- -

Tesla tvrdě okouší realitu podnikání v Německu. Příchod Model 3 ohrožuje stávka

Americká automobilka kvůli urychlení vývoje a výroby Model 3 odkoupila německou firmu, její zaměstnance ale platí podprůměrně. A těm se to nelíbí.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Tesla tvrdě okouší realitu podnikání v Německu. Příchod Model 3 ohrožuje stávka

18.4.2017 | Petr Prokopec | 11 příspěvků

Americká automobilka kvůli urychlení vývoje a výroby Model 3 odkoupila německou firmu, její zaměstnance ale platí podprůměrně. A těm se to nelíbí.

Před několika málo dny vykoukly na světlo snímky nemaskovaného předprodukčního prototypu Tesly Model 3. Zdálo se tedy, že červencové zahájení výroby již nic neohrozí, zvláště když značka uvedla, že zcela vypustí testovací fázi beta. Tento krok přitom byl do jisté míry dán i nedávným převzetím společnosti Grohman Engineering, ze které následně vzešla divize Tesla Advanced Automation Germany. A jejím hlavním úkolem je právě urychlení příprav výroby Model 3.

Německá média ovšem nově informují o hrozbě stávky dělníků této divize, která by navíc mohla propuknout již tento týden. Na 660 zaměstnanců si totiž stěžuje, že jejich platy se pohybují 30 procent pod běžnou výší danou odbory. Kromě toho Tesla vypověděla veškeré kontrakty, jenž firma Grohman Engineering měla s kýmkoli jiným než Teslou samou, což způsobilo pochybnosti o budoucnosti. To samé je pak ostatně spojeno s prozatím nevysvětleným (ale zřejmě pochopitelným) odchodem zakladatele původní společnosti.

Tesla již na hrozbu stávky zareagovala a nabídla dělníkům navýšení platů o 150 Eur (cca 4 000 Kč) měsíčně. To ovšem dělníky neuspokojilo, odbory pro ně požadují růst o takřka 400 Eur (10 700 Kč). Takový krok ovšem již u automobilky pochopení nenachází, byť další vstřícnosti se Tesla nebrání. Zaměstnancům chce totiž nižší zisk kompenzovat skrze svůj burzovní program TSLA - což jinými slovy znamená akcie namísto peněz. Jelikož ani na tuto nabídku nebylo ze strany odborů a tedy dělníků kývnuto, je stávka stále ve hře.

Tesla tak v Německu okouší něco, co ze svých dosavadních aktivit v USA nezná. Stávky obecně jsou ve Spojených státech mnohem méně používanou formou nátlaku, v Tesle navíc neexistují ani odbory. Tesla tak stojí u zdi, neboť jakékoliv zpoždění by pro ni znamenat velké potíže - v ohrožení by rázem byl i onen červencový termín zahájení výroby Model 3. Dá se tedy předpokládat, že k dohodě dojde, ale nemusí - Elon Musk není člověkem, který by byl rád tlačen ke zdi a je to právě jeho odpor k čemukoli podobnému, co bránilo a brání vzniku odborů v mateřské firmě.

Jak vše dopadne, to zjistíme v řádu dnů. Nicméně se zdá, že Tesla se snaží proti možnému výkyvu ve svých plánech pojistit a proto snížila ceny základního Model S. Ten byl ve verzi 75D k dispozici od 77 000 USD (1,93 milionu korun), nově jej ovšem můžete pořídit již od 69 500 USD (1,74 mil. Kč). Počítat přitom lze i s vyšší standardní výbavou, jenž nově zahrnuje prosklenou střechu a elektrické víko zavazadelníku.

Na druhou stranu ovšem došlo k lehčím změnám v příplatkové výbavě, ze které vypadlo vzduchové odpružení a 72ampérová dobíjecí stanice. I nadále ovšem tyto kroky mají spojitost pouze se základní variantou, v případě těch výše položených je již pořídit můžete. Ceny verzí 90D, 100D a P100D se nemění.

Tesla tvrdě okouší realitu podnikání v Německu. Příchod Model 3 ohrožuje stávka - 1 - Tesla Model 3 spy latest 01Tesla tvrdě okouší realitu podnikání v Německu. Příchod Model 3 ohrožuje stávka - 2 - Tesla Model 3 spy latest 02Tesla tvrdě okouší realitu podnikání v Německu. Příchod Model 3 ohrožuje stávka - 3 - Tesla Model 3 spy latest 03Tesla tvrdě okouší realitu podnikání v Německu. Příchod Model 3 ohrožuje stávka - 4 - Tesla Model 3 spy latest 04Tesla tvrdě okouší realitu podnikání v Německu. Příchod Model 3 ohrožuje stávka - 5 - Tesla Model 3 spy latest 05Tesla tvrdě okouší realitu podnikání v Německu. Příchod Model 3 ohrožuje stávka - 6 - Tesla Model 3 spy latest 06Tesla tvrdě okouší realitu podnikání v Německu. Příchod Model 3 ohrožuje stávka - 7 - Tesla Model 3 spy latest 07Tesla tvrdě okouší realitu podnikání v Německu. Příchod Model 3 ohrožuje stávka - 8 - Tesla Model 3 spy latest 08
Tesla má kvůli Modelu 3 opět problémy...

Tesla tvrdě okouší realitu podnikání v Německu. Příchod Model 3 ohrožuje stávka - 9 - Tesla Model S 2016 facelift oficialne 01Tesla tvrdě okouší realitu podnikání v Německu. Příchod Model 3 ohrožuje stávka - 10 - Tesla Model S 2016 facelift oficialne 02Tesla tvrdě okouší realitu podnikání v Německu. Příchod Model 3 ohrožuje stávka - 11 - Tesla Model S 2016 facelift oficialne 03Tesla tvrdě okouší realitu podnikání v Německu. Příchod Model 3 ohrožuje stávka - 12 - Tesla Model S 2016 facelift oficialne 04Tesla tvrdě okouší realitu podnikání v Německu. Příchod Model 3 ohrožuje stávka - 13 - Tesla Model S 2016 facelift oficialne 05Tesla tvrdě okouší realitu podnikání v Německu. Příchod Model 3 ohrožuje stávka - 14 - Tesla Model S 2016 facelift oficialne 06Tesla tvrdě okouší realitu podnikání v Německu. Příchod Model 3 ohrožuje stávka - 15 - Tesla Model S 2016 facelift oficialne 07Tesla tvrdě okouší realitu podnikání v Německu. Příchod Model 3 ohrožuje stávka - 16 - Tesla Model S 2016 facelift oficialne 08Tesla tvrdě okouší realitu podnikání v Německu. Příchod Model 3 ohrožuje stávka - 17 - Tesla Model S 2016 facelift oficialne 09Tesla tvrdě okouší realitu podnikání v Německu. Příchod Model 3 ohrožuje stávka - 18 - Tesla Model S 2016 facelift oficialne 10Tesla tvrdě okouší realitu podnikání v Německu. Příchod Model 3 ohrožuje stávka - 19 - Tesla Model S 2016 facelift oficialne 11Tesla tvrdě okouší realitu podnikání v Německu. Příchod Model 3 ohrožuje stávka - 20 - Tesla Model S 2016 facelift oficialne 12Tesla tvrdě okouší realitu podnikání v Německu. Příchod Model 3 ohrožuje stávka - 21 - Tesla Model S 2016 facelift oficialne 13Tesla tvrdě okouší realitu podnikání v Německu. Příchod Model 3 ohrožuje stávka - 22 - Tesla Model S 2016 facelift oficialne 14Tesla tvrdě okouší realitu podnikání v Německu. Příchod Model 3 ohrožuje stávka - 23 - Tesla Model S 2016 facelift oficialne 15
...možná i proto nově zlevnila Model S v základní verzi 75D

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 11 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama

Reklama