Reklama

Jak levně vrátit lesk starému, zašlému laku? Zvládnete to doma s pár přípravky

Pokud auto pravidelně neleštíte, jeho lak časem začne oxidovat. To už není problém, který by vyřešila myčka u pumpy, vy jej ale vyřešit můžete.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Jak levně vrátit lesk starému, zašlému laku? Zvládnete to doma s pár přípravky

8.1.2018 | Mirek Mazal | 12 příspěvků

Pokud auto pravidelně neleštíte, jeho lak časem začne oxidovat. To už není problém, který by vyřešila myčka u pumpy, vy jej ale vyřešit můžete.

Lak automobilu prochází postupem času několika fázemi. Výsledkem působení okolních vlivů je oxidace, kdy povrch přichází o své původní vlastnosti. Ztráta lesku i barevného odstínu je viditelná pouhým okem, v celé své nahotě se ale ukáže například v situaci, kdy si po drobné nehodě zakoupíte korekční tužku dle kódu barvy, kterou se pokusíte zakrýt malé škrábance. Označení barvy odpovídá továrnímu odstínu z výroby, jenže nepočítá s působením okolí na povrch automobilu. Korekce následně vytvoří šmouhy, které jsou zpravidla tmavší nebo sytější proti okolnímu laku karoserie.

Oxidaci laku umí odstranit specializované firmy a není nic špatného,když jim auto svěříte. Jenže nejde o zrovna levnou záležitost a u staršího auta to může být obtížně ospravedlnitelná investice. Naštěstí nejde o věc, kterou by museli řešit profíci, jak ukazuje člověk, který si říká Eric The Car Guy. Není to profesionál a jeho cílem nebylo ukázat, jak se špičkovým vybavením vrátit autu vzhled nového vozu. Má rád snadná funkční a řešení pro každého, která nestojí moc a tohle je jedno z nich.

Jakožto „figuranta” použil své staré přibližovadlo, Acuru alias Hondu Legend Coupe z roku 1994, na které se vliv počasí už řádně projevil. A pokusil se vrátit lesk zašlým dílům jednoduchým postupem. Před začátkem prací je auto pochopitelně potřeba umýt a osušit, bez toho byste mu akorát ublížili. Dále je nutné zakoupit šetrnou, velmi jemnou brusnou leštěnku na odstranění poškození laku a jemné smirkové papíry. Aby člověka nebolely ruce a efekt byl maximální, je vhodné mít nachystanou leštičku a leštící kotouče. Eric zvolil brusku s kotoučem na zoxidované laky o průměru 15 centimetrů a upozorňuje, že nejlépe snaživý opravář udělá, když nebude spěchat. On sám nepoužíval nejvyšší rychlost brusky, nýbrž jen něco mezi 2 a 4.

Aby oprava laku nenapáchala více škody než užitku, je třeba oblepit páskou všechny části, které by měly zůstat nedotčeny, například světla, pryžové spoje či skla. Následuje konečně akce s nářadím - Eric na střed brusného kotouče nanese tenký pruh šetrné leštěnky a jde na věc.

Začne střechou, kde lehce přípravek rozetře a přijde na řadu spuštění brusky. Není potřeba vynaložit tlak, jen lehce kopírovat hrany karoserie místo vedle místa. Lak se začne měnit před očima, ale změna není dostatečná. Místy použil mokrý brusný papír s vodou, kterým zamaskoval nejhlubší škrábance, a pak teprve na místo vyrazil s bruskou a leštícím kotoučem. Tento postup je vhodnější na místech, kde lak schytal hodně ran.

Jen takto se postupně věnoval celé karoserii a výsledek je lepší, než se dalo vzhledem k podmínkám a nutným investicím očekávat. Nejdražší tu byl čas strávený v garáži a i když jsou při blízkém ohledání pod ostrým světlem stále patrné následky domácích podmínek a nízkých nákladů, srovnání před a po odhalí obrovské zlepšení.

Odvézt auto profesionálům umí každý, ale vlastnoručně oživený zašlý lesk přináší i radost. Jste-li perfekcionisté, touto cestou se patrně nevydáte, chcete-li ale mít citelně atraktivnější auto, které na běžném denním světle těžko přizná zmíněné nedokonalosti, je to použitelný postup. V případě prodeje auta se pak investovaný čas může několikanásobně vrátit - však jsme kdysi psali o tom, jak novináři vzali vůz před smrtí, dokonale ho vyleštili a pak se ptali lidí, co by za něj dali. Obal pořád prodává...

Jak levně vrátit lesk starému, zašlému laku? Zvládnete to doma s pár přípravky - 1 - Jak vratit lesk staremu zaslemu laku 01Jak levně vrátit lesk starému, zašlému laku? Zvládnete to doma s pár přípravky - 2 - Jak vratit lesk staremu zaslemu laku 02Jak levně vrátit lesk starému, zašlému laku? Zvládnete to doma s pár přípravky - 3 - Jak vratit lesk staremu zaslemu laku 03Jak levně vrátit lesk starému, zašlému laku? Zvládnete to doma s pár přípravky - 4 - Jak vratit lesk staremu zaslemu laku 05Jak levně vrátit lesk starému, zašlému laku? Zvládnete to doma s pár přípravky - 5 - Jak vratit lesk staremu zaslemu laku 07Jak levně vrátit lesk starému, zašlému laku? Zvládnete to doma s pár přípravky - 6 - Jak vratit lesk staremu zaslemu laku 08Jak levně vrátit lesk starému, zašlému laku? Zvládnete to doma s pár přípravky - 7 - Jak vratit lesk staremu zaslemu laku 09Jak levně vrátit lesk starému, zašlému laku? Zvládnete to doma s pár přípravky - 8 - Jak vratit lesk staremu zaslemu laku 10Jak levně vrátit lesk starému, zašlému laku? Zvládnete to doma s pár přípravky - 9 - Jak vratit lesk staremu zaslemu laku 11Jak levně vrátit lesk starému, zašlému laku? Zvládnete to doma s pár přípravky - 10 - Jak vratit lesk staremu zaslemu laku 12Jak levně vrátit lesk starému, zašlému laku? Zvládnete to doma s pár přípravky - 11 - Jak vratit lesk staremu zaslemu laku 13Jak levně vrátit lesk starému, zašlému laku? Zvládnete to doma s pár přípravky - 12 - Jak vratit lesk staremu zaslemu laku 14Jak levně vrátit lesk starému, zašlému laku? Zvládnete to doma s pár přípravky - 13 - Jak vratit lesk staremu zaslemu laku 15Jak levně vrátit lesk starému, zašlému laku? Zvládnete to doma s pár přípravky - 14 - Jak vratit lesk staremu zaslemu laku 16Jak levně vrátit lesk starému, zašlému laku? Zvládnete to doma s pár přípravky - 15 - Jak vratit lesk staremu zaslemu laku 17Jak levně vrátit lesk starému, zašlému laku? Zvládnete to doma s pár přípravky - 16 - Jak vratit lesk staremu zaslemu laku 18
Eric není profesionál, přesto dokázal snadno oživit zašlý lak. Stačilo obětovat dost času a pár korun za brusný kotouč s leštidlem

Zdroj: Eric The Car Guy@Youtube

Mirek Mazal

Další zajímavé články:

Diskuze 12 příspěvků

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše