Reklama

Radary v Austrálii napadl virus WannaCry, pokuty neplatí

Bezmála šest desítek radarů a dalších dopravních kamer v provincii Victoria bylo napadeno tzv. ransomware. Rychlejší řidiči za to budou jen rádi.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Radary v Austrálii napadl virus WannaCry, pokuty neplatí

23.6.2017 | Marek Bednář | Přidat příspěvek

Bezmála šest desítek radarů a dalších dopravních kamer v provincii Victoria bylo napadeno tzv. ransomware. Rychlejší řidiči za to budou jen rádi.

Útoky typu ransomware, kdy hacker zablokuje nějaké soubory v počítači či telefonu cíle a pak požaduje za jejich odblokování výkupné, nejsou novinkou, setkáváme se s nimi už několik let. O letošním 15. květnu se terčem takovéhoto útoku staly počítače běžící na starších verzích systému Windows po celém světě a dotčeny byly i firmy jako FedEx nebo britská NHS (National Health Service).

Zbraní použitou při útoku byl červ WannaCry a o měsíc později si všichni mysleli, že mu odzvonilo. The Guardian ale nyní informuje, že ne tak docela - mezi napadená zařízení padlo i 55 radarů a dopravních kamer v australské provincii Victoria. Jestli byly rozdány nějaké pokuty neprávem v přímém důsledku tohoto napadení, zatím známo není, řidiči ale pochopitelné namítají, že stoprocentní fungování zavirovaného systému nemůže nikdo garantovat.

Soudy na jejich nářky slyší, a to přes tvrzení dopravního inspektorátu, že všechny kamery i přes napadení fungovaly normálně. Sám inspektorát snad ve snaze snaze dodat svým slovům váhu rozjel vyšetřování, které má případné neprávem udělené pokuty najít a zrušit je jen konkrétním řidičům. Jestli to ale změní dosud jednoznačný postoj soudů, musíme vyčkat.

Zatím to vypadá, že kamery nebyly přímo terčem útoku, ale že se k nim virus dostal přes napadenou třetí stranu, která prováděla na systému údržbu. V každém případě je pozoruhodné vidět, že i podobná zařízení se mohou stát terčem takového útoku a bylo by docela pozoruhodné vidět, jak by úřady reagovaly, kdyby byl cílený.

Kdy přesně k němu došlo, není jasné - místní rozhlasové stanice informují, že o problémech údajně dopravní inspektorát věděl už delší dobu a neschopen je promptně vyřešit držel celou patálii pod pokličkou. V každém případě řidiči, kterým byly v souvislosti s ohrožením tímto virem zrušeny pokuty za rychlost, se pochopitelně nezlobí...

Radary v Austrálii napadl virus WannaCry, pokuty neplatí - 1 - kamery australie wannacry ransomware 01Radary v Austrálii napadl virus WannaCry, pokuty neplatí - 2 - kamery australie wannacry ransomware 02Radary v Austrálii napadl virus WannaCry, pokuty neplatí - 3 - Radary kamery Australie WannaCry ransomware dalsi 01Radary v Austrálii napadl virus WannaCry, pokuty neplatí - 4 - Radary kamery Australie WannaCry ransomware dalsi 02Radary v Austrálii napadl virus WannaCry, pokuty neplatí - 5 - Radary kamery Australie WannaCry ransomware dalsi 03Radary v Austrálii napadl virus WannaCry, pokuty neplatí - 6 - Radary kamery Australie WannaCry ransomware dalsi 04Radary v Austrálii napadl virus WannaCry, pokuty neplatí - 7 - Radary kamery Australie WannaCry ransomware dalsi 05
Radarů a dopravní kamery ve Victorii vypadají podobně, jako u nás. Ty tamní ale napadl virus WannaCry, pokuty za prohřešky jimi zaznamenané jsou rušeny

Zdroje: The Guardian, Australská média

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze Přidat příspěvek

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama