Reklama

Zaměstnanci Volkswagenu říkají, že kultura ve firmě se nezměnila ani o fous

S odezníváním Dieselgate se VW snaží navenek tvářit jako úplně jiná firma, ve které se nic podobného nemůže opakovat. Zaměstnanci říkají, že uvnitř je vše při starém.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Zaměstnanci Volkswagenu říkají, že kultura ve firmě se nezměnila ani o fous

19.2.2018 | Petr Prokopec | 4 příspěvky

S odezníváním Dieselgate se VW snaží navenek tvářit jako úplně jiná firma, ve které se nic podobného nemůže opakovat. Zaměstnanci říkají, že uvnitř je vše při starém.

O kauze Dieselgate v poslední době mluvíme spíše v souvislosti s dozvuky, nikoliv až tak kvůli jejímu hlavnímu aktérovi. Dnes ale musíme udělat výjimku a zaměřit se přímo na Volkswagen. Ten v rámci snah o znovuzískání důvěry úřadů i zákazníků sliboval, že změní i vnitřní fungování firmy tak, aby již nikdy nemohlo k podobnému skandálu dojít.

Jelikož od jeho propuknutí uplynulo již třicet měsíců, měl VW dost času na to, aby ke změně došlo, však navenek se německý gigant tváří úplně jinak. Podle šéfa odborů německé automobilky se tak ale nestalo, nezměnilo se prý vůbec nic. Nejde však pouze o ojedinělý názor Bernda Osterloha, ten se v tomto ohledu opírá o více než 51 zaměstnanců, u nichž byl v prosinci loňského roku proveden průzkum na toto téma.

Podle šéfa pro lidské zdroje Karlheinze Blessinga, který byl zavedením změn pověřen, ale rozhodně nejde o problém, věci prý nelze hodnotit tak brzy. „Vždy jsme říkali, že změna firemní kultury nemůže být provedena v krátkodobém horizontu, chce to čas. Nejde navíc o individuální záležitost. Vyzývám proto všechny akcionáře, aby se o tuto změnu rovněž zasadili.“

Kde ale již problém hledat lze, to jsou noví a noví kostlivci, kteří koncernu neustále vypadávají ze skříní. Jen za poslední dobu to byl skandál s testováním výfukových plynů na opicích a lidech či razie v kancelářích Audi. To jsou podle Blessinga záležitosti z minulosti, jež se ovšem vynořují teprve nyní. Lidé tak nabývají pocitu, že se nic nezměnilo.

„Při pohledu na negativní titulky, které nás neustále překvapují, by bylo pozoruhodné, kdyby důvěra nebyla narušena. Můžeme se personálu pouze omluvit za těžkosti, jimiž procházejí, ačkoliv to není naše vina,“ uvedl dále Blessing. Z jeho slov je přitom evidentní, že i Volkswagen, resp. jeho zaměstnance, již vysiluje neustálý boj s vnímáním celé kauzy ze strany části veřejnosti.

Kdy tedy Volkswagen bude skutečně čistý? Nejen navenek díky marketingovým kampaním, ale i uvnitř díky skutečné změně jeho fungování? Nejspíše to ještě pár let zabere, připouští lidé z VW. Pokud se to ale vůbec stane, dodáváme my - víte, jak je to s tím starým psem a novými kousky...

Aktuálně tak již jen můžeme v závěru dodat, že dle Osterloha, který by příští měsíc měl být znovu zvolen šéfem odborů, není mediální image koncernu jedinou věcí, jež zaměstnance trápí. Dále je to špatná interní komunikace či nedostačující bezpečnost práce a odchody do důchodu. To už jsou ale potíže, se kterými si Osterloh bude muset poradit hlavně sám.

Zaměstnanci Volkswagenu říkají, že kultura ve firmě se nezměnila ani o fous - 1 - VW zmena kultury 2018 01Zaměstnanci Volkswagenu říkají, že kultura ve firmě se nezměnila ani o fous - 2 - VW zmena kultury 2018 02Zaměstnanci Volkswagenu říkají, že kultura ve firmě se nezměnila ani o fous - 3 - VW zmena kultury 2018 03
U VW je prý vše při starém, říkají zaměstnanci. Podle šéfa pro lidské zdroje ale změny prostě chtějí čas

Zdroj: Auto News

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 4 příspěvky

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše