Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
Volvo věští dieselům konec na celém světě, zase tak jisté si ale není
2.6.2016 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek
Podle Hakana Samuelssona bychom se již během příští dekády měly stát svědky konce éry „producentů sazí“. Ovšem jen pokud to zákazníci dovolí.
Od chvíle, kdy loni v září vypukl dieselový skandál Volkswagenu, velmi často slýcháme, že éra slávy naftových motorů je definitivně u konce. Je však otázkou, nakolik jde o výroky korespondující s realitou a nakolik o pouhá zbožná přání či snahu vézt se na vlně odporu k dieselům ze strany některých zákazníků. Minimálně v Evropě se přitom zdá, že platí poslení zmíněná možnost, neboť nové turbodiesely se představují i nadále. Naposledy jsme tu měli třeba čtyřlitrový osmiválec od Audi, třílitrový šestiválec od BMW nebo dvoulitrový čtyřválec od Mercedesu.
Šéf značky Volvo Hakan Samuelsson má ovšem i navzdory všem těmto prezentacím pocit, že dieselům doopravdy odzvonilo a jejich místo zaberou plug-in hybridní jednotky. To se ve výsledku skutečně může stát, nicméně asi ne tak brzy, jak si šéf švédské automobilky myslí. Dle jeho slov, která padla u příležitosti odhalení nového konceptu XC40 osazeného 1,5litrovým hybridním tříválcem, by totiž k rošádě mělo dojít v průběhu příští dekády či v obdobném horizontu.
„Je to velmi atraktivní alternativa k dieselovému motoru,“ uvedl Samuelsson na adresu pohonné jednotky T5 Twin Engine. „Nabízí mnohem nižší emise CO2 (přesná míra zatím nebyla uvedena, počítá se ovšem s méně než 95 gramy na kilometr - pozn. red.), ale víceméně stejný výkon i točivý moment. Dle mého názoru se pak během příštích let dočkáme cenové rošády, kdy diesely budou dražší a hybridní systémy zamíří směrem dolů.“
Důvodem tohoto názoru má být fakt, že diesely budou v příštích letech vyžadovat stále větší regulaci emisí, kupříkladu pomocí roztoku močoviny AdBlue. Ten přitom nebude třeba doplňovat jednou za rok jako nyní, ale prý pokaždé, když budeme dotankovávat, což momentálně zní trochu děsivě a nepříliš realisticky. Je proto vskutku sporné, nakolik můžeme Samuelssonovým slovům věřitě.
Koneckonců, ani šéf Volva si svým tvrzením není až tak jistý. V rámci možného ukončení výroby dieselových motorů totiž dodává, že značka tak učiní pouze ve chvíli, kdy si to vyžádá trh. „Pokud zájem klesne na nulu, pak není třeba o věci dále diskutovat - nechme tedy rozhodnout budoucnost a zákazníky. My jsme flexibilní natolik, že na jedné lince můžeme vyrábět benzinové i dieselové motory.“



Šéf Volva Hakan Samuelsson si myslí, že diesely budou během příští dekády nahrazeny plug-in hybridními jednotkami
Zdroj: Car and Driver
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Holku z Kelly Family, nebo sexbombu v bikinách? Srovnání BMW M5 s nepřiznanou novou „Alpinou B5” dává jasnou odpověď
včera
„Bugatti pro chudé” je novým králem všech pekel. Přepisuje další rekordy akcelerace, okruhů i silnic, pomalé je vedle něj i skutečné Bugatti
23.6.2026
Brutalitu Aston Martinu natočili při testech na okruhu v Portimao. Vypadá jako Batmobil, zní jako staré F1 a je rychlý jako ty nové
21.6.2026
Nové na MotoForum.cz
- Salač bude i v příštím roce jezdit MS v týmu OnlyFans American Racing včera 19:43
- Pre Dutch TT: Lídry jsou Bezzecchi, Gonzalez a Quiles včera 16:00
- MotoGP v Brně pomohlo lidem v nouzi. Nevyužité jídlo zamířilo k potřebným včera 12:00
- Jonas Folger v Mostě s divokou kartou pro Supersport včera 10:00
- Pedro Acosta je prezentován jako nástupce Pecco Bagnaii 24.6.2026
Nejčtenější články
První elektrické Ferrari je až nepochopitelně odporné 2,3tunové auto, i fandové se ptají, zda to není sabotáž
26.5.2026
Šéf automobilky vysvětlil návrat k pořádným motorům: Pro 40 procent lidí jako bychom bez nich neexistovali
26.5.2026
Škodu pět let poté, kdy jsme se ptali, proč to nedělá, napadlo dovážet do Evropy svá levná auta z Asie. Stojí jen 165 tisíc korun
26.5.2026
Ve Švédsku nasadili do služby turecký autobus bez řidiče, havaroval hned první den v provozu
26.5.2026
Automobilový propadák vietnamského nudlového miliardáře se ukázal v novém, působí přece jen líp
26.5.2026
Tiskové zprávy
- Liftago Limousine je nově dostupné přímo v aplikaci
tisková zpráva - Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva
