Starší pár přijel k dealerovi VW pro nový Golf. Podívejte se, co nechal na protiúčet

V garážích některých lidí se skrývají neuvěřitelné věci. A dotyční často ani netuší, jakými cennostmi z pohledu dnešních sběratelů disponují.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Starší pár přijel k dealerovi VW pro nový Golf. Podívejte se, co nechal na protiúčet

15.7.2017 | Petr Miler | 62 příspěvků

V garážích některých lidí se skrývají neuvěřitelné věci. A dotyční často ani netuší, jakými cennostmi z pohledu dnešních sběratelů disponují.

Můj otec má v garáži starou Škodu 120, ještě tu před „faceliftem”, s kulatými předními světly, úzkou zadní nápravou a zadními svítilnami připomínajícími nepovedený pokus o zachycení tvaru přesýpacích hodin. Dávno s ní pořádně nejezdí, krátce po revoluci si koupil nové auto a potom jich vystřídal ještě několik. „Stodvacítku” ale nikdy neprodal, nechával si ji prý na důchod. V tom dávno je, s autem přesto nejezdí, jen občas ho projede o víkendu a vzpomíná, co s ním kdysi zažil.

Vůz má najeto asi 56 tisíc km a protože je najel během prvních ani ne 10 let existence, vypadá pořád jako nový. Když se na auto občas podívám, říkám mu, že tohle už dnes bude mít slušnou cenu, přinejmenším vysoké desetisíce, časem možná i statisíce Kč. Směje se mi a nevěří, nechápe, však staré auto, kdo by ho chtěl, cenu má jen pro něj... Kdo z nás má pravdu, víte z vývoje cen čehokoli starého a zachovalého v posledních letech sami - bezcenný stroj podobného ražení neexistuje, i kdyby to měl být Trabant, Maluch nebo cokoli kdysi opovrhovaného.

Lidé, kteří se o auta zase tak nezajímají, si prostě „nechávají své staré auto” a nikoli kvůli tomu, že by očekávali růst jeho hodnoty. Obvykle ho ostatně neprodají vůbec a dozvíme se o takových skvostech dozvíme po jejich smrti. Někteří jej ale jako bezcenný starý „krám” přivezou k dealerovi na protiúčet, když si přece jen ještě koupí něco nového. A přesně tohle se stalo nizozemskému dealerovi Mobi Mall Automotive, který v Limburgu prodává auta řady značek koncernu VW.

Starší, dnes už důchodový pár rodiny Pasveerových si u něj letos vybral jedno ze skladových aut, Volkswagen Golf VII 1,4 TSI v provedení R-Line. Proč ne, dobré auto pro každého, na výlety staršího páru dobrá volba, třebaže verzi R-Line se lze divit. Prodejci pak řekli, že by na protiúčet nechali svůj starý Golf - to nepřekvapí, „Golf za Golf” střídá snad většina kupců tohoto modelu, asi polovina Evropy, prostě standardní obchod. A dealerovi je v podstatě jedno, co přivezete na protiúčet, z Golfů vykoupí cokoli a prodá cokoli.

Tento týden ale dotyční přijeli pro svůj nový vůz a co přivezli, překvapivé bylo. Ten „starý Golf” nebylo nic ani trochu obyčejného - šlo o první generaci Golfu Diesel z roku 1979, který měl najeto pouhých 18 690 km, za 38 let. Tehdy byl Golf Diesel s padesátikoňovou šestnáctistovkou skoro žhavou novinkou, sáhli po něm a používali jej pro občasné ježdění po další skoro čtyři dekády. Jak auto vypadá, můžete vidět níže, je prakticky nové, však jezdilo pár set kilometrů za rok. A podle dealera je k němu kompletní dokumentace veškerých servisních zásahů i nákupů nafty. Těch ostatně asi moc ani být nemohlo, pár desítek za čtyři dekády?

Nevíme, kolik dostali manželé Pasveerovi za tento vůz zaplaceno, jeho reálná cena ale snadno může být v řádu stovek tisíc Kč, to je opravdu muzejní exponát. Na každý pád museli být překvapeni, mysleli si, že za své staré auto nedostanou prakticky nic. Můžeme se divit, proč se rozhodli pro nový vůz zrovna po takové době, ale člověk holt někdy dojde k neobvyklým závěrům v neobvyklou chvíli.

Podívejte se na to sami níže, my jsme zvědavi, za kolik se tento vůz objeví v prodeji, pokud se vůbec objeví - nejzachovalejší Golf Diesel z té doby je dnes v prodeji za 260 tisíc Kč. A má najeto o 11 tisíc km více. Tento může mít cenu hodně blízkou úplně onomu novému Golfu 1,4 TSI - možná máte i vy v garáži něco, co má mnohem větší cenu, než by vás kdy napadlo...

Starší pár přijel k dealerovi VW pro nový Golf. Podívejte se, co nechal na protiúčet - 1 - Starsi par novy VW Golf stary Golf D protiucet 01Starší pár přijel k dealerovi VW pro nový Golf. Podívejte se, co nechal na protiúčet - 2 - Starsi par novy VW Golf stary Golf D protiucet 01aStarší pár přijel k dealerovi VW pro nový Golf. Podívejte se, co nechal na protiúčet - 3 - Starsi par novy VW Golf stary Golf D protiucet 02Starší pár přijel k dealerovi VW pro nový Golf. Podívejte se, co nechal na protiúčet - 4 - Starsi par novy VW Golf stary Golf D protiucet 03Starší pár přijel k dealerovi VW pro nový Golf. Podívejte se, co nechal na protiúčet - 5 - Starsi par novy VW Golf stary Golf D protiucet 03aStarší pár přijel k dealerovi VW pro nový Golf. Podívejte se, co nechal na protiúčet - 6 - Starsi par novy VW Golf stary Golf D protiucet 04Starší pár přijel k dealerovi VW pro nový Golf. Podívejte se, co nechal na protiúčet - 7 - Starsi par novy VW Golf stary Golf D protiucet 04a
Přivézt na protiúčet stroj hodný muzea Volkswagenu s veškerou dokumentací a netušit, že má jakkoli vyšší hodnotu, to se vážně nevidí

Zdroj: Mobi Mall Automotive

Petr Miler

Další zajímavé články:

Diskuze 62 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše