Mlžení čelního skla lze skutečně zcela zabránit. Víte, jak tento trik funguje?

Je to tak jednoduché, až to působí jako vtip, ale vyzkoušel jsem to po několik měsíců a opravdu to funguje. A musel jsem se ptát, proč vlastně.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Mlžení čelního skla lze skutečně zcela zabránit. Víte, jak tento trik funguje?

27.6.2017 | Petr Miler | 30 příspěvků

Je to tak jednoduché, až to působí jako vtip, ale vyzkoušel jsem to po několik měsíců a opravdu to funguje. A musel jsem se ptát, proč vlastně.

Je to nepříjemnost, kterou dobře zná každý, kdo alespoň čas od času řídí auto. Přijdete k němu za chladného rána, za deště, s botami od sněhu nebo klidně i během jízdy jen vypnete chvíli nečištěnou klimatizaci a stane se to - zamlží se vám čelní okno nebo klidně i ta boční. Pokud už tedy nejsou zamlžená v momentě, kdy do vozu usednete.

Je to pochopitelně nepříjemné, neboť výhled z auta je kvůli tomu značně omezený, pokud je vůbec nějaký. Už dříve jsme mluvili o způsobech, jak minimalizovat zamlžování během stání a existuje také vědecky podložený způsob, jak odmlžení urychlit, ve druhém zmíněném případě ale pořád řešíme až následek, neodstraňujeme samotný problém. A v tom prvním odstraňujeme jen jeho část, neboť toto nevyřeší ani vaše mokré oblečení, ani vlhkost v klimatizaci, ani nic podobného.

Chtělo by to způsob, jak mlžení zcela zamezit. Aby to prostě nešlo, ať už je příčinou cokoli. A jakkoli to může znít neuvěřitelně, skutečně existuje. Objeven snad náhodou u koupelnových zrcadel, celý trik spočívá v nanesení pěny či gelu na holení na sklo. Stačí vzít starý (suchý) hadr a pěnu nanést na sklo v tenké vrstvě. A pak něčím jemnějším, třeba čistým ručníkem nebo utěrkou z mikrovlákna, vše co nejlépe rozleštit. To je celé.

I o této možnosti jsme se v minulosti zmiňovali, ale bez vlastní zkušenosti. Od letošní zimy používám tuto věc osobně a musím říci, že je skutečně účinná, naprosto dokonale. Použil jsem gel na holení od jisté „profláklé” značky začínající na G (stejně by ale měl fungovat jakýkoli, který používáte), nanesl a rozleštil. Je to práce na pár minut a na skle nezůstane nic, co by tyto hrátky připomínalo. Lichá je i obava, že poté na skle snáze ulpívají nečistoty - neděje se to. Máte před sebou prostě normální čelní sklo, „akorát” se nemlží.

Prošel jsem s touto úpravou zimou, jarem a teď i počínajícím létem a řeší opravdu všechny zmíněné patálie. Nepoznáte, co to je zamlžené sklo pod vrstvou sněhu, nepoznáte, co je to mlžící se sklo, když za jarního deště vstoupíte do auta a nepoznáte, co je to špatný výhled poté, co v létě chcete vypnout chvílemi nepříjemnou klimatizaci. Prostě zamlžené čelní sklo je rázem minulostí.

Pokud se ptáte, jak dlouho tato úprava vydrží být účinná, pak jde o pár týdnů. Asi bude záležet na vnějších klimatických podmínkách, ale v zimě stačilo sklo ošetřit asi jednou za měsíc, pozdější spíše za 2-3 týdny. To nemá daleko k času, za který si sklo tak jako tak řekne o vyčištění, takže to není mnoho práce navíc. A výsledek za to stojí - kdo poznal, co to je ráno chvátat do práce a složitě odmlžovat sklo (hlavně v zimě to i klimatizaci docela trvá, má jen suchý vzduch, ne teplý), změnu k lepšímu ocení

Po této zkušenosti mě pochopitelně zajímalo, jak je vůbec možné, že taková banalita umí takové divy. Na internetu se většinou dočtete nic nebo teorie, že v gelu na holení je cosi hydrofobního, co vzdušné vlhkosti nedovolí na sklu ulpět a kondenzovat. To se mi ale moc nezdálo, a tak jsem se zeptal vědecky trochu zdatnějšího přítele, který mi to vysvětlil.

Potření skla pěnou či gelem na holení nezmění na ulpívání a kondenzaci vzdušné vlhkosti vůbec nic, pouze látky obsažené v prostředcích na holení způsobí, že se na skle přestanou vytvářet drobounké kapičky, které vnímáme jako mlhu, protože jedna každá způsobuje značný lom světla. Voda na skle tedy kondenzuje dále, jen místo toho, aby vytvořila tisíce či miliony drobounkých kapiček, vytvoří tenounký mokrý film, který okem nejsme schopni vnímat.

Změna je tedy i faktická, v jistém slova smyslu je ale výsledkem jen změna vnímání velmi podobného stavu. Pokud máte s tímto zlepšovákem nějaké zkušenosti - třeba jste přišli na to, jak jej dále zlepšit a třeba neopakovat tak často - sem s nimi v diskuzi. Níže si případně můžete prohlédnout pokus ChrisFixe, který takto zkoušel různé způsoby ošetření - žádná z „babských rad” ale nefunguje zdaleka tak dobře jako tato...

Mlžení čelního skla lze skutečně zcela zabránit. Víte, jak tento trik funguje? - 1 - Jak zcela zabranit mlzeni skla 01Mlžení čelního skla lze skutečně zcela zabránit. Víte, jak tento trik funguje? - 2 - Jak zcela zabranit mlzeni skla 02Mlžení čelního skla lze skutečně zcela zabránit. Víte, jak tento trik funguje? - 3 - Jak zcela zabranit mlzeni skla 03Mlžení čelního skla lze skutečně zcela zabránit. Víte, jak tento trik funguje? - 4 - Jak zcela zabranit mlzeni skla 04Mlžení čelního skla lze skutečně zcela zabránit. Víte, jak tento trik funguje? - 5 - Jak zcela zabranit mlzeni skla 05Mlžení čelního skla lze skutečně zcela zabránit. Víte, jak tento trik funguje? - 6 - Jak zcela zabranit mlzeni skla 06
Zde můžete na jednom americkém experimentu vidět, jak ošetření pěnou či gelem na holení působí. Levá část sklad byla ošetřena, pravá nikoli. Když pak pod sklo postavíte kelímek s horkým nápojem, ošetřená půlka skla se nemlží, zatímco neošetřená ano

Petr Miler

Další zajímavé články:

Diskuze 30 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše