Reklama

Porsche nechce skončit jako Tesla, svůj Mission E už teď prohání po Ringu

Porsche to se svou elektrickou prvotinou zjevně myslí smrtelně vážně, a tak jí intenzivně testuje i tam, kde Tesla Model S nedokáže zajet ani jedno ostré kolo.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Porsche nechce skončit jako Tesla, svůj Mission E už teď prohání po Ringu

28.10.2017 | Petr Prokopec | 21 příspěvků

Porsche to se svou elektrickou prvotinou zjevně myslí smrtelně vážně, a tak jí intenzivně testuje i tam, kde Tesla Model S nedokáže zajet ani jedno ostré kolo.

Před třemi lety britská tuningová firma Lichtfield vyslala na Nürburgring elektrickou Teslu Model S se závodním jezdcem Robbem Hollandem za volantem. Výsledkem ovšem nebylo rekordní kolo, nýbrž naprostý debakl. Vůz se totiž po zhruba třech minutách přehřál, přepnul do nouzového režimu a ukázal, že jakkoli je Model S rychlý v přímce, na okruhu svou dynamiku uplatnit nesvede.

Lze sice namítnout, že Model S není primárně určen pro jízdu na Ringu, ale to Škoda Rapid také ne a přesto Nordschleife s nadhledem zvládá. Hrdost konstruktérům obvykle nedovolí, aby jejich auto někdo takto snadno přivedl do úzkých, třebaže s ním dělá věci, které většina zákazníků nedělá, lidé z Tesly k tomu ale zjevně přistupují jinak. Pokud ovšem toužíte po elektromobilu, který i nejnáročnější okruh světa zvládne, řešení se rýsuje.

Půjde o sériovou verzi koncepru Mission E, tedy první vážně míněné elektrické auto značky Porsche. To očividně nehodlá vyhořet jako kalifornský start-up a proto vyslala vývojové prototypy svého chystaného elektromobilu do Zeleného pekla již nyní. Ty pochopitelně nejsou jistotou, že se podobný trapas nestane příště také Porsche, zrovna u této značky se ale dá čekat, že i její elektrický model bude muset Ring zvládat. Zvláště když na to testovací jezdci tlačí stejně jako výše zmíněný Holland a kolo přesto objedou.

Uvidíme, jak se bude na nejznámějším okruhu světa chovat produkční verze, se kterou jistě na Ring zavítá již samotná automobilka, která bude toužit po dalším rekordu. Jeho stanovení bude pak logicky záviset na technických parametrech, jenž však u konceptu nebyly dechberoucí. S výkonem 600 koní totiž zvládl stovku za 3,5 sekundy a na jedno dobití ujel 500 km.

Je však nutné dodat, že v době představení koncepčního Porsche Mission E se psal rok 2015. Od té doby šel vývoj zvláště v oblasti elektromobility razantně kupředu, značka tedy může jen příjemně překvapit. To se ovšem nedá říci v případě Tesly, jejíž Model S podobně „odešel” i později v případě jízd amerických majitelů i na tamních jednodušších okruzích.

My pak již jen zmíníme, že Porsche nehodlá ponechat úspěch elektrické novinky náhodě v jediné oblasti. Proto značka investovala do továrny v Zuffehnausenu dalších 700 milionů Eur (cca 17,9 mld. Kč), za které bude vystavěna nová lakovna a nová montážní hala. Změny pak čekají i stávající prostory, které se musí přepracovat tak, aby vyhovovaly výrobě elektromobilu.

Porsche nechce skončit jako Tesla, svůj Mission E už teď prohání po Ringu - 1 - Porsche Mission E Nurburgring 2017 videoscreen 01Porsche nechce skončit jako Tesla, svůj Mission E už teď prohání po Ringu - 2 - Porsche Mission E Nurburgring 2017 videoscreen 02Porsche nechce skončit jako Tesla, svůj Mission E už teď prohání po Ringu - 3 - Porsche Mission E Nurburgring 2017 videoscreen 03Porsche nechce skončit jako Tesla, svůj Mission E už teď prohání po Ringu - 4 - Porsche Mission E Nurburgring 2017 videoscreen 04Porsche nechce skončit jako Tesla, svůj Mission E už teď prohání po Ringu - 5 - Porsche Mission E Nurburgring 2017 videoscreen 05Porsche nechce skončit jako Tesla, svůj Mission E už teď prohání po Ringu - 6 - Porsche Mission E Nurburgring 2017 videoscreen 06Porsche nechce skončit jako Tesla, svůj Mission E už teď prohání po Ringu - 7 - Porsche Mission E Nurburgring 2017 videoscreen 07Porsche nechce skončit jako Tesla, svůj Mission E už teď prohání po Ringu - 8 - Porsche Mission E Nurburgring 2017 videoscreen 08Porsche nechce skončit jako Tesla, svůj Mission E už teď prohání po Ringu - 9 - Porsche Mission E Nurburgring 2017 videoscreen 09
Předprodukční Porsche Mission E se ukázalo na Ringu, značka ze Zuffenhausenu tak očividně nehodlá na nejznámějším okruhu světa pohořet tak jako Tesla Model S

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 21 příspěvků

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše