Majitel auta dokola dostává pokuty za věci, které nespáchal on, ani nikdo s jeho vozem

Máte pocit, že když dodržujete všechna pravidla, do hledáčku policie či úřadů se nemůžete dostat? Omyl, kvůli zlodějům se může stát i to a je těžké o autority přesvědčit o vaší nevině.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Majitel auta dokola dostává pokuty za věci, které nespáchal on, ani nikdo s jeho vozem

10.5.2019 | Petr Prokopec

Máte pocit, že když dodržujete všechna pravidla, do hledáčku policie či úřadů se nemůžete dostat? Omyl, kvůli zlodějům se může stát i to a je těžké o autority přesvědčit o vaší nevině.

Zloději jsou ve svém „podnikání“ stále rafinovanější, neboť již přestávají krást pouze samotná auta, ale zároveň kopírují i registrační značky. Ukradený vůz tak provozují na „SPZ” auta, které ukradené nebylo, má ale stejný typ a barvu. Na první pohled se tak vůz jeví jako legálně provozovaný a i automatické systémy policie zkoumající právě to, zda vůz určité registrace není kradený či zda jeho značka odpovídá autu, na kterém se má nacházet, neidentifikují žádný problém.

To je ale jedna strana mince, tedy pseudolegální provozování ukradeného auta. Tou druhou je, že na ukradeném voze se nachází značka nicnetušícího majitele úplně jiného vozu a také ten s ním může mít problémy. S kopií značkou mohou podvodníci často překračovat zákon, přičemž postihy jdou na konto majitele původního auta. O tom se mohl přesvědčit i čtenář nizozemského Autoblogu jménem Dave, který se vV únoru loňského roku se stal majitelem nového Fordu Focus s výbavou ST Line.

Registrační značka XN-099-J, kterou Dave původně dostal od úřadů, byla ovšem zkopírována a nasazena na jiný Focus. Podvodníci si s tím nedělali hlavu, a tak sice zvolili identický model modrého oválu ve stejné brvě, sáhli ale po předchozí generaci, a to navíc rovnou po verzi ST. Zdá se tak být relativně snadné dokázat, že přestupky s autem nespáchal on, ani jeho vůz, ale znáte úřady.

Dave je tak neustále obtěžován, aby zaplatil za překročení rychlosti nebo podal vysvětlení k přečinům, s nimiž nemá nic společného. Tato situace trvá již od léta loňského roku, první přestupek byl zaznamenán 23. srpna. Poslední se pak datuje k letošnímu 3. květnu, což jen dokazuje, že přestože vůz stále jezdí a policie navzdory tomu, že ví, o jaké auto jde a jakou má značku, není při jeho hledání úspěšná.

Podvodníci se dopouští přestupků hlavně ve městech Heerlen a Puth. Povětšinou jde o překročení povolené rychlosti, nicméně jednou již jeho řidič také odjel od čerpací stanice bez placení. Dá se předpokládat, že v každém z popsaných případů nakonec úřady či jiná instance uznají, že skutečný majitel novějšího Focusu nic nespáchal resp. není za tyto činy odpovědný, pozoruhodné je ale už to, že se pokutu snaží vymoci i po předložení jasných důkazů, a to i opakovaně ve stejné situaci.

Nevíme, jak složité je vyměnit si v Nizozemsku registrační značku, ale zdá se to být nejsnazším řešením, alespoň do budoucna. Jinak to berte jako důkaz, že úřednický šiml vládne i v jiných zemích, než je ta naše. Nakonec, už rok se věnujeme případu, kdy Francouzi zkouší na Čechovi vymoci pokutu, i když je majitelem motorky a oni změřili auto...


Majitel auta dokola dostává pokuty za věci, které nespáchal on, ani nikdo s jeho vozem - 1 - Ford Focus a podvod s registracni znackou 01Majitel auta dokola dostává pokuty za věci, které nespáchal on, ani nikdo s jeho vozem - 2 - Ford Focus a podvod s registracni znackou 02
Dave si loni koupil nový Ford Focus ST Line...

Majitel auta dokola dostává pokuty za věci, které nespáchal on, ani nikdo s jeho vozem - 3 - Ford Focus a podvod s registracni znackou 03Majitel auta dokola dostává pokuty za věci, které nespáchal on, ani nikdo s jeho vozem - 4 - Ford Focus a podvod s registracni znackou 04Majitel auta dokola dostává pokuty za věci, které nespáchal on, ani nikdo s jeho vozem - 5 - Ford Focus a podvod s registracni znackou 05Majitel auta dokola dostává pokuty za věci, které nespáchal on, ani nikdo s jeho vozem - 6 - Ford Focus a podvod s registracni znackou 06Majitel auta dokola dostává pokuty za věci, které nespáchal on, ani nikdo s jeho vozem - 7 - Ford Focus a podvod s registracni znackou 07Majitel auta dokola dostává pokuty za věci, které nespáchal on, ani nikdo s jeho vozem - 8 - Ford Focus a podvod s registracni znackou 08Majitel auta dokola dostává pokuty za věci, které nespáchal on, ani nikdo s jeho vozem - 9 - Ford Focus a podvod s registracni znackou 09Majitel auta dokola dostává pokuty za věci, které nespáchal on, ani nikdo s jeho vozem - 10 - Ford Focus a podvod s registracni znackou 10
...jeho registrační značka však byla okopírována a nasazena na předchozí generaci Fordu Focus ST, se kterým podvodníci překračují rychlost či odjíždějí od pumpy bez placení

Zdroj: Autoblog

Petr Prokopec

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama