Reklama

Nejlepší auta, co lze vlastnit, podle Britů: Škoda má na pódiu dva modely

Tuzemské vozy získaly v britské anketě ceněný „double“ a spokojenost s nimi potvrzuje i vysoké umístění některých dalších modelů.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Nejlepší auta, co lze vlastnit, podle Britů: Škoda má na pódiu dva modely

9.6.2017 | Petr Prokopec | 40 příspěvků

Tuzemské vozy získaly v britské anketě ceněný „double“ a spokojenost s nimi potvrzuje i vysoké umístění některých dalších modelů.

Anket, jež se zaměřují na spokojenost majitelů s jejich auty, ať už novými či ojetými, se každoročně uskuteční řada. Výpovědní hodnota jejich výsledků se ovšem pokaždé liší, vždy záleží na tom, jakou formou byl kdo na co tázán. Stejně tak je třeba shromáždit patřičné množství odpovědí, pár pozitivních názorů ještě dobré auto dělat nemusí. V případě studie Driver Power britského magazínu Auto Express, jež je ve svém oboru patří k největším, je ale výpovědní hodnota nemalá.

Pro letošek se magazín zeptal svých čtenářů, kterak jsou spokojeni s vozy se stářím do 12 měsíců. V dotazníku bylo 31 otázek v devíti kategoriích - Motor a převodovka, Exteriér, Interiér a komfort, Praktičnost a prostor, Jízda a ovladatelnost, Bezpečnostní prvky, Spotřeba a provozní náklady, Spolehlivost a kvalita výroby, Multimédia, konektivita a elektronika.

Součástí byla i otázka na případné problémy, jež majitelé se svými novými vozy mohli mít. V takovém případě měli navíc specifikovat, oč se konkrétně šlo. A aby toho nebylo málo, směřoval jeden z dotazů také k důvodům, proč vůbec k pořízení vozu došlo a zda jsou s ním lidé opravdu spokojeni či nikoliv.

Anketa zahrnuje 75 modelů, kterou nejsou nijak děleny. Nechybí tedy hatchbacky, sedany i crossovery a SUV. Teslu zde ale nenajdete, nejspíše se tedy nesešel dostatek odpovědí. Pořadí jednotlivých vozů je dáno celkovým procentuálním hodnocením, které reflektuje průměr z jednotlivých devíti kategorií. Čím vyššího skóre je přitom dosaženo, tím lepší pozice vozu je. Dost bylo obecných informací, tad jsou kompletní výsledky - první trojka detailně, první desítka stručněji a kompletní výsledky telegraficky.

1. Škoda Superb - 94,32 %

Nejlepší auta, co lze vlastnit, podle Britů: Škoda má na pódiu dva modely - 1 - Driver Power 2017 01

První příčka - pro někoho možná i překvapivě - patří třetí generaci Škody Superb. Je ovšem třeba dodat, že tento model (i jeho předchůdci) boduje v anketě Driver Power, která se letos konala již šestnáctým rokem), na čelních pozicích pravidelně. Letos pro jeho prvenství hovořil „prostor, vzhled, jízdní dynamika a skvělý motor“. Kromě toho čtenáři vyjadřovali spokojenost s funkční technikou či velkým množstvím úložných prostor.

Jeden z respondentů, Christoper Wise, říká, že původně měl zájem o Mercedes třídy E či Jaguar XF Sportbrake. Nicméně nakonec sáhl po Škodě Superb, což v očích mnoha není zrovna soupeř pro německý či britský vůz. Nicméně v její prospěch měl rozhodnout zákaznický servis. „Dealeři Mercedesu a Jaguaru se tvářili nezúčastněně, ale prodejce Škody byl opravdu super. Byli jsme uvnitř jen asi hodinu, ale on pokládal ty správné otázky a my odešli s cenovou nabídkou: Jaguaru trvalo deset dní, než s nabídkou přišel.“

Neznamená to ovšem, že by Superb byl úplně bez chybičky. Naopak hned pětina majitelů (konkrétně 20,9 %) nahlásilo problémy, přičemž většina se točila okolo elektroniky. Kromě toho během individuálního hodnocení vůz hůře zabodoval třeba v rámci kategorií Motor a převodovka, Spotřeba a provozní náklady či Spolehlivost a kvalita výroby.

2. Škoda Yeti - 93,33 %

Nejlepší auta, co lze vlastnit, podle Britů: Škoda má na pódiu dva modely - 2 - Driver Power 2017 02

Být anketa Driver Power českou, nejspíše by mnozí poukazovali na možné nekalé praktiky - i druhé místo totiž patří Škodě, konkrétně modelu Yeti. I ten má ovšem u Britů velmi dobré renomé, a to především od doby, kdy jej v magazínu Top Gear netradičně otestoval Jeremy Clarkson, který kupříkladu střechu českého SUV použil jako heliport. Vůz má ale samozřejmě i další kvality, jež britští motoristé oceňují.

„Od cestujících jsem nikdy neslyšel nic jiného než chválu. Líbí se jim kvalita jízdy i to, jak je vůz uvnitř prostorný.“ Další respondent pak uvádí, že „dokonce ani na točivých silnicích nemám pocit, že bych Yeti neměl pod kontrolou. Vůz vždy velmi dobře komunikuje s řidičem.“ Mimo to je oceňována i spolehlivost, stejně jako vzpřímená jízdní pozice a dostatek prostoru nad hlavou, jež vyhovují hlavně starším lidem.

I zde byl ale prostor na kritiku, kupříkladu v rámci multimédií již vůz dává najevo své stáří a nedosahuje moderních standardů. Není ani tak prostorný vzadu či v zavazadelníku jako Superb. Na druhou stranu je ovšem daleko méně poruchový, což jen potvrzuje ona slova o spolehlivosti - problémy totiž hlásilo jen 9,2 procenta majitelů.

3. Lexus RX - 93,14 %

Nejlepší auta, co lze vlastnit, podle Britů: Škoda má na pódiu dva modely - 3 - Driver Power 2017 03

Na čele ankety, jež z velké části hodnotí i spolehlivost či spokojenost, musíme být japonský model a nejinak je tomu i zde. Lexus RX se )dočkal chvály na kvalitu jízdy, ovladatelnost, působivou akceleraci v případě hybridního provedení či výjimečný vzhled a kvalitu výroby. Kromě toho „automatická převodovka velmi jemně řadí. Sotva zaznamenám změny stupňů. Líbí se mi také různé jízdní režimy.“

Další názory poukazují na velké množství odkládacích prostor uvnitř, jedna z majitelek vozu, Anup Vasant, přidává, že „jízda v něm je relaxující. Každý, kdo se mnou jede, je ohromen komfortem, jaký nabízí. Libí se mi také bezpečnostní prvky, které shledávám užitečnými - zvláště na dálnici, kde vám monitoring slepých úhlů pomáhá vědět, co se okolo vás děje. Kamer a detekce rychlostního značení jsou také dobrými pomocníky.“

Kde ovšem na Lexus RX prší opravdu velká kritika, to je kategorie Spotřeba a provozní náklady. Realita totiž dle majitelů zdaleka neodpovídá továrním údajům. Značka by mimo to měla zapracovat na navýšení konektivity a zlepšení odezvy navigace. Hodnocení závad je na 16,7 %, přičemž lidé si nejvíce stěžují na problémy spojené s čalouněním a dekory uvnitř kabiny.

4. Toyota RAV4 - 93,11 %

Nejlepší auta, co lze vlastnit, podle Britů: Škoda má na pódiu dva modely - 4 - Driver Power 2017 04

Druhé japonské SUV dýchá dražšímu Lexusu doslova na záda, přičemž chvály se dočkalo ve všech kategoriích vyjma venkovního vzhledu. Četnost závad pak byla 6,3procentní, přičemž největší kritika mířila na problémy v motorovém prostoru.

5. Kia Cee'd - 93,03 %

Nejlepší auta, co lze vlastnit, podle Britů: Škoda má na pódiu dva modely - 5 - Driver Power 2017 05

Před pár lety by nejspíše nikdo nečekal korejský vůz takto vysoko v hodnocení, Kia však ušla dlouho cestu. Nyní tak nabízí „bezproblémový vůz, jehož sedmiletá záruka vede ke klidu mysli“. Závady jsou navíc jen 7,3procentní a míří hlavně za elektronikou.

6. Suzuki Vitara - 93,01 %

Nejlepší auta, co lze vlastnit, podle Britů: Škoda má na pódiu dva modely - 6 - Driver Power 2017 06

Japonské SUV se proměnilo z drsného off-roadu na příjemného rodinného společníka, což majitelé více než oceňují. Stejně jako výkon přeplňované jedna-čtyřky či dostatek prostoru. Závady ale narostly na 13,8 % a mají nejčastější spojitost s elektronikou.

7. Seat Leon - 92,8 %

Nejlepší auta, co lze vlastnit, podle Britů: Škoda má na pódiu dva modely - 7 - Driver Power 2017 07

Také Španělé mají problémy hlavně s elektronikou, celkově pak podíl závad vzrostl na 8,6 procenta. Chválen je ovšem vzhled, který má vozu napomáhat vystoupit z davu. Mimo to si majitelé cení i dodávky výkonu, která je rovnoměrná v celém pásmu otáček.

8. Lexus CT - 92,42 %

Nejlepší auta, co lze vlastnit, podle Britů: Škoda má na pódiu dva modely - 8 - Driver Power 2017 08

Japonskou automobilku může dozajista těšit nejen poměrně vysoké umístění vozu, který má ovšem problém s prodejností, tak míra závad, s nimiž se majitelé setkali - ta činí pouhá 2 %. Chvála míří na komfortní jízdu, případně i na jemnou práci automatu CVT.

9. Volvo XC60 - 92,17 %

Nejlepší auta, co lze vlastnit, podle Britů: Škoda má na pódiu dva modely - 9 - Driver Power 2017 09

Švédské SUV je dle majitelů pohledné, dobře postavené a zaujme i uvolněnou jízdou či akcelerací - zejména u dieselových motorů. Nicméně provozní náklady a hlavně spotřeba jsou vysoké. Míra závad pak činí 6 %, přičemž nejčastěji je kritizována opět elektronika.

10. Subaru Forester - 92,15 %

Nejlepší auta, co lze vlastnit, podle Britů: Škoda má na pódiu dva modely - 10 - Driver Power 2017 10

Chcete-li vůz, který „žere“ jako zběsilý, mohl by Forester být vaší ideální volbou. Navíc u pětiny majitelů (20,4 %) se vyskytl nějaký problém, nejčastěji - jako obvykle - u elektroniky. Prostornost či excelentní jízda po nekvalitním povrchu jsou ale již klady.

11. až 20. místo

Nejlepší auta, co lze vlastnit, podle Britů: Škoda má na pódiu dva modely - 11 - Driver Power 2017 11

Druhou desítku nejlépe hodnocených vozů si probereme již jen velmi telegraficky. Je možná překvapivé, že teprve v ní najdeme evropský bestseller, a sice Volkswagen Golf, který získal 18. příčku. Daleko lépe je hodnocena Škoda Fabia, která sice na první pohled v žádné z devíti kategorií nikterak neexceluje, nicméně na druhé straně nejsou nikde hlášeny žádný výrazné problémy. Rázem z toho je 92,14 procent a 11. pozice. Kompletní výsledky, kde se dočtete i o umístění vozů od 21. místa dále, následuje...

Kompletní výsledky Driver Power 2017 - nejlepší auta, co lze vlastnit

Nejlepší auta, co lze vlastnit, podle Britů: Škoda má na pódiu dva modely - 12 - Nejlepsi auta co lze vlastnit Driver Power 2017 01Nejlepší auta, co lze vlastnit, podle Britů: Škoda má na pódiu dva modely - 13 - Nejlepsi auta co lze vlastnit Driver Power 2017 02Nejlepší auta, co lze vlastnit, podle Britů: Škoda má na pódiu dva modely - 14 - Nejlepsi auta co lze vlastnit Driver Power 2017 03

Zdroj: Auto Express

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 40 příspěvků

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše