Reklama

Cena hry na bohatství: jak drahý může být provoz levného Mercedesu s V12?

Když jste opravdu bohatí, koupíte si nový Mercedes třídy S a prostě s ním jezdíte. Když se tak jen chcete tvářit, koupíte si ojetý. Musíte na to doplatit?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Cena hry na bohatství: jak drahý může být provoz levného Mercedesu s V12?

30.9.2017 | Marek Bednář | 18 příspěvků

Když jste opravdu bohatí, koupíte si nový Mercedes třídy S a prostě s ním jezdíte. Když se tak jen chcete tvářit, koupíte si ojetý. Musíte na to doplatit?

Občas píšeme o tom, že už pár let stará luxusní auta s původně milionovými cenovkami si můžete pořídit za relativně nízké statisíce korun, i když pořád vypadají draze. Naposledy jsme dokonce cíleně vybrali 8 luxusních ojetin, ve kterých za málo budete vypadat jako boháči a pochopitelně upozorňovali na to, že zdánlivě levná koupě se může rychle změnit ve velmi drahou kvůli vysokým provozním nákladům. Někteří nám beztak vyčítali, že byť jen uvažovat o takové koupi je krátkozraké, že na ni musíte „dojet”. Ale... opravdu to tak musí být?

Většina z nás to ze strachu z možných následků ani nezkusí, někteří se ale do takových eskapád vrhají přímo po hlavě. Jedním z takových je Tyler Hoover, jehož příběhům jsme se věnovali zejména v souvislosti s nejlevnějším a nejojetějším Porsche 911, do kterého později instaloval osmiválec. Automobil, o kterém bude řeč dnes, je jeho Mercedes-Benz S600, který koupil před téměř dvěma lety nepojízdný a téměř zadarmo. A právě na základě zkušeností s ním říká, že provoz podobné starší, levně koupené luxusní limuzíny, nemusí být vůbec takovou ekonomickou sebevraždou, jak si mnozí myslí.

Pořizovací cena tohoto auta činila 4 500 dolarů, tedy aktuálním kurzem 99 tisíc korun. To je vážně málo, k dokonalému ale měl vůz daleko. Nový motor, chladič, čelní sklo, baterie a nějaké další opravy posunuly cenu pořízení a uvedení do provozuschopného stavu o hodně výše, na asi 318 tisíc korun. Přesto je to nízká cena - nová Fabia s nějakou rozumnou výbavou, která stejně nebude tak bohatá jako u tohoto 10 let starého auta, by byla dražší. A neměla by dvanáctiválec.

V průběhu 20 měsíců vlastnictví Hoover udělal nějakou preventivní údržbu a také musel provést jedinou skutečnou opravu - po zprovoznění auta, samozřejmě. Byla jí výměna elektronické řídící jednotky uvnitř převodovky. Také nechal zvýšit výkon, to vše celkem za 2 811 dolarů, tj. cca 62 tisíc korun.

Když připočtete pojištění a registraci za danou dobu, celkové náklady od pořízení nefunkčního auta byly 19 068 dolarů, tedy 419 553 Kč. To je pořád méně, než byste v USA dali za podobné pojízdné auto, a u toho by se také mohly některé věci porouchat. A kdyby Hoover nezvyšoval výkon, byl by ještě o 2 000 dolarů níž - nebyla to nutná investice.

Hoover svůj Mercedes prodal za 12 tisíc dolarů. Byl tedy ve ztrátě, ale to je pochopitelné - podstatné jsou měsíční náklady na vlastnictví. Spočítal je na 353 dolarů (7 767 Kč) měsíčně, což sice na první pohled není málo, ale ve srovnání s průměrem u nového auta je to zhruba polovina. V USA podle jeho slov existuje sotva hrstka aut, která byste si mohli koupit nová a jejichž měsíční náklady na vlastnictví by byly nižší, a to zejména kvůli ztrátě hodnoty, kterou nová auta nutně trpí.

Onu hru na bohatství tedy lze hrát relativně levně, a to i s dvanáctiválcem. Ale musíte mít trochu zkušeností, trochu odvahy a taky trochu štěstí. Hooverovi mohlo odejít něco na novém motoru, ať už před nebo po zvýšení výkonu. Nebo se mohlo např. porouchat hydraulické odpružení, jehož oprava by téměř jistě byla v jednotkách tisíc dolarů. To je ovšem v naprostém pořádku a před odesláním auta novému majiteli na Floridu Hoover provedl tzv. Rodeo test.

Pokud nevíte, co to je, podívejte se na obrázky a nebo video - je to test aktivního odpružení, který vypadá skutečně zajímavě. A i pokud se vám video opravdu pouštět nechce, podívejte se aspoň na pár vteřin od času 3:00 do 3:10. Zvuk tohoto auta je totiž blízký dokonalosti...

Cena hry na bohatství: jak drahý může být provoz levného Mercedesu s V12? - 1 - Mercedes S600 levne koupeny oprava 01Cena hry na bohatství: jak drahý může být provoz levného Mercedesu s V12? - 2 - Mercedes S600 levne koupeny oprava 02Cena hry na bohatství: jak drahý může být provoz levného Mercedesu s V12? - 3 - Mercedes S600 levne koupeny oprava 03Cena hry na bohatství: jak drahý může být provoz levného Mercedesu s V12? - 4 - mercedes s600 tyler hoover video 01Cena hry na bohatství: jak drahý může být provoz levného Mercedesu s V12? - 5 - Mercedes S600 levne koupeny oprava 04
Cena hry na bohatství: jak drahý může být provoz levného Mercedesu s V12? - 6 - mercedes s600 tyler hoover video 02Cena hry na bohatství: jak drahý může být provoz levného Mercedesu s V12? - 7 - mercedes s600 tyler hoover video 09
Tohle auto bylo levně koupeno s nefunkčním motorem a později méně levně dáno do pořádku

Cena hry na bohatství: jak drahý může být provoz levného Mercedesu s V12? - 8 - mercedes s600 w221 naklady hoover 01Cena hry na bohatství: jak drahý může být provoz levného Mercedesu s V12? - 9 - mercedes s600 w221 naklady hoover 02Cena hry na bohatství: jak drahý může být provoz levného Mercedesu s V12? - 10 - mercedes s600 w221 naklady hoover 03Cena hry na bohatství: jak drahý může být provoz levného Mercedesu s V12? - 11 - mercedes s600 w221 naklady hoover 04Cena hry na bohatství: jak drahý může být provoz levného Mercedesu s V12? - 12 - mercedes s600 w221 naklady hoover 05
Teď už s ním Hoover chvíli jezdí, bez větších potíží. A také s ním podstoupil tzv. „Rodeo test” - neříká se mu tak pro nic za nic...

Zdroj: Hoovies Garage@Youtube

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 18 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše