rychlostí 100 km/h pomaleji, než mohl. Nic špatného, řeknete si? Možná z vašeho pohledu, policista to viděl jinak.

Ten Gagneho zastavil a řekl mu, že se vůči němu chová neuctivě, když ho předjíždí. Argumenty o bezpečnosti předjetí nebyly uznány, Gagne dostal pokutu. Konkrétně 78 kanadských dolarů (skoro 1 400 Kč) za jízdu rychlostí 101 km/h tam, kde bylo dovoleno 100 km/h. Čtete správně, 1 km/h nad limit.

Něco takového je normálně nemožné, měřicí přístroje mají odchylky (typicky 3 km/h nebo 3 % naměřené rychlosti, v každé zemi jsou ale pravidla trochu jiná), které se odečítají ve prospěch přestupce. Překročení o 1 km/h tedy např. v ČR nikdo reálně pokutovat nebude. Kanadský policista však v tomto případě uvedl, že takovou rychlost Gagnemu naměřil.

Ten samozřejmě nesouhlasil a na místě nezaplatil. Gagneho přítelkyně pokutový blok vyfotila a sdílela na internetu - a tam získal ohromnou popularitu. Gagne nakonec pokutu platit nebude, ale nikoliv kvůli internetu ani kvůli její zjevné nesmyslnosti - proto, že policista Gagneho rychlost odhadl, ale do bloku napsal, že ji změřil. Z tohoto důvodu bylo řízení zastaveno.

Poněkud nafoukaného policistu nicméně nečeká žádný postih, ať už kvůli faktu, že zbytečně zastavuje ty, kteří ho předjedou, a vypisuje nesmyslné pokuty, nebo kvůli tomu, že pokutový lístek vypisuje lživě. Obojí by nějaký trest stálo, takhle to ale u policie nechodí, tam častěji ruka ruku myji. Nechceme tím házet všechny do jednoho pytle, všude na světě existují i policisté dobří. Ale všude na světě existují také ti, které do podobné škatulky zařadit jednoduše nelze...

Policisté jsou všude stejní. Tento muž dostal pokutu 1 400 Kč za 1 km/h nad limit - 1 - Pokuta za 1 kmh nad limit 01Policisté jsou všude stejní. Tento muž dostal pokutu 1 400 Kč za 1 km/h nad limit - 2 - Pokuta za 1 kmh nad limit 02Policisté jsou všude stejní. Tento muž dostal pokutu 1 400 Kč za 1 km/h nad limit - 3 - Pokuta za 1 kmh nad limit 03Policisté jsou všude stejní. Tento muž dostal pokutu 1 400 Kč za 1 km/h nad limit - 4 - Pokuta za 1 kmh nad limit 04
Policisté jsou všude stejní. Tento muž dostal pokutu 1 400 Kč za 1 km/h nad limit - 5 - pokuta za 1 kmh prekroceni kanada 01Policisté jsou všude stejní. Tento muž dostal pokutu 1 400 Kč za 1 km/h nad limit - 6 - Pokuta za 1 kmh nad limit 05
Pokud přemýšlíte nad listopadovým datem, není to datum přestupku, ale datum soudního jednání, kam se má Gagne dostavit, pokud nezaplatí 78 dolarů

Zdroje: Larissa Turnbull@Facebooku, CTV News

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 59 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše