Reklama

Tesla navzdory slibům nezahájí výrobu Modelu 3 včas. Bude se tak jen tvářit

Tesla sama přiznala, že ještě nepustila do testovacího provozu prototypy Model 3 ve fázi Beta. A takový stav nevěští nic dobrého.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Tesla navzdory slibům nezahájí výrobu Modelu 3 včas. Bude se tak jen tvářit

6.3.2017 | Petr Prokopec | 16 příspěvků

Tesla sama přiznala, že ještě nepustila do testovacího provozu prototypy Model 3 ve fázi Beta. A takový stav nevěští nic dobrého.

Letošní rok má být pro automobilku Tesla tím přelomovým. Po skoro 14 letech existence, během nichž nakumulovala ztráty v řádu desítek miliard Kč, chce v červenci odstartovat výrobu Modelu 3. Jde o první vůz, jenž má šanci na to stát se masovým elektromobilem. Jeho cena by měla začínat pod 900 tisíci korunami, již základní varianta by měla nabízet dojezd okolo 350 kilometrů na jedno nabití, což vypadá jako použitelné charakteristiky. Není proto vlastně překvapivé, že na Model 3 již složilo vratnou zálohu ve výši 1 000 USD (cca 26 tisíc korun) přes 375 tisíc lidí.

Na jedné straně to pro Teslu znamená úspěch, již na zálohách vybrala slušnou částku. Nicméně na stranu druhou jde o obří závazek vůči potenciální klientele a investorům. Před pár dny se zdálo, že automobilce se jej podaří splnit, neboť 20. února odstartovala výroba pilotní várky vozů. Na těch automobilka zkouší výrobní procesy, které mají být mnohem jednodušší než u Modelu S a Modelu X.

Jakkoliv by se tedy mohlo zdát, že Tesla je na dobré cestě, jsou lidé, kteří ji nevěří. Analytik společnosti Goldman Sachs David Tamberrino navzdory výše zmíněnému snížil své hodnocení akcií automobilky na „prodat“. Nevěří, že by Model 3 skutečně odstartoval v červenci. Tesla podle něj zůstane věrná svým tradicím a Model 3 v termínu nepřijde. Jenže v jeho případě jde o daleko více než u S a X, prodleva tak bude mít daleko větší následky než dosud.

To je ostatně patrné již v reakci na zmiňovanou změnu hodnocení, akcie automobilky jen během minulého pondělku poklesly o 4,1 procenta na 246 dolarů (6 320 Kč). Tamberrino přitom naznačuje, že tento pád bude pokračovat především v létě, kdy bude zcela jasné, že Tesla opětovně prošvihla svůj vlastní termín. Akcie by dle něj měly zamířit dolů o 25 procent, tedy na 185 USD (4 750 Kč).

Tesla by se takto dostala zhruba na úroveň roku 2015, což bude velice nepříjemné ve chvíli, kdy automobilka bude potřebovat navýšit své hotovostní rezervy. Tamberrino se samozřejmě může ve svém výhledu mýlit, nicméně jeho hodnocení, jak se ukázalo, je založeno na podstatném faktu, který přiznala sama Tesla - automobilka i podle poslední zprávy pro investory stále ještě neposlala do ulic testovací prototypy ve fázi beta.

To jsou obvykle ty prototypy, které vídáme nafocené v provozu jen s lehkou kamufláží. Podle lidí z oboru přitom tato fáze běžně předchází start sériové výroby nejméně o půl roku a tolik času do července nezbývá. Model 3 navíc prý stále nemá zcela finalizovaný design a jeho dotažení má automobilce ještě nějaký ten pátek zabrat. Prototypy ve fázi beta by tedy mohly začít najíždět cenné kilometry v ještě pozdějším termínu, což by opět posunulo start produkce kamsi do roku 2018, v nejlepším případě.

Dle zdrojů obeznámených s celou záležitostí může Tesla vývoj uspěchat a prototypovou fázi omezit či dokonce zcela vynechat, doplatila by na to ale znovu řešením kvalitativních nedostatků u prvních kusů. Očekává se tak spíše to, že firma přikročí k jistému úskoku, jenž by měl ošálit veřejnost i investory. V červenci vyrobí pár kusů pro zaměstnance či jiné lidi blízké automobilce a řekne, že výroba jede přesně podle plánu. Zákazníkům, kteří nejsou mezi prvními, jež mají vůz dostat, to beztak vadit nebude a investory to uspokojí.

Jaký bude skutečný vývoj, ukáže čas. V tuto chvíli se ale zdá být extrémně nepravděpodobné, že by skutečná sériová výroba, jak ji známe u jiných automobilek, začala během čtyř měsíců.

Tesla navzdory slibům nezahájí výrobu Modelu 3 včas. Bude se tak jen tvářit - 1 - Tesla Model 3 odhaleni oficialni sada 03Tesla navzdory slibům nezahájí výrobu Modelu 3 včas. Bude se tak jen tvářit - 2 - Tesla Model 3 odhaleni oficialni sada 02Tesla navzdory slibům nezahájí výrobu Modelu 3 včas. Bude se tak jen tvářit - 3 - Tesla Model 3 odhaleni oficialni sada 01Tesla navzdory slibům nezahájí výrobu Modelu 3 včas. Bude se tak jen tvářit - 4 - Tesla Model 3 odhaleni oficialni sada 26Tesla navzdory slibům nezahájí výrobu Modelu 3 včas. Bude se tak jen tvářit - 5 - Tesla Model 3 odhaleni oficialni sada 27Tesla navzdory slibům nezahájí výrobu Modelu 3 včas. Bude se tak jen tvářit - 6 - Tesla Model 3 odhaleni oficialni sada 30Tesla navzdory slibům nezahájí výrobu Modelu 3 včas. Bude se tak jen tvářit - 7 - Tesla Model 3 odhaleni oficialni sada 31Tesla navzdory slibům nezahájí výrobu Modelu 3 včas. Bude se tak jen tvářit - 8 - Tesla Model 3 odhaleni oficialni sada 32Tesla navzdory slibům nezahájí výrobu Modelu 3 včas. Bude se tak jen tvářit - 9 - Tesla Model 3 odhaleni oficialni sada 33Tesla navzdory slibům nezahájí výrobu Modelu 3 včas. Bude se tak jen tvářit - 10 - Tesla Model 3 odhaleni oficialni sada 04Tesla navzdory slibům nezahájí výrobu Modelu 3 včas. Bude se tak jen tvářit - 11 - Tesla Model 3 odhaleni oficialni sada 05Tesla navzdory slibům nezahájí výrobu Modelu 3 včas. Bude se tak jen tvářit - 12 - Tesla Model 3 odhaleni oficialni sada 07Tesla navzdory slibům nezahájí výrobu Modelu 3 včas. Bude se tak jen tvářit - 13 - Tesla Model 3 odhaleni oficialni sada 09Tesla navzdory slibům nezahájí výrobu Modelu 3 včas. Bude se tak jen tvářit - 14 - Tesla Model 3 odhaleni oficialni sada 36Tesla navzdory slibům nezahájí výrobu Modelu 3 včas. Bude se tak jen tvářit - 15 - Tesla Model 3 odhaleni oficialni sada 38
Tesla Model 3 sice byla odhalena již před rokem, její design ovšem nebyl finální a je stále pilován. Navíc značka ještě nepustila do provozu testovací prototypy ve fázi beta, start sériové výroby v červenci tak není příliš reálný

Zdroje: Bloomberg, Autoblog

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 16 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama