Reklama

Bude platit záruka na vaše auto, i když s ním vyrazíte na okruh? Záleží na značce

Jsou auta, u kterých se náročné využití třeba i na okruhu dá očekávat, přesto si s něčím takovým záruka nerozumí. A někdy zase realita překvapí pozitivně.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Bude platit záruka na vaše auto, i když s ním vyrazíte na okruh? Záleží na značce

5.3.2017 | Marek Bednář | 6 příspěvků

Jsou auta, u kterých se náročné využití třeba i na okruhu dá očekávat, přesto si s něčím takovým záruka nerozumí. A někdy zase realita překvapí pozitivně.

Záruky na nová auta jsou běžná věc, však je v určitém rozsahu nařizuje zákon. Někdy se výrobci drží minimálního intervalu, jindy jdou za jeho rámec a používají to jako jedno z prodejních lákadel. Jenže to se bavíme jen o omezení délkou trvání či ujetými kilometry. Co přesně záruka kryje, je trochu jiná a obvykle do hloubky nezkoumaná otázka.

Přitom je jasné, že všechno záruka krýt nemůže - nelze totiž dost dobře očekávat, že vám třeba Ferrari opraví auto, které nevydrželo ježdění po poli, podobný způsob neadekvátního zacházení je záručními podmínkami zapovězen. Jaké zacházení s autem ale adekvátní a jaké ne? Ferrari vs. pole je jasný případ, ale co třeba Porsche vs. ostrá jízda?

Právě případ Porsche je jedním z těch, kde člověk nečeká, že by automobilka ostré ježdění okruhové ježdění v rámci záručních podmínek zakazovala. Však její auta mají být pro zacházení přímo stvořena a snad ani neexistuje Porsche, které by nebylo vyvíjeno s tím, že ho bude občas řídit náruživý petrolhead a že mu bude chtít řádně protáhnout perka. I Macan, ve kterém vídáme snad častěji paničky než petrolheady, je po podvozkové stránce velice schopný.

Na oblíbené okresce se ale málokomu povede dostat auto až na jeho limit. Obvykle tam na to nebývají vhodné podmínky a také člověk musí počítat s vnějšími vlivy v podobě zvěře, cyklistů a jiných nepředvídatelných elementů. Rovněž tam nebývá mnoho místa na chybu. Pro opravdu limitní jízdu je tedy nezbytné vyrazit na uzavřený závodní okruh, jenže i to má svá rizika. Na takovém místě obvykle vstupuje do hry klauzule, která buď ruší úplně nebo alespoň velmi omezuje sjednané havarijní pojištění. Takže nehoda může přijít hodně draho. Ale co technická závada, jak je to se zárukou?

Inspirováni prací kolegů z amerického Autoblogu jsme dali dohromady, jak se ke konfliktu „okruh vs. záruka” staví jednotlivé automobilky. A výsledky jsou docela zajímavé. Zrovna ono Porsche třeba otevřeně zmiňuje, že záruka neplatí, pokud vůz jezdí na okruhu, a to nikoliv při závodech, ale jakkoliv - i při turistických jízdách na deštěm zmáčeném Ringu, kde se budete asi držet zkrátka, protože svodidla se tehdy zdají zatraceně blízko.

Jak to je u řady dalších značek, se můžete podívat níže. Část informací vychází z informací poskytnutých americkými zastoupeními automobilek, ale v jiných případech jsme nenarazili na to, že by se jedna automobilka stavěla k této věci na dvou kontinentech odlišně. Podmínky v tomto případě vychází z vůle výrobce a odlišné zákony na ně nemají přímý vliv. Což pochopitelně neznamená, že se na různých místech nelze domoci třeba u soudu jiného výsledku - přístup automobilek je ale zkrátka takovýto a naznačuje něco o tom, jak moc věří odolnosti svůj produktů při jejich náročném využití...

Abarth, Alfa Romeo, Dodge, Fiat, Chrysler

Koncern FCA uvádí v záručních podmínkách tučným písmem, že na závodění se záruka nevztahuje. V následujícím odstavci stojí, že jakékoliv poškození při účasti v jakýchkoliv soutěžních kláních není kryto zárukou. Normální jízda po okruhu nebo v rámci turistických jízd na Nordschleife není závodění a jestli se na ni vztahuje záruka, zatím nemáme potvrzeno. Tak trochu ale předpokládáme, že pro automobilku (jako v některých dalších případech) bude jakákoli jízda po okruhu rovna závodění.

Bude platit záruka na vaše auto, i když s ním vyrazíte na okruh? Záleží na značce - 1 - Abarth 500 Essessee test 2012 Exterier 02Bude platit záruka na vaše auto, i když s ním vyrazíte na okruh? Záleží na značce - 2 - alfa romeo giulia qv mt 09Bude platit záruka na vaše auto, i když s ním vyrazíte na okruh? Záleží na značce - 3 - 2014 srt viper ta 09

Aston Martin

Tahle britská automobilka kryje zárukou svá auta i na okruzích, ale jen pokud tam vůz jezdí v rámci akce pořádané nebo podporované Astonem samotným. Když jen tak vyrazíte se svým V12 Vantage S na Ring, cokoliv se stane na posvátném asfaltu, je na vás. To je aspoň jasný a férový, třebaže ne ideální přístup.

Bude platit záruka na vaše auto, i když s ním vyrazíte na okruh? Záleží na značce - 4 - aston martin v12 vantage s manual 05Bude platit záruka na vaše auto, i když s ním vyrazíte na okruh? Záleží na značce - 5 - aston martin v12 vantage s manual 07Bude platit záruka na vaše auto, i když s ním vyrazíte na okruh? Záleží na značce - 6 - aston martin v12 vantage s manual 13

Audi

Audi si zakládá na svých sportovních úspěších, stále je na tomto poli aktivní a už jeho „Vorsprung durch Technik” by měl zajistit, že pro jeho vozy nebude použití na okruhu představovat problém. Z obecných záručních podmínek to tak ale úplně nevyznívá - ty uvádí, že záruka padá v momentě, kdy vozidlo přetěžováno, „např. motoristickým sportem”. To je dost vágní formulace, dokážeme si ale představit, že výlet na okruh může automobilka za „motoristické sportování” označit.

Žádnou jinou oficiální klauzuli ani stanovisko firmy zatím nemáme, jeden z majitelů předchozí generace R8 ale uvedl, že v záručních podmínkách k jeho vozu je uvedeno, že okruhové hrátky jsou přípustné, auto ale musí být pro takové využití pouze řádně upřesněno. A prý to tak mají všechna Audi S, RS a R. Dávalo by to smysl, na potvrzení ale čekáme.

Bude platit záruka na vaše auto, i když s ním vyrazíte na okruh? Záleží na značce - 7 - Test Audi R8 V10 Plus 2016 05Bude platit záruka na vaše auto, i když s ním vyrazíte na okruh? Záleží na značce - 8 - Test Audi R8 V10 Plus 2016 13Bude platit záruka na vaše auto, i když s ním vyrazíte na okruh? Záleží na značce - 9 - Test Audi R8 V10 Plus 2016 54

BMW

BMW samo pořádá akce, na kterých si mohou zákazníci sjet na okruhu, takže by bylo podivné, kdyby toho následně jen využívalo pro odepření záruční opravy kvůli účasti na takové akci. Pokud jde o modely M, automobilka použití na okruhu vzhledem k záruce neomezuje, stanoví ale několik podmínek. Před použitím vašeho eMka na okruhu s plnou zárukou je třeba se zúčasnit tréninku BMW Driver Experience, nechat si předtím zkontrolovat vůz v servisu a zkontrolovat hladinu oleje.

BMW nicméně dodává, že záruka nepokrývá účast v závodech a standardní brzdy, zejména pak jejich indikátory opotřebení nejsou vhodné pro ježdění na okruhu a mohou být opotřebeny či zničeny bez pokrytí zárukou. To vše ale platí jen pro M, u standardních modelů BMW nic konkrétního neuvádí a hovoří jen o zákazu „neadekvátního použití” vozu či nemožnosti jej jakkoli upravovat neoriginálním příslušenstvím. To ale platí snad u všech automobilek bez ohledu na okruhové využití.

Bude platit záruka na vaše auto, i když s ním vyrazíte na okruh? Záleží na značce - 10 - BMW M3 2017 druhy facelift 01Bude platit záruka na vaše auto, i když s ním vyrazíte na okruh? Záleží na značce - 11 - BMW M3 2017 druhy facelift 03Bude platit záruka na vaše auto, i když s ním vyrazíte na okruh? Záleží na značce - 12 - BMW M3 2017 druhy facelift 08

Chevrolet

Značka Chevrolet u Camara ZL1 kryje zárukou i okruhy. Máte-li Camaro SS nebo vyšší verzi, záruka se vztahuje i na okruhové použití, je-li všechno sériové, včetně mapování řídicí jednotky, U šesti- a čtyřválců tomu tak není. U modelu Corvette platí záruka i na okruhu od generace C5. Za to palec nahoru.

Bude platit záruka na vaše auto, i když s ním vyrazíte na okruh? Záleží na značce - 13 - chevrolet camaro zl1 1le 2017 ofic 02Bude platit záruka na vaše auto, i když s ním vyrazíte na okruh? Záleží na značce - 14 - chevrolet camaro zl1 1le 2017 ofic 03

Ford

I Ford specifikuje, že se záruka nevztahuje na závodění, ale je to skutečně jen závodění. Zástupce automobilky uvedl, že vozidla jako „Mustang, GT350, Focus RS, Focus & Fiesta ST a Raptor jsou stavěna pro ostrou jízdu a pokud s nimi bylo zacházeno v rámci limitů naznačených uživatelskou příručkou, záruka platí, a to i když vůz jezdí v režimu Track a/nebo na okruhu”. Snad to lze chápat jako bernou minci.

Bude platit záruka na vaše auto, i když s ním vyrazíte na okruh? Záleží na značce - 15 - Ford Focus RS 2016 jizdni foto 02Bude platit záruka na vaše auto, i když s ním vyrazíte na okruh? Záleží na značce - 16 - Ford Focus RS 2016 jizdni foto 04Bude platit záruka na vaše auto, i když s ním vyrazíte na okruh? Záleží na značce - 17 - Ford Focus RS 2016 jizdni foto 05

Honda

V záručních podmínkách je uvedeno, že se nevztahují na soutěžní nebo závodní používání. Jenže normální jízda po okruhu není závoděním, takže pokud je auto sériové, pokud nemá žádné úpravy, např. obuté slicky, záruka se na něj vztahuje i na okruhu.

Bude platit záruka na vaše auto, i když s ním vyrazíte na okruh? Záleží na značce - 18 - Test Honda Civic Type R 2015 prvni 06Bude platit záruka na vaše auto, i když s ním vyrazíte na okruh? Záleží na značce - 19 - Test Honda Civic Type R 2015 prvni 10Bude platit záruka na vaše auto, i když s ním vyrazíte na okruh? Záleží na značce - 20 - Test Honda Civic Type R 2015 prvni 49

Kia

Kia obecně nemá moc co nabídnout pro ostrou jízdu, snad až na Cee'd GT a nový stroj s názvem Stinger. Záruční podmínky specifikují, že se záruka nevztahuje mj. na poškození vzniklé „při závodění nebo účasti v aktivitách nepopsaných v uživatelské příručce nebo v produktové dokumentaci". Normální jízda po okruhu zmíněna není a kdyby měly dokumenty obsahovat všechna možná použití auta, byly by to mnohasetstránkové bichle, takže si tu nemůžeme být jisti.

Bude platit záruka na vaše auto, i když s ním vyrazíte na okruh? Záleží na značce - 21 - Kia Stinger GT 2017 prvni dalsi 26Bude platit záruka na vaše auto, i když s ním vyrazíte na okruh? Záleží na značce - 22 - Kia Stinger GT 2017 prvni dalsi 30Bude platit záruka na vaše auto, i když s ním vyrazíte na okruh? Záleží na značce - 23 - Kia Stinger GT 2017 prvni dalsi 33

Nissan, Infiniti

Nissan sice postavil úžasné GT-R, auto jako stvořené pro okruhy a čtvrtmílové sprinty, ale v záručních podmínkách přímo uvádí, že závodění, jízda po okruhu anebo na jakémkoliv letišti není kryta, stejně jako jízda s vypnutou stabilizací. A protože to vůz zaznamenává, v servisu to poznají. U 370Z a modelů Infiniti jsou podmínky stejné. Finito basta.

Bude platit záruka na vaše auto, i když s ním vyrazíte na okruh? Záleží na značce - 24 - nissan gt-r facelift 2017 18Bude platit záruka na vaše auto, i když s ním vyrazíte na okruh? Záleží na značce - 25 - nissan gt-r facelift 2017 27Bude platit záruka na vaše auto, i když s ním vyrazíte na okruh? Záleží na značce - 26 - nissan gt-r facelift 2017 35

Peugeot

Peugeot je výrobcem několika povedených modelů s označením GTi a R a můžeme říci, že většina z nich zvládá náročné zacházení s nadhledem. Peugeot se tak ale oficiálně netváří, záruční podmínky praví: „Nárok na plnění z titulu smluvní záruky zanikne v následujících případech: (...) vozidlo bylo používáno abnormálním způsobem nebo pro soutěžní účely nebo bylo přetíženo (byť i krátkodobě).” Do toho se řádění na okruhu vejde velmi snadno, byť samo o sobě uvedeno není.

Bude platit záruka na vaše auto, i když s ním vyrazíte na okruh? Záleží na značce - 27 -  Test Peugeot RCZ R 2014 064Bude platit záruka na vaše auto, i když s ním vyrazíte na okruh? Záleží na značce - 28 -  Test Peugeot RCZ R 2014 076Bude platit záruka na vaše auto, i když s ním vyrazíte na okruh? Záleží na značce - 29 -  Test Peugeot RCZ R 2014 080

Porsche

U vozu Porsche by člověk očekával ostrou jízdu, mimo jiné i na okruhu. Záruka na to myslí, ale přesně naopak, než by zákazník chtěl - na používání na okruhu se záruka nevztahuje. Nevíme ani o výjimkách pro modely divize GT, se kterými bychom, po pravdě, na okruh vyrazili velmi záhy po doručení. Smůla.

Bude platit záruka na vaše auto, i když s ním vyrazíte na okruh? Záleží na značce - 30 - Porsche Cayman GT4 prvni oficialni sada 01Bude platit záruka na vaše auto, i když s ním vyrazíte na okruh? Záleží na značce - 31 - Porsche Cayman GT4 prvni oficialni sada 03Bude platit záruka na vaše auto, i když s ním vyrazíte na okruh? Záleží na značce - 32 - Porsche Cayman GT4 prvni oficialni sada 05

Renault

Další francouzská automobilka je hlavně s předchozím modelem Clio RS a stále ještě aktuálním Méganem RS dobře zapsaná u fandů hot hatchů a na okruzích je vídáme v houfech. Značka něco takového ze záruky výslovně nevylučuje, ale úplně jednoznačné její vyjádření též není - používání vozidla „v jiných podmínkách, než je předepsáno výrobcem (např. nadměrné zatížení vozidla či použití v jakýchkoli závodech)” by si s okruhovým nasazením též nemuselo rozumět.

Bude platit záruka na vaše auto, i když s ním vyrazíte na okruh? Záleží na značce - 33 - Renault Megane RS 265 2014 test 001Bude platit záruka na vaše auto, i když s ním vyrazíte na okruh? Záleží na značce - 34 - Renault Megane RS 265 2014 test 014Bude platit záruka na vaše auto, i když s ním vyrazíte na okruh? Záleží na značce - 35 - Renault Megane RS 265 2014 test 047

Škoda

Škoda ve svých záručních podmínkách uvádí, že „záruční nároky nevznikají, pokud poškození vzniklo kvůli nesprávnému nebo nedovolené užívání a nepřiměřenému zacházení (např. při motoristických závodech nebo při přetěžování nákladem)”. Ježdění na okruhu výslovně vyloučeno není a minimálně v případě adekvátních modelů, jako jsou RS, bychom se divili, kdyby jakýmkoli způsobem bylo - však k těm si můžete pořídit i „funkci Laptimer měřící čas ujetých kol např. při jízdě na závodním okruhu”, to citujeme návod k obsluze Octavie. Takže těžko lze jízdu po okruhu označit za „nesprávné využití”.

Co je ale podstatné, Škoda dále uvádí, že „chybějící příčinnou souvislost prokazuje zákazník”. Takže automobilka vám může říci, že auto jste poškodili při závodě a je na vás dokázat, že to tak nebylo. To je u nás možné, např. v USA ale zákon výslovně stanoví opak, tedy že záruční oprava může odepřena jen tehdy, pokud je to automobilka, kdo prokáže existující příčinnou souvislost.

Bude platit záruka na vaše auto, i když s ním vyrazíte na okruh? Záleží na značce - 36 - Test Skoda Octavia III RS TDI Combi 2013 021Bude platit záruka na vaše auto, i když s ním vyrazíte na okruh? Záleží na značce - 37 - Test Skoda Octavia III RS TDI Combi 2013 025Bude platit záruka na vaše auto, i když s ním vyrazíte na okruh? Záleží na značce - 38 - Test Skoda Octavia III RS TDI Combi 2013 028

Toyota, Lexus

Podobně jako u Nissanu, ani u Toyoty neplatí záruka na okruzích včetně volných jízd pro veřejnost, které z principu nejsou závody a při kterých je závodění často přímo zakázáno. GT86 ani ostré verze Lexusů nejsou výjimkou.

Bude platit záruka na vaše auto, i když s ním vyrazíte na okruh? Záleží na značce - 39 - toyota gt86 2017 01Bude platit záruka na vaše auto, i když s ním vyrazíte na okruh? Záleží na značce - 40 - toyota gt86 2017 02Bude platit záruka na vaše auto, i když s ním vyrazíte na okruh? Záleží na značce - 41 - toyota gt86 2017 03


Toto jsou značky, které jsme zatím dali dohromady, informace o dalších zjišťujeme, u některých ještě čekáme na upřesnění. Víte-li ze záručních podmínek nebo nejlépe řešení podobné otázky přímo s automobilkou o dalších, podělte se v diskuzi, ostatní to jistě ocení. Seznam budeme dále doplňovat a zpřesňovat, už teď je ale jasné - pokud chcete mít jistotu, zda záruka platí či neplatí při využití auta na okruhu, raději si u automobilky ověřte aktuální platné podmínky právě pro váš vůz. Jak vidíte, mohou se lišit i v rámci nabídky jedné značky.

Nad rámec tohoto přehledu ale musíme říci jedno: pro automobilku - pokud to není Nissan a jeho GT-R či jiný „logovaný” vůz - bude obtížné poznat, že jste s autem tvrdě zacházeli skutečně na okruhu a ne třeba při... ostré jízdě pro rohlíky, kterou v rámci možností vozu záručními podmínkami omezí stěží. Pokud tedy Facebook nebude plný fotek, jak vám hoří auto v kačírku v Mostě...

Inspirace/zdroj: Autoblog

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 6 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše