Nejvíce a nejméně spolehlivá auta podle CR ukazují, co může způsobit downsizing

Tradiční žebříček spolehlivosti má tradiční vítěze, ale docela netradiční poražené. Na samotném dně se ocitlo Volvo, důvod teď už jistě uhádnete.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Nejvíce a nejméně spolehlivá auta podle CR ukazují, co může způsobit downsizing

26.10.2018 | Petr Prokopec

Tradiční žebříček spolehlivosti má tradiční vítěze, ale docela netradiční poražené. Na samotném dně se ocitlo Volvo, důvod teď už jistě uhádnete.

Výroční studie Auto Reliability Survey magazínu Consumer Reports pro letošek samozřejmě nezahrnuje pouze přehled nejméně spolehlivých turbomotorů, kterému jsme se věnovali včera. V rámci hodnocení spolehlivosti byla sledována i jednotlivá auta a celé značky. Než se ovšem dostaneme ke konkrétním výsledkům i důvodům, jež za nimi stojí, je třeba trochu zmapovat zákulisí.

Magazín je vydáván americkou Zákaznickou unií již od roku 1936. Jako nezisková organizace se firma věnuje testům veškerého spotřebního zboží, automobily nevyjímaje. Krom vlastních recenzí pak sbírá i data o svých předplatitelů a pro letošek CR hodnotil data od více než půl milionu lidí, kteří se podělily o problémy, které u svých aut řeší.

Mezi nejčastěji popisovanými potížemi mají své čestné místo již zmíněné turbomotory, kromě toho ovšem lidem působí nemalé trable problematické multimediální systémy a nespolehlivé převodovky. Do srovnání pak byly zařazeny vozy z modelových let 2016, 2017 a 2018, jde tedy o moderní vozy.

Pohled na celkový žebříček není zrovna lichotivý pro americké značky, tou nejlépe hodnocenou je až Buick na devatenácté příčce z devětadvaceti. Ještě loni přitom automobilka byla v naprůměru, meziročně si ale o 11 pozic pohoršila. Stojí za tím hlavně modernizovaný model Enclave, u nějž si lidé stěžují především na nový devítistupňový automat, hlavně pak na drsnost řazení.

Chválu ovšem nelze pět ani v případě Evropanů, neboť u sedmého Audi i osmého BMW můžeme zaznamenat meziroční propad o tři příčky. Stále sice jde o silný nadprůměr, nicméně skóre šesti modelů čtyř kruhů, jež byly do studie zařazeny, nebylo tak vysoké jako loni. Mnichovské pak dolů táhnou podprůměrně hodnocená SUV X1 a X3 se špatnými brzdami či unikající chladicí kapalinou.

Do čela žebříčku se pak stejně jako v předchozích letech postavili Asiaté, hlavně pak Japonci. Lexus a Toyota dominují pořadí již šestý rok po sobě, přičemž nadmíru působivé je hlavně hodnocení druhé zmíněné značky, a to kvůli velkému množství modelů, jež byly do studie zařazeny. Čtrnáctičlenný tým je pro letošek druhý největší, více aut bylo hodnocenu už jen u Chevroletu (16).

Jakkoliv je ovšem Toyota většinou zákazníků chválena, úplně bez chybičky její portfolio rovněž není. Problémy s převodovkou přetrvávají u modelu Tacoma, nová generace sedanu Camry pak dojíždí na zatím ne úplně špičkový multimediální systém Entune. A aby toho nebylo málo, i v jejím případě mají zákazníci problém s převodovkou, a sice s novým osmistupňovým automatem.

Zajímavý je pak rozdíl mezi sesterskými značkami Kia a Hyundai, i když obě jsou hodnoceny jako nadprůměrné. Nicméně zatímco SUV Sportage se obešlo bez zásadních výtek, spřízněný model Tucson táhne ke dnu - stejně jako automobilku samotnou v rámci hodnocení turbomotorů - přeplňovaný 1,6litrový motor. Nevalně hodnocena je i hybridní jednotka Hyundai Ioniq.

Pozastavit se také musíme nad jedenáctým místem Porsche, přeci jen automobilka ze Zuffenhausenu se v podobných anketách umisťuje na čele. Pokud by nabízela jen kultovní sporťák 911, nejspíše by tomu bylo i v tomto případě. Nicméně kritiku týkající se SUV Cayenne nelze zanedbat. V předchozích letech ale bylo hůře, vůči loňsku si Porsche o dvě místa polepšilo.

Příznivce Tesly pak nepotěší, že kalifornský výrobce elektromobilů si meziročně pohoršil o šest příček a klesl až na 27. pozici. Dle respondentů je nový Model 3 pouze průměrný, zatímco Model S nově klesl pod průměr, neboť stále více lidí má problémy s podvozkem i klikami dveří. Úplnou tragédií pak má být Model X, k tomu si ale trochu více slov řekneme za chvíli.

Nejvíce a nejméně spolehlivá auta podle CR ukazují, co může způsobit downsizing - 1 - Volvo S90 a V90 R-Design 2016 prvni sada Perex lepsiNejvíce a nejméně spolehlivá auta podle CR ukazují, co může způsobit downsizing - 2 - volvo t6 t8 twinchauta 03
S90 je nejméně spolehlivý model nejméně spolehlivé značky, Volva. Na vině je hlavně násilný downsizing a rozsáhlé použití dvoulitrového turba místo skoro všeho ostatního

Nejprve musíme udělat ještě poslední zastávku mezi výrobci, a sice u Volva, které padlo na úplné dno. To pro Švédy představuje nemalý problém, přeci jen americký trh je pro ně jeden ze stěžejních. „Devadesátková“ rodina zde však aktuálně nemá dobré renomé, přičemž z publikovaných problémů za zmínku nejvíce stojí závady spojené s dvoulitrovým turbomotorem, které jsou nejčastěji skloňovány v souvislosti se sedanem S90.

Už včera jsme naznačovali, že pro Volvo je to velký problém, neboť masivně vsadilo na downsizing a místo někdejší pestré směsice čtyř-, pěti-, šesti- a osmiválců dnes nabízí pro většinu modelů jen dvoulitrové turbo v různých naladěních a kombinacích s elektromotorem. Že se do velkých Volv nehodí, přinejmenším ne jako špičkový či někdy ani obvyklý motor, jsme zmiňovali mnohokrát a zkušenosti zákazníků ukazují, že problémy má i se spolehlivostí.

S90 je tak hlavně kvůli tomu nejnespolehlivějším modelem nejnespolehlivější značky, a to je docela smutné. Lépe jsou na tom menší a starší modely (jako dosluhující XC60, která dříve nabízela i jiné pohonné jednotky), u XC90 jsou pak nejčastěji výtky spojeny se zamrzajícím palubním systémem.

Žebříček spolehlivosti automobilek dle Consumer Reports pro rok 2018

Nejvíce a nejméně spolehlivá auta podle CR ukazují, co může způsobit downsizing - 3 - Consumer Reports 2018 znacky a modely 01Nejvíce a nejméně spolehlivá auta podle CR ukazují, co může způsobit downsizing - 4 - Consumer Reports 2018 znacky a modely 02Nejvíce a nejméně spolehlivá auta podle CR ukazují, co může způsobit downsizing - 5 - Consumer Reports 2018 znacky a modely 03

Od výrobců se můžeme přesunout k jednotlivým modelům, rovnou tedy zamíříme k Tesle. Model X je aktuálně vnímán spíše jako pozér než praktické auto. Majitelé uvádějí, že dostat se na třetí řadu sedadel není snadné. Pokud pak zvolíte šestimístné provedení, nejdou u druhé řady sklopit opěradla, což dále limituje každodenní využitelnost vozu.

Výčet problémů tím nekončí, další stížnosti míří na vzhůru výklopné dveře Falcon Doors. Kromě toho Model X nenabízí takový jízdní komfort jako spřízněné „eSko“, vůči kterému je také hůře odhlučněn. Na druhou stranu, jízdní dynamika je dobrá a reálně je u verze s bateriemi o největší kapacitě možné počítat s dojezdem okolo 370 kilometrů.

Model X ovšem není jediným až sedmimístným SUV, které patří mezi deset nejhorších aut letošního průzkumu. Na chvost celého startovního pole spadl také Volkswagen Atlas, tedy vůz, od kterého si Němci na americkém trhu hodně slibovali. Vůči Tesle však zákazníci alespoň chválí vnitřní uspořádání a tedy i praktičnost, stejně jako odhlučnění či jízdní komfort.

Problémem ovšem je spárování šestiválcového motoru s osmistupňovým automatem. Ač dané ústrojí může okouzlit jemností řazení, spotřeba 11,8 l/100 již tak impozantní není. Pokud by přitom Atlas dokázal alespoň přespurtovat konkurenci, dala by se vyšší žíznivost odpustit. Nicméně provedení V6 je poráženo dokonce i levnějším čtyřválcovým provedením.

Nejvíce a nejméně spolehlivá auta podle CR ukazují, co může způsobit downsizing - 6 - Consumer Reports 2018 znacky a modely 04Nejvíce a nejméně spolehlivá auta podle CR ukazují, co může způsobit downsizing - 7 - Consumer Reports 2018 znacky a modely 05Nejvíce a nejméně spolehlivá auta podle CR ukazují, co může způsobit downsizing - 8 - Consumer Reports 2018 znacky a modely 06Nejvíce a nejméně spolehlivá auta podle CR ukazují, co může způsobit downsizing - 9 - Consumer Reports 2018 znacky a modely 07Nejvíce a nejméně spolehlivá auta podle CR ukazují, co může způsobit downsizing - 10 - Consumer Reports 2018 znacky a modely 08Nejvíce a nejméně spolehlivá auta podle CR ukazují, co může způsobit downsizing - 11 - Consumer Reports 2018 znacky a modely 09
Tesla Model X a VW Atlas patří mezi deset nejhorší aut, tedy alespoň dle nejnovější studie Consumer Reports

Od propadlíků zamíříme k vítězům, tedy pro změnu mezi nejlepší desítku. Do té se pro někoho možná i překvapivě vešla Mazda MX-5, v jejímž případě pomalu nebyl prostor na kritiku. Oproti prakticky všem výše zmíněným vozům se chvála dotýká i převodovek, přičemž vyzdvihován je hlavně manuál.

Chcete-li ale každodenního společníka i na delší vyjížďky, popřemýšlejte o jiných vozech. Jedním z nich může být i Toyota Corolla, která vlastně pravým protipólem roadsteru. Ovladatelností okouzlí maximálně ve sportovnějším provedení, jinak je v této oblasti ryze tuctová. Nicméně jízda je komfortní a do prostorné kabiny nepronikají žádné nežádoucí ruchy. Některé tvrdé plasty by si však podle zákazníků zasloužily změkčení.

Ani v tomto případě se to neobešlo bez kritiky převodovky, i když stejně jako v jiných případech i zde je třeba na věc pohlížet dvojím metrem. Automat CVT se stará o velmi nízkou spotřebu, nicméně pokud šlápnete plynovému pedálu pořádně na krk, dočkáte se místo rapidní akcelerace spíše nepříjemného hluku. Tím ale negativa končí, stejně jako náš průlet nejzajímavějšími zjištěními letošního Auto Reliability Survey.

Nejvíce a nejméně spolehlivá auta podle CR ukazují, co může způsobit downsizing - 12 - Consumer Reports 2018 znacky a modely 10Nejvíce a nejméně spolehlivá auta podle CR ukazují, co může způsobit downsizing - 13 - Consumer Reports 2018 znacky a modely 11Nejvíce a nejméně spolehlivá auta podle CR ukazují, co může způsobit downsizing - 14 - Consumer Reports 2018 znacky a modely 12Nejvíce a nejméně spolehlivá auta podle CR ukazují, co může způsobit downsizing - 15 - Consumer Reports 2018 znacky a modely 13Nejvíce a nejméně spolehlivá auta podle CR ukazují, co může způsobit downsizing - 16 - Consumer Reports 2018 znacky a modely 14Nejvíce a nejméně spolehlivá auta podle CR ukazují, co může způsobit downsizing - 17 - Consumer Reports 2018 znacky a modely 15
Mazda MX-5 a Toyota Corolla jsou pro změnu dvěma z deseti nejlepších vozů, i když z hodnocení je patrné, že záleží na úhlu pohledu, jakým je poměřujete

Zdroj: Consumer Reports

Petr Prokopec

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše