Reklama

Starší pár přijel k dealerovi pro nový VW Golf. Podívejte se, co nechal na protiúčet

V garážích některých lidí se skrývají neuvěřitelné věci. A dotyční často ani netuší, jakými cennostmi z pohledu dnešních sběratelů disponují.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Starší pár přijel k dealerovi pro nový VW Golf. Podívejte se, co nechal na protiúčet

20.7.2018 | Petr Miler

V garážích některých lidí se skrývají neuvěřitelné věci. A dotyční často ani netuší, jakými cennostmi z pohledu dnešních sběratelů disponují.

Můj otec má v garáži starou Škodu 120 L, ještě tu před „faceliftem”, s kulatými předními světly, úzkou zadní nápravou a zadními svítilnami připomínajícími jakýsi opak přesýpacích hodin. Dávno s ní pořádně nejezdí, krátce po revoluci si koupil nové auto a potom jich vystřídal ještě několik. „Stodvacítku” ale nikdy neprodal, nechával si ji prý na důchod. V tom dávno je, s autem přesto nejezdí, jen občas ho projede o víkendu a vzpomíná, co s ním kdysi zažil.

Vůz má najeto asi 56 tisíc km a protože je najel během prvních ani ne 10 let existence, vypadá pořád jako nový. Když se na auto občas podívám, říkám mu, že tohle už dnes bude mít slušnou cenu, přinejmenším vysoké desetitisíce, časem možná i statisíce Kč. Směje se mi a nevěří, nechápe, však staré auto, kdo by ho chtěl, cenu má jen pro něj... Kdo z nás má pravdu, víte z vývoje cen čehokoli starého a zachovalého v posledních letech sami - bezcenný stroj podobného ražení neexistuje, i kdyby to měl být Trabant, Maluch nebo cokoli kdysi opovrhovaného.

Lidé, kteří se o auta zase tak nezajímají, si prostě „nechávají své staré auto” a nikoli kvůli tomu, že by očekávali růst jeho hodnoty. Obvykle ho ostatně neprodají vůbec a o takových skvostech se dozvíme až po jejich smrti. Někteří jej ale jako bezcenný starý „krám” přivezou k dealerovi na protiúčet, když si přece jen ještě koupí něco nového. A přesně tohle se stalo nizozemskému dealerovi Mobi Mall Automotive, který v Limburgu prodává auta několika značek koncernu VW.

Starší, dnes už důchodový pár rodiny Pasveerových si u něj vybral jedno ze skladových aut, Volkswagen Golf VII 1,4 TSI v provedení R-Line. Proč ne, dobré auto pro každého, na výlety staršího páru dobrá volba, třebaže verzi R-Line se lze divit. Prodejci pak řekli, že by na protiúčet nechali svůj starý Golf - to nepřekvapí, „Golf za Golf” střídá snad většina kupců tohoto modelu, asi polovina Evropy, prostě standardní obchod. A dealerovi je v podstatě jedno, co přivezete na protiúčet, z Golfů vykoupí cokoli a prodá cokoli.

Tento týden ale dotyční přijeli pro svůj nový vůz a co přivezli, překvapivé bylo. Ten „starý Golf” nebylo nic ani trochu obyčejného - šlo o první generaci Golfu Diesel z roku 1979, který měl najeto pouhých 18 690 km, za skoro 39 let. Na konci 70. let byl Golf Diesel s padesátikoňovou šestnáctistovkou skoro žhavou novinkou, sáhli po něm a používali jej pro občasné ježdění po další skoro čtyři dekády. Jak auto vypadá, můžete vidět níže, je prakticky nové, však jezdilo pár set kilometrů za rok. A podle dealera je k němu kompletní dokumentace veškerých servisních zásahů i nákupů nafty. Těch ostatně asi moc ani být nemohlo, pár desítek za čtyři dekády?

Nevíme, kolik dostali manželé Pasveerovi za tento vůz zaplaceno, jeho reálná cena se ale pohybuje v řádu stovek tisíc Kč, to je opravdu muzejní exponát. Nic srovnatelného teď není v Evropě v prodeji, i horší kusy se ale prodávají za 230 tisíc Kč. Ať už je přesná hodnota jakákoli, manželé jistě museli být překvapeni, když si mysleli, že za své staré auto nedostanou prakticky nic. Můžeme se divit, proč se rozhodli pro nový vůz zrovna po takové době, ale člověk holt někdy dojde k neobvyklým závěrům v neobvyklou chvíli...

Starší pár přijel k dealerovi pro nový VW Golf. Podívejte se, co nechal na protiúčet - 1 - Starsi par novy VW Golf stary Golf D protiucet 01Starší pár přijel k dealerovi pro nový VW Golf. Podívejte se, co nechal na protiúčet - 2 - Starsi par novy VW Golf stary Golf D protiucet 01aStarší pár přijel k dealerovi pro nový VW Golf. Podívejte se, co nechal na protiúčet - 3 - Starsi par novy VW Golf stary Golf D protiucet 02Starší pár přijel k dealerovi pro nový VW Golf. Podívejte se, co nechal na protiúčet - 4 - Starsi par novy VW Golf stary Golf D protiucet 03Starší pár přijel k dealerovi pro nový VW Golf. Podívejte se, co nechal na protiúčet - 5 - Starsi par novy VW Golf stary Golf D protiucet 03aStarší pár přijel k dealerovi pro nový VW Golf. Podívejte se, co nechal na protiúčet - 6 - Starsi par novy VW Golf stary Golf D protiucet 04Starší pár přijel k dealerovi pro nový VW Golf. Podívejte se, co nechal na protiúčet - 7 - Starsi par novy VW Golf stary Golf D protiucet 04a
Přivézt na protiúčet stroj hodný muzea Volkswagenu s veškerou dokumentací a netušit, že má jakkoli vyšší hodnotu, to se vážně nevidí

Zdroj: Mobi Mall Automotive

Petr Miler

Další zajímavé články:

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše