- -

Jak vydělat na autě jinak než jeho prodejem? Možností je docela dost

Máte-li auto, které nedokážete dokonale využít, existují možnosti, jak si jeho prostřednictvím přilepšit. A ani v České republice jich není úplně málo.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Jak vydělat na autě jinak než jeho prodejem? Možností je docela dost

21.3.2017 | Marek Bednář | 9 příspěvků

Máte-li auto, které nedokážete dokonale využít, existují možnosti, jak si jeho prostřednictvím přilepšit. A ani v České republice jich není úplně málo.

Obecné povědomí je, že vlastnictví auta stojí peníze. Jednak platíte za palivo, ale to je samozřejmost, a jednak za údržbu, opravy, dálniční známku a podobné věci. A pochopitelně musíte i snášet ztrátu jeho hodnoty. Jsou tedy vozy, které se tomuto úzu dalece vymykají a na hodnotě jen získávají, ale to jsou vážně jen výjimky potvrzující docela jiné pravidlo. Navíc i takové případy chtějí trpělivost - v ideálním případě roky, obvykleji spíše dekády.

Jedinou možností, jak z auta okamžitě dostat nějaké peníze, se tak zdá být jeho prodej. Pravda to ale být nemusí - auto lze využít jako zdroj příjmů i když si jej necháte. Možnosti se ale pochopitelně liší podle toho, jaké máte auto a i když asi žádný neskýtá cestu k pohádkovému zbohatnutí, nějakou to korunu k dobru může hodit každý.

Samozřejmě, je potřeba zvážit všechna pro a proti. Čím víc auto jezdí, tím větší budou náklady na údržbu, tím rychleji bude klesat jeho hodnota, takže je potřeba si spočítat, jestli se vám daná aktivita opravdu vyplatí. A pochopitelně, když třeba někomu půjčíte své auto, nevíte, jak se k němu bude chovat. Ale bez rizika ještě nikdo nic nevydělal a tyto možnosti zkrátka nejsou výjimkou. Tady jsou ty, které nás napadly - pokud by vám na mysli vytanuly další, podělte se o ně v diskuzi.

1. Osobní přeprava

Tahle možnost zřejmě napadne každého. Buď se můžete stát taxikářem, ovšem to kvůli částečně zbytečným zkouškám - v době, kdy má navigaci úplně každý v telefonu, opravdu nepotřebujete znát celé město nazpaměť - není snadné ani levné. Nebo můžete začít s jakoukoliv smluvní přepravou či můžete jezdit pro službu, jako je Uber. Pravda, zrovna Uber je v poslední době pod drobnohledem úřadů a musíte žít v Praze nebo v Brně, ale je to způsob, jak jezdit autem a něco na tom vydělat.

Jak vydělat na autě jinak než jeho prodejem? Možností je docela dost - 1 - Jak vydelat na aute jinak nez prodejem dalsi 01Jak vydělat na autě jinak než jeho prodejem? Možností je docela dost - 2 - uber vs lyft 03

2. Kurýr

S vlastním autem můžete začít budovat vlastní zásilkovou firmu, ale do toho se asi každý nepustí. Pokud máte menší ambice, řada firem, nejen kurýrních služeb, téměř pořád hledá lidi s vlastními vozy, kteří budou rozvážet balíčky nebo třeba obědy. A leckdy stačí třeba i Seat Arosa. Máte-li větší vůz, můžete sami za sebe nabídnout své služby jako něco na způsob nákladního taxi.

Jak vydělat na autě jinak než jeho prodejem? Možností je docela dost - 3 - Jak vydelat na aute jinak nez prodejem dalsi 02Jak vydělat na autě jinak než jeho prodejem? Možností je docela dost - 4 - vydelavat autem posel 02

3. Pronájem auta

Pokud máte auto, ale přes den pracujete a nevyužíváte ho, můžete pronajmout pouze to, nikoliv jen nabídnout vlastní přepravní služby. Máte-li sporťák, se kterým nejezdíte, lze ho pronajmout některé půjčovně sportovních aut. Je jich u nás docela dost a je běžnou praxí, že auta, která pronajímají, nejsou alespoň částečně jejich, ale někoho, kdo je prostě nevyužívá, ale prodat je nechce. Pravda, hodnotu supersportu takovéhle používání asi moc nezvedne, ale pokud vůz nemáte jako investici, snadno vám ježdění jiných vydělá na vaše vlastní. A pokud máte něco opravdu výjimečného - kdyby to dokonale zachovalá Škoda 120 měla být - může se hodit filmařům všeho druhu. Ono natočit věrohodný film jako z 80. let bez zánovních aut z 80. let dost dobře nejde...

Můžete ale zkusit pronajmout i obyčejné auto ve chvílích, kdy ho nepotřebujete. I v ČR jsou už platformy, které umožňují lidem nabídnout svá auta k pronájmu, např. HoppyCar. Je to něco jako AirBnb, jen lidem nepronajímáte volný pokoj v bytě, nýbrž své auto, když ho zrovna nepotřebujete.

Jak vydělat na autě jinak než jeho prodejem? Možností je docela dost - 5 - Test Nissan GT-R 01Jak vydělat na autě jinak než jeho prodejem? Možností je docela dost - 6 - Skoda Fabia III 12 TSI prvni test upoutavka 01

4. Svatební vůz

Svatbu má člověk ideálně jednou v životě a leckteří novomanželé se chtějí v tento slavný den projet v něčem opravdu výjimečným, když třeba denně jezdí Fabií. Po takovýchto službách tedy je poptávka. Má to ale háček - musíte mít něco opravdu speciálního a s Fabií tady nepochodíte. Třeba okřídlený Cadillac z 50. let ve stavu „leštěnky”, velké čtyřmístné kabrio - ale ne Audi A4, opravdu velké kabrio, něco jako čtyřdveřový Lincoln Continental Convertible z 60. let, nevěsta v bílých šatech nepoleze přes sklopenou přední sedačku, Rolls-Royce nebo aspoň Tatru 603.

Jak vydělat na autě jinak než jeho prodejem? Možností je docela dost - 7 - vydelavat autem 1965 lincoln continental 4dr conv 01Jak vydělat na autě jinak než jeho prodejem? Možností je docela dost - 8 - vydelavat autem 1965 lincoln continental 4dr conv 02Jak vydělat na autě jinak než jeho prodejem? Možností je docela dost - 9 - vydelavat autem 1965 lincoln continental 4dr conv 03
Lincolnem Continental Convertible jistě pojede ráda nejedna nevěsta

5. Pronájem parkovacího místa

Tenhle bod je spíš způsobem výdělku na tom, že auto přestanete mít zcela, nebo se k němu záměrně přestanete chovat tím nejlepším možným způsobem, ale i to je možnost. Hodí se například, bydlíte-li v bytě, ke kterému patří parkovací místo a vy jej netoužíte využít nebo máte-li dvorek dost velký na to, aby tam mohl parkovat ještě někdo.

I na takovouto službu existují platformy i u nás, např. Mr. ParkIt. Funguje jen v Praze, ale můžete tam buď nabídnout svou garáž, nebo poptat parkování třeba na víkend nebo i na jednu noc. Samozřejmě, záleží na umístění garáže - Horní Počernice asi z tohoto hlediska moc lukrativní nebudou, ale za necelé dva dny v garáži na Malé Straně vidíme cenu přes 1 600 korun.

Jak vydělat na autě jinak než jeho prodejem? Možností je docela dost - 10 - vydelavat autem garaz 01Jak vydělat na autě jinak než jeho prodejem? Možností je docela dost - 11 - vydelavat autem garaz 02

6. Reklama

A konečně, je tu možnost na svém autě vozit cizí reklamu. Necháte-li si polepit třeba zadní sklo nebo i celé auto nějakou reklamou a najezdíte-li měsíčně dost kilometrů, můžete si teoreticky přijít na zajímavou částku.

Tenhle způsob jde do jisté míry i kombinovat s výše zmíněným poslem, osobní přepravou nebo pronájmem auta. Ostatně, kombinovat tu lze řadu možností a s ohledem na to, co lze jednotlivými získat, to dohromady nemusí být úplně malé peníze navíc. Alespoň v případě vlastnictví zajímavějšího vozu...

Jak vydělat na autě jinak než jeho prodejem? Možností je docela dost - 12 - Jak vydelat na aute jinak nez prodejem dalsi 03Jak vydělat na autě jinak než jeho prodejem? Možností je docela dost - 13 - vydelavat autem reklama 02

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 9 příspěvků

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše