Škoda Superb v dlouhodobém testu oslnila Brity, moderním trendům ale vzdorovat nedokáže

Škody si ve Velké Británii získávají stále více respektu a kolegové z Car Throttlu tomu čáru přes rozpočet nedělají. I tak mají své výhrady.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Škoda Superb v dlouhodobém testu oslnila Brity, moderním trendům ale vzdorovat nedokáže

23.4.2019 | Petr Prokopec

Škody si ve Velké Británii získávají stále více respektu a kolegové z Car Throttlu tomu čáru přes rozpočet nedělají. I tak mají své výhrady.

Třetí generace Škody Superb, tedy té novodobé, přišla na trh v roce 2015. A okamžitě se těšila nemalému úspěchu, jakkoliv segment s mainstreamovými sedany a liftbacky vyšších tříd v posledních letech výrazně strádá. Zákazníci se totiž hromadě přesunují k SUV a neopouští kvůli tomu jen již zmíněné karosářské styly, ale rovněž velké kombíky. Zrovna v tomto směru a právě u českého vozu ovšem dělají nemalou chybu, neboť na Superb Combi pějí chválu naprosto všichni, nikoliv jen příznivci mladoboleslavské značky.

Momentálně tu máme zpověď kolegů z britského Car Throttlu, která přichází po pětiměsíčním testu. Jak se dalo očekávat, pochvaly se od nich dočkal hlavně zavazadelník. Ten v základu pobere nemalých 660 litrů, velmi tedy usnadňuje nakládání a vykládání všech možných kamer, fotoaparátů, čoček nebo stativů, aniž by byla jakkoliv ohrožena kapacita sedadel. Vhod navíc přichází skutečnost, že vzpěry víka jsou natolik silné, že udrží záď otevřenou i za jízdy až do 80 km/h. Snadno tak lze z „kufru” pořizovat i jízdní záběry.

Snad ještě větší chvála je však spojena s komfortem, který vůz nabízí. To ve výsledku není až tak překvapivé, neboť jde o úroveň výbavy Laurin & Klement, ovšem skutečnost, že zahraniční novináři šponují Superb mezi vůbec nejpohodlnější vozy, s jakými kdy co měli do činění. I to navíc prospívá jejich činnosti, neboť čím komfortněji je podvozek naladěn, tím méně se fotografům za jízdy klepou ruce při focení. Mimo to zmiňují, že komfort vozu si chválí i penzisté.

Je tedy Superb bezchybnou koupí? Úplně bez ztráty kytičky zatím hodnocením zahraničních kolegů neprošel, výtky míří hlavně k motorovému prostoru. Zde svou práci odvádí dvoulitrový turbodiesel se 150 koňmi, jenž dostala na starosti automatická převodovka DSG. Průměrná spotřeba se přitom po takřka osmi tisících kilometrech ustálila na 4,8 litrech, což je příjemné, ovšem rozjezdy jsou spíše letargické a nepomůže ani volba sportovního režimu.

Je přitom otázkou, zda by pomohla verze o výkonu na 190 koní, neboť převodovky začínají být v poslední době u řady aut kamenem úrazu. Mají sice daleko více rychlostních stupňů než dříve, ovšem jejich zpřevodování i software jsou uzpůsobeny hlavně maximálnímu možnému snížení spotřeby, což znamená, že částečně tlumí potenciál pod kapotou. Platí to přitom hlavně o mainstreamových verzí dvouspojkových automatů.

Není to ovšem jediná chyba vozu, další je spojena s rozhraním Bluetooth, jehož chování je občas stejně nevyzpytatelné jako u automatu. Tím však kritika končí, vrátit bychom se tak mohli znovu ke chvále. Ovšem tak tomu není, přestože redaktoři jsou se Superbem Combi spokojeni. Jedním dechem však dodávají, že dříve dlouhodobě testovaný Kodiaq byl ještě lepší, neboť disponoval zvýšenou pozicí sedadla a měl taktéž prostorný zavazadelník. A navíc lepší odezvu na plyn.

Suma sumárum tedy sice naši kolegové příliš nechápou, proč si lidé kupují mnohem dražší kombíky od BMW nebo Mercedesu, ovšem zároveň potvrzují moderní trendy, jenž volají po úkroku k SUV. Jsme přitom zvědavi, kdy tato móda skončí, zatím to však na naplnění dřívějších negativních prognóz nevypadá - třeba koncern VW naznačoval, že konec přijde s nástupem elektromobility, ani to se ale nezdá být pravděpodobné. Právě vozy s vyššími rozměry mají totiž více místa na baterie a snáze se v nich ztratí jejich hmotnost, která charakter menších vozů mění výrazněji...


Škoda Superb v dlouhodobém testu oslnila Brity, moderním trendům ale vzdorovat nedokáže - 1 - Skoda Superb Combi 2019 Car Throttle 01Škoda Superb v dlouhodobém testu oslnila Brity, moderním trendům ale vzdorovat nedokáže - 2 - Skoda Superb Combi 2019 Car Throttle 02Škoda Superb v dlouhodobém testu oslnila Brity, moderním trendům ale vzdorovat nedokáže - 3 - Skoda Superb Combi 2019 Car Throttle 03Škoda Superb v dlouhodobém testu oslnila Brity, moderním trendům ale vzdorovat nedokáže - 4 - Skoda Superb Combi 2019 Car Throttle 04Škoda Superb v dlouhodobém testu oslnila Brity, moderním trendům ale vzdorovat nedokáže - 5 - Skoda Superb Combi 2019 Car Throttle 05Škoda Superb v dlouhodobém testu oslnila Brity, moderním trendům ale vzdorovat nedokáže - 6 - Skoda Superb Combi 2019 Car Throttle 06Škoda Superb v dlouhodobém testu oslnila Brity, moderním trendům ale vzdorovat nedokáže - 7 - Skoda Superb Combi 2019 Car Throttle 07Škoda Superb v dlouhodobém testu oslnila Brity, moderním trendům ale vzdorovat nedokáže - 8 - Skoda Superb Combi 2019 Car Throttle 08Škoda Superb v dlouhodobém testu oslnila Brity, moderním trendům ale vzdorovat nedokáže - 9 - Skoda Superb Combi 2019 Car Throttle 09Škoda Superb v dlouhodobém testu oslnila Brity, moderním trendům ale vzdorovat nedokáže - 10 - Skoda Superb Combi 2019 Car Throttle 10
Škoda Superb Combi se od zahraničních novinářů dočkala po pětiměsíčním testu nemalé chvály. Přesto ale přiznávají, že dříve zkoušený Kodiaq byl lepší

Zdroj: Car Throttle

Petr Prokopec

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama