- -

Toto je nová past na ujíždějící řidiče, policie je chytí jak býka na laso

(+ video) Vynález Leonarda Stocka umožňuje zachycení a zablokování zadního kola stíhaného vozu. K jeho ovládnutí je však třeba trénink.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Toto je nová past na ujíždějící řidiče, policie je chytí jak býka na laso

4.11.2016 | Petr Prokopec | 16 příspěvků

(+ video) Vynález Leonarda Stocka umožňuje zachycení a zablokování zadního kola stíhaného vozu. K jeho ovládnutí je však třeba trénink.

Policejní honičky často končí tragicky. Není přitom podstatné, zda se odehrávají ve Spojených státech nebo České republice. Vždy je ale kolem řada nevinných, jež mohou přijít k úrazu, stejně tak je v ohrožení i jejich majetek. Americká společnost Grappler se proto ruce zákona rozhodla nabídnout pomoc v podobě nového systému, jenž umožňuje na jedné straně účinné a na druhé přece jen méně rizikové zadržení osob prchajících v automobilech.

Novinka spočívá v ocelovém nosníku ve tvaru písmene „V“ uchyceném na přední části policejního vozidla. Během pronásledování podezřelých dochází k jeho spuštění, přičemž ve stejné chvíli se rozvinou nylonové popruhy určené k zachycení zadního kola stíhaného vozidla. To je následně zablokováno, přičemž policisté se mohou rozhodnout, zda podezřelého budou držet „na vodítku“ či zda popruh uvolní.

Policie tímto způsobem nemusí aplikovat napříč silnicí pásy s hřeby ani stavět barikády z aut ostatních motoristů. Zároveň dle Leonarda Stocka, jenž za celý nápadem stojí, již nebude třeba manévrů, během kterých policisté svými vozy narážejí do stíhaných, aby je „vyvedli z rovnováhy“. Tento přístup je ostatně v některých státech USA zakázán, neboť může vést k fatálním zraněním.

Nebezpečí dosavadních policejních praktik ostatně Stocka vedlo k vymyšlení celého systému zvaného Grappler Police Bumper (GPB). Stock jednoho dne v televizi sledoval honičku, „jež skončila nárazem do vozu nevinného motoristy. Spát jsem šel pohoršen s vědomím, že se tohle vůbec děje, a pak jsem se náhle ve tři ráno probudil a tohle bylo to první, co mne napadlo.“

Mimo to vynálezce dodává, že systém byl již testován na řadě vozidel a počítá s mnoha okolnostmi včetně okolní dopravy. Zároveň však také zmiňuje, že je potřeba extrémní obezřetnosti a adekvátního tréninku. Zvláště, pokud se pronásledování odehrává mimo zpevněný asfalt. Právě tyto aspekty by ovšem mohly být kamenem úrazu nového systému.

Prozatím nemáme zmínky o tom, že by některé policejní oddělení o nákupu novinky uvažovalo či ji již vyzkoušelo v praxi. Uvidíme tedy, zda se tak stane po 23. listopadu, kdy mají být oznámeny ceny. V příchod GPB do České republiky ale raději ani nedoufejme - místní policisté mají už teď často problém zvládnout samotný vůz...

Toto je nová past na ujíždějící řidiče, policie je chytí jak býka na laso - 1 - Grappler Police Bumper dalsi 01Toto je nová past na ujíždějící řidiče, policie je chytí jak býka na laso - 2 - Grappler Police Bumper dalsi 02Toto je nová past na ujíždějící řidiče, policie je chytí jak býka na laso - 3 - Grappler Police Bumper dalsi 03Toto je nová past na ujíždějící řidiče, policie je chytí jak býka na laso - 4 - Grappler Police Bumper dalsi 04Toto je nová past na ujíždějící řidiče, policie je chytí jak býka na laso - 5 - Grappler Police Bumper dalsi 05Toto je nová past na ujíždějící řidiče, policie je chytí jak býka na laso - 6 - Grappler Police Bumper dalsi 06Toto je nová past na ujíždějící řidiče, policie je chytí jak býka na laso - 7 - Grappler Police Bumper dalsi 07Toto je nová past na ujíždějící řidiče, policie je chytí jak býka na laso - 8 - Grappler Police Bumper dalsi 08Toto je nová past na ujíždějící řidiče, policie je chytí jak býka na laso - 9 - Grappler Police Bumper dalsi 09Toto je nová past na ujíždějící řidiče, policie je chytí jak býka na laso - 10 - Grappler Police Bumper dalsi 10Toto je nová past na ujíždějící řidiče, policie je chytí jak býka na laso - 11 - Grappler Police Bumper dalsi 11Toto je nová past na ujíždějící řidiče, policie je chytí jak býka na laso - 12 - Grappler Police Bumper 05Toto je nová past na ujíždějící řidiče, policie je chytí jak býka na laso - 13 - Grappler Police Bumper 06Toto je nová past na ujíždějící řidiče, policie je chytí jak býka na laso - 14 - Grappler Police Bumper 07Toto je nová past na ujíždějící řidiče, policie je chytí jak býka na laso - 15 - Grappler Police Bumper 08Toto je nová past na ujíždějící řidiče, policie je chytí jak býka na laso - 16 - Grappler Police Bumper 09Toto je nová past na ujíždějící řidiče, policie je chytí jak býka na laso - 17 - Grappler Police Bumper 10Toto je nová past na ujíždějící řidiče, policie je chytí jak býka na laso - 18 - Grappler Police Bumper 11
Nový záchytný systém Grappler Police Bumper by mohl snížit riziko během policejních honiček. K jeho ovládnutí je však vyžadován patřičný trénink

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 16 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše