Tohle je nový šéf Formule 1. Co příchod jeho a nových majitelů změní?

8.9.2016 | Petr Prokopec | 10 příspěvků

Firma Liberty Media skutečně převzala vládu nad seriálem Formule 1 za cenu ohromujících 201,8 miliardy Kč. A její ředitel je novým šéfem Delta TopCo.

Formule 1 není v poslední době něčím, k čemu by kde kdo automaticky vzhlížel s nekonečnou úctou. Tedy alespoň ze sportovního pohledu. Různorodé snahy o zatraktivnění závodů společně s příchodem hybridních pohonných jednotek srazily někdejší královskou motoristickou disciplínu sice ne na zem, ale na kolena určitě. Jenže to je jen jeden pohled na věc.

Z ekonomického hlediska jde stále o úchvatný byznys generující z přibližně dvaceti „představení” ročně desítky miliard korun pro majitele firem ovládajících komerční práva. A jako taková je Formule 1 velmi zajímavá pro investory. Dosud ji ovládala investiční firma CVC Capital Partners (vlastnila původně až 63,4 procenta akcií, teď jich ale ovládá jen 34,6 % - beztak je to ale bezpečně největší akcionář), to se ale nyní mění. Kontrolní balík akcií kupuje americká mediální společnost Liberty Media, jej přebírá za ohromujících 8,4 miliardy dolarů, tedy asi 201,8 miliardy Kč.

Celá transakce je ovšem složitější, stejně jako je spletitá struktura stojící za touto motoristickou disciplínou. Liberty Media totiž v prvé fázi odkupují 18,7procentní podíl v F1 za 746 milionů dolarů (17,92 mld. Kč), postupem času má ale získat všechny dostupné akcie ve společnosti Delta TopCo, která je onou mateřskou firmou Formule 1. Ovládána je dnes řadou převážně investičních firem, z nichž právě CVC má největší podíl.

Zdá se vám to už teď zašmodrchané? A to nevíte všechno. Ve zkratce řečeno, sama Delta Topco nevykonává prakticky nic, je ale jediným majitelem The Formula One Group. Pod tu spadá řada firem registrovaných zejména v Rychtářství Jersey, ale také ve Velké Británii, Nizozemí a Švýcarsku. Klíčovými součástmi holdingu jsou pak Formula One World Championship, vlastnící veškerá komerční práva k F1 až do roku 2110. Dále holandská Formula One Licensing BV vlastnící ochranné známky jako logo Formule 1 apod., Formula One Management, která se stará o zejména organizační záležitosti včetně třeba veškeré logistiky související se závody a v neposlední řadě švýcarská Allsport Management, která pronajímá veškeré reklamní plochy na závodištích s výjimkou velké ceny Monaka. Firem je ale v celém konglomerátu ještě více a pokud máte zájem o lepší orientaci v království Bernieho Ecclestona, náš starší článek vám vše vykreslí přesněji.

Zákulisí královské motoristické disciplíny je tedy nadmíru spletité, podstatné ovšem je, že se vstupem Liberty Media se má mnohé změnit. Kromě zmiňované koupě akcií totiž mediální společnost dále hodlá investovat do F1 kapitál v hodnotě 4,4 miliard dolarů (105,71 mld. Kč) a zároveň převezme dluh ve výši 4,1 mld. USD (98,5 mld. Kč). Jakmile pak bude celá dohoda v prvním čtvrtletí 2017 finalizována, měl by jí příslušet „majetek“ v hodnotě 8,4 mld. USD (201,8 mld. Kč). Proč Liberty Media kontrolu na F1 přebírá, není nutné dlouze řešit - dle slov jejích zástupců představuje tato investice neuvěřitelně malé riziko kvůli dlouhodobým kontraktům zajišťujícím příjmy 9,3 miliardy dolarů někdy až do roku 2026.

Stranou tohoto faktu nastává také změna na postu nejvyšším, kdy byl novým předsedou rady ředitelů Delta TopCo jmenován Chase Carey, donedávna jedna z vrcholných postav i u nás známého filmového impéria 21st Century Fox (značka „20th Century Fox” je jeho součástí). Ten ale bude nadále spolupracovat s Bernie Ecclestonem, který zůstává výkonným ředitelem. Proč, není třeba dodávat - je to Bernie E., kdo tohle všechno vybudoval a kdo se také v tom všem dokonale vyzná.

Dle Careyho slov stojí noví majitelé o Ecclestonovo služby nejméně po další tři roky. Sám Carey pak dodává: „Jsem potěšen, že se mohu zhostit role šéfa F1 a mám příležitost pracovat po boku Bernie Ecclestona, CVC a týmu z Liberty Media.“ Tato firma, pokud vám není známa, je velkým hráčem na americkém nejen mediálním poli a z jejích známějších značek můžeme zmínit vládu nad satelitním rádiem Sirius nebo vlastnictví baseballového klub Atlanta Braves.

„Hluboce obdivuji Formuli 1 jako zábavnou franšízu unikátního globálního sportu, která každou sezónu láká miliony fanoušků z celého světa. Vidím velkou příležitost, jak pomoci Formuli 1 ve vývoji a prosperitě ku prospěchu sportu, fanoušků, týmů a investorů,“ říká dále Carey. Na místě nejvyšším přitom střídá Petera Brabeck-Letmatheho, který ovšem bude dále součástí rady Delta TopCo jako nevýkonný ředitel.

„Peter je perfektním předsedou rady, neboť dokázal udržet věci v chodu, ale v určitých oblastech nemá to správné know-how jako Chase,“ říká ke střídání stráží Ecclestone. „Chase řídil DirecTV v Americe a my jsme slabí v Americe, pročež jeho přítomnost nám napomůže získat respekt. Jsou tři věci, které jsou pro mně důležité: jeho konexe v Americe, jeho konexe se sponzory a jeho znalost sociálních médií.“

Tím se dostáváme k tomu, co může tato změna znamenat pro samotný sport, který není zrovna v nejlepší formě. Liberty Media mu chce povstat z kolen a slibuje učinit celou show „ještě větší, než kdy dříve”, jenže to možná ta správná cesta. O plytkou zábavu není v F1 nouze ani nyní, je to sportovní stránka věci, která trpí a tady Carey zatím neslibuje nic světoborného. Ostatně člověk, který zastával funkci výkonného viceprezidenta zmíněné 21st Century Fox, pro něco takového ani nemusí mít cit.

Slibuje pomoci Formuli 1 vytáhnout peníze i skrze sociální média, což Ecclestone nikdy nedokázal. Zároveň má přitom týmům otevřít dveře k možným spoluinvesticím. V tomto bodě se přitom již mluví o stájích, které „vyjádřily zájem o investice, jakmile bude akvizice dokončena“. Dá se přitom předpokládat, že půjde zejména o Ferrari, Mercedes a Red Bull, které tak budou moci do budoucna mnohem více ovlivňovat podobu pravidel. Ač tedy Carey i Ecclestone mluví hlavně o pozitivech pro sport, nejspíše se v příštích letech dočkáme větší „show“ než „go“.

Raději ale nebudeme předbíhat, nakonec se může stát mnohé a Formule 1 skutečně bude atraktivnější i sportovnější. Aktuálně tak již jen dodáme, že vstup Liberty Media do nejvyšší motoristické disciplíny musí posvětit jako nejvyšší správní orgán ještě organizace FIA, která sama o sobě vlastní jedno procento F1. To je ale považováno za pouhou formalitu.

Tohle je nový šéf Formule 1. Co příchod jeho a nových majitelů změní? - 1 - 1 Chase Carey Formula 1 dalsi 01Tohle je nový šéf Formule 1. Co příchod jeho a nových majitelů změní? - 2 - Formule 1 Chase Carey 01Tohle je nový šéf Formule 1. Co příchod jeho a nových majitelů změní? - 3 - Formule 1 Chase Carey 02
Novým nejvyšším šéfem firmy ovládající F1 se stává Chase Carey

Tohle je nový šéf Formule 1. Co příchod jeho a nových majitelů změní? - 4 - Formule 1 penize Bernie Ecclestone Perex dalsiTohle je nový šéf Formule 1. Co příchod jeho a nových majitelů změní? - 5 - Bernie EcclestoneTohle je nový šéf Formule 1. Co příchod jeho a nových majitelů změní? - 6 - Bernie Ecclestone F1 V6 turbo zvuk PerexTohle je nový šéf Formule 1. Co příchod jeho a nových majitelů změní? - 7 - Formule 1 penize Bernie Ecclestone 18Tohle je nový šéf Formule 1. Co příchod jeho a nových majitelů změní? - 8 - Formule 1 penize Bernie Ecclestone 15Tohle je nový šéf Formule 1. Co příchod jeho a nových majitelů změní? - 9 - Formule 1 penize Bernie Ecclestone 16Tohle je nový šéf Formule 1. Co příchod jeho a nových majitelů změní? - 10 - Formule 1 penize Bernie Ecclestone 13Tohle je nový šéf Formule 1. Co příchod jeho a nových majitelů změní? - 11 - Formule 1 penize Bernie Ecclestone 14Tohle je nový šéf Formule 1. Co příchod jeho a nových majitelů změní? - 12 - Formule 1 penize Bernie Ecclestone 29
Bernie Ecclestone ale nadále zůstává výkonným ředitelem

Tohle je nový šéf Formule 1. Co příchod jeho a nových majitelů změní? - 13 - Formule 1 penize Bernie Ecclestone 04Tohle je nový šéf Formule 1. Co příchod jeho a nových majitelů změní? - 14 - Formule 1 penize Bernie Ecclestone 05Tohle je nový šéf Formule 1. Co příchod jeho a nových majitelů změní? - 15 - Formule 1 penize Bernie Ecclestone 03Tohle je nový šéf Formule 1. Co příchod jeho a nových majitelů změní? - 16 - Formule 1 navrat V8 dle Red Bull 01Tohle je nový šéf Formule 1. Co příchod jeho a nových majitelů změní? - 17 - Monza okruh 02Tohle je nový šéf Formule 1. Co příchod jeho a nových majitelů změní? - 18 - Michael Schumacher Mercedes F1 Nordschleife 2013 09
Samotný seriál Formule 1 má nového majitele

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 10 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše