Reklama

Renault na některých trzích zkracuje záruky. Důvod? To se pobavíte

Záruky na nová auta mají v posledních letech tendenci se prodlužovat, některé firmy nabízí až 7 let. Renault jde ovšem třeba v Británii ze čtyř let na tři. Proč?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Renault na některých trzích zkracuje záruky. Důvod? To se pobavíte

2.2.2018 | Petr Prokopec | 62 příspěvků

Záruky na nová auta mají v posledních letech tendenci se prodlužovat, některé firmy nabízí až 7 let. Renault jde ovšem třeba v Británii ze čtyř let na tři. Proč?

Záruční lhůta poskytovaná výrobcem na nový vůz není vždy stejná, byť dle zákona musí činit alespoň dva roky. Automobilky však tuto oblast vnímají jako něco, čím se mohou odlišit od ostatních a nalákat pár nových zákazníků. Nejdále v tomto směru zašla Honda, která nedávno začala pro některé modely nabízet záruku na 7 let bez omezení km. U nás je na tom nejlépe Kia, která na všechny své modely standardně nabízí sedmiletou záruku. A za velmi mírnou částku můžete mít prodlouženou, pětiletou záruku i na všechny modely Škody.

Za poslední léta jsme si zkrátka zvykli, že když už výrobci mění délku záruční doby, pak vždy jen směrem nahoru. Opačný krok by ostatně nebyl vnímán zrovna pozitivně. Či jak byste reagovali na zcela nový produkt, u kterého automobilka vyrukuje s kratší zárukou než u jeho předchůdce? Nejspíše byste nabyli pocitu, že si jeho kvalitou není příliš jista. A dvakrát byste si to mysleli v případě, kdy za ním bude stát firma mající poněkud problematickou pověst, co se kvality a spolehlivosti týče.

S ohledem na tyto skutečnosti je více než překvapivé, že Renault učinil právě takový kontroverzní krok a snížil záruční lhůtu ze čtyř let na tří. Změna se pak týká i počtu najetých kilometrů, místo předchozích 160 tisíc km lze nově počítat pouze se 100 tisíci km. Jedinou výjimkou jsou modely Koleos a Zoe, u nichž lze sice taktéž počítat se třemi roky, ovšem limit km zůstává na předchozí výši.

Snad ještě více než samotné krácení záruky pak zaskočí důvod, proč Renault s touto novinkou přichází. Koná tak prý pro dobro lidu. „Jelikož velká část zákazníků obměňuje své vozy před začátkem čtvrtého roku, a tudíž nevidí výhodu v prodloužení záruky, rozhodli jsme se zrevidovat nabízené služby,“ uvedl k tématu mluvčí francouzské automobilky.

To je to nejabsurdnější zdůvodnění, které jsme kdy slyšeli. Však pokud si někdo kupuje auto maximálně na tři roky a záruka je čtyřletá, nanejvýš ho to neurazí. A nebo to spíše ocení kvůli snazšímu či dražšímu prodeji druhému majiteli - však kdo by raději nechtěl ojetinu s tovární záruku? A pro všechny ostatní je to plus.

Pokud tedy Renault záruku zkracuje, může to znamenat jen jedno - záručních oprav ve čtvrtém roce provozu auta už je neúměrně mnoho a pro automobilku je taková „legrace” příliš drahá. Tomu napovídá i fakt, že za čtvrtý rok záruky si lze pořád připlatit, byť přesnou cenu neznáme.

Zbývá dodat, že tyto změny se týkají jen některých trhů, svázány jsou třeba s tím britským. Na tom českém nabízí Renault standardně na všechny modely dokonce pětiletou záruku a zatím nemáme zprávy o tom, že by chystal změnu. Na výhled do budoucna jsme se ale zeptali místního zastoupení a článek doplníme, jakmile budeme znát odpověď.

Renault na některých trzích zkracuje záruky. Důvod? To se pobavíte - 1 - Renault Megane Akaju 2017 prvni foto 01Renault na některých trzích zkracuje záruky. Důvod? To se pobavíte - 2 - Renault Megane Akaju 2017 prvni foto 02Renault na některých trzích zkracuje záruky. Důvod? To se pobavíte - 3 - Renault Megane Akaju 2017 prvni foto 03Renault na některých trzích zkracuje záruky. Důvod? To se pobavíte - 4 - Renault Megane Akaju 2017 prvni foto 04Renault na některých trzích zkracuje záruky. Důvod? To se pobavíte - 5 - Renault Megane Akaju 2017 prvni foto 05Renault na některých trzích zkracuje záruky. Důvod? To se pobavíte - 6 - Renault Megane Akaju 2017 prvni foto 06
Renault někde zkracuje záruční lhůtu ze čtyř let na tři, prý pro dobro zákazníků. Tomuto zdůvodnění snad nevěří ani on sám

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 62 příspěvků

Reklama

Autobazar

zobrazit vše