Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
Škoda Octavia III 2013: premiéra zítra, desítka nejprodávanějších aut světa záhy
10.12.2012 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek
Do 24 hodin nám Škoda odhalí mnohá tajemství své očekávané novinky. Krom technických detailů a interiéru ale vlastně vše známe. I plány do budoucna.
Tip: Podívejte se na oficiální fotky a specifikace nové Octavie 3.
Tanečky kolem představení nové Škody Octavia budou brzy u konce, tedy alespoň z větší části. Již zítra totiž automobilka novinku oficiálně odhalí přímo v Mladé Boleslavi, u čehož samozřejmě nebudeme chybět. Těšit se tak můžete na podrobnější technické informace i spoustu živých fotek. Mnoho překvapení nás ale nečeká a ceny si zřejmě škodovka ještě nechá nějakou dobu pro sebe. Jelikož ovšem na tuzemský trh nedávno vstoupil podobně koncipovaný Seat Leon, máme tak trochu jasno i v tomto ohledu.
Oproti španělskému příbuznému se dá počítat s lehkým navýšením, s ohledem na třetí generaci by pak přímo logická byla částka 333 000 Kč za základní model s motorem 1,2 TSI, realita ale bude zřejmě trochu jiná. Jen nepatrně dražší je totiž v hierarchii koncernu VW Group výše postavený Golf. Octavia se tak zřejmě zařadí přesně mezi tyto dva vozy stojící na platformě MQB, což znamená sumu 319 900 Kč.
To je ve srovnání s aktuální nabídkou výrazný propad, výběhové modely druhé generace však mají ve výbavě klimatizaci, centrální zamykání, vyhřívaná zpětná zrcátka nebo elektricky ovládaná přední okna. Novinka by přitom mohla být okleštěná stejně jako Seat Leon o výkonu 85 koní ve výbavě Basis, kde absentuje i autorádio.
Dalším důvodem cenového poklesu je jistý technologický úpadek. Modely s výkonem do 150 koní (1,2 TSI, 1,4 TSI, 1,6 TDI a 2,0 TDI) dostanou jen zadní torzní příčku, zatímco silnější verze dostanou víceprvkovou zadní nápravu. Není ovšem jisté, zda půjde jen o motor 1,8 TSI o výkonu 180 koní či také o 2,0 TDI naladěný na 184 koní.
V minulosti jsme zmínili design světlometů, které budou rovněž jedním z lišících prvků. Základ dostane halogeny, prostřední úroveň bude profitovat z bi-xenonů a vrcholný model má používat LEDky pro denní svícení. Chybět nebudou ani moderní prvky v podobě kamery pro čtení dopravních značek či asistent jízdy v pruhu.
Již od počátku má být v nabídce liftback i kombi, i když zítra bude zřejmě odhalen jen ten první. Příští rok pak dorazí i výkonný model RS. Následně se očekává příchod modelů 4x4. Jakmile přitom nabídka bude kompletní, měla by se Octavia zařadit mezi desítku nejprodávanějších modelů světa. S čímž ostatně šéf značky Winfried Vahland počítá již od letošního dubna.
To je ovšem dost sebevědomé prohlášení, neboť v roce 2011 obsadila Octavia s 389 000 prodanými vozy „jen“ 34. místo. Pokud by se tak novinka měla dostat do pomyslné „top 10”, bude muset dojít ke zdvojnásobení odbytu. S ohledem na potenciál čínského trhu není nereálné, jinde ale Škoda tolik zákazníků bude hledat marně.
Bude jistě zajímavé sledovat, jak si třetí Octavia v příštím roce povede. Nápovědu by nám mělo přinést již zmiňované zítřejší odhalení, které byste si rozhodně neměli nechat ujít. Pokud automobilce něco neunikne dříve (vyplatí se nás sledovat, čekáme vás zítra kolem půl čtvrté na Autoforum.cz - to už budeme vědět mnohem více.

















Nová Škoda Octavia byla již několikráte nachytána v běžném provozu. Kromě toho nás automobilka neustále zásobuje menšími detaily. Zítra však konečně dojde k oficiálnímu odhalení
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Taxikář natočil, jak s moderní Škodou dosáhl 1 milionu najetých km. A co se v tu chvíli stalo. „Na devítky” nastavil úplně vše, co se dalo
před 8 hodinami
Majitel vzácného auta může děkovat zlodějům, že mu ukradli auto, po 33 letech se mu vrátilo v lepším stavu jako poklad za miliony
24.8.2026
Britové proti sobě postavili dvě z mála sériových aut s obřími motory V10 bez turba. A děly se věci
22.8.2026
Nové na MotoForum.cz
- Nazpět ve Španělsku: Časový plán víkendu v Aragonu včera 21:16
- Michael Dunlop vyhrál Senior Classic TT včera 14:00
- Finále letošního Manx Grand Prix, dva trumfy Johnnyho Stewarta 24.8.2026
- MotoGP 2026: 12 víkendů, 7 různých vítězů Grand Prix 24.8.2026
- Michael Dunlop si připsal další vítězství, když vyhrál Lightweight Classic TT. 23.8.2026
Nejnovější články
K mání je nejeté moderní BMW za 330 tisíc korun. Je ošklivé jako noc a pojede jen z kopce, je ale skutečně jako nové
před 2 hodinami
Šéf Mercedesu má dost, auto špatně napodobující čtyřválcový model označil za „nejlepší osmiválec, jaký kdy řídil”
před 4 hodinami
Hyundai zkusilo postavit dalšího soupeře Rolls-Roycu. V tomto si pomalu i stoupnete, hlavou narazíte jen do prvku, který právě Rollsy proslavily
před 5 hodinami
Italové předělali starou Alfu na krásný moderní stroj plný dřeva, je ušitý na míru nadšeného truhláře
před 7 hodinami
Taxikář natočil, jak s moderní Škodou dosáhl 1 milionu najetých km. A co se v tu chvíli stalo. „Na devítky” nastavil úplně vše, co se dalo
před 8 hodinami
Tiskové zprávy
- Liftago Limousine je nově dostupné přímo v aplikaci
tisková zpráva - Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva
