-

Od dneška platí na silnicích nové pravidlo. Vyřešit nejasnosti vám pomůže pravá ruka

Pravá ruka je za volantem obecně dobrý pomocník. Nyní vám ale nenapoví jen to, kdo má v nejasných situacích přednost, ale také to, jak se řadit ve stojící koloně na dálnici.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Od dneška platí na silnicích nové pravidlo. Vyřešit nejasnosti vám pomůže pravá ruka

1.10.2018 | Mirek Mazal

Pravá ruka je za volantem obecně dobrý pomocník. Nyní vám ale nenapoví jen to, kdo má v nejasných situacích přednost, ale také to, jak se řadit ve stojící koloně na dálnici.

S koncem září jsme vás informovali, že od 1. října začínají platit nová pravidla týkající se povinné výbavy aut. Z kufru tak od dnešního dne mohou zmizet dříve povinné náhradní žárovky, pojistky, některé prvky z autolékárničky a ve většině případů i zvedák, klíč na kola a rezerva. Jak tuto změnu vnímáte, budete nejlépe vědět sami, není ale tou jedinou, která s příchodem nového měsíce nastává.

Druhá zásadní říjnová novinka se týká chování řidičů na silnicích. Od dnešní půlnoci platí nově koncipovaná povinnost tvořit záchranářskou uličku v kolonách na silnicích o více jízdních pruzích, typicky na dálnicích. Česká republika tak konečně sladila způsob vytváření průjezdu záchranářům s okolními zeměmi, což lze jedině přivítat - dosavadní úprava byla jen matoucí pro nás i pro řidiče z okolních zemí a ve výsledku způsobovala akorát ztížený průjezd aut záchranářů, když se to nejméně hodilo.

Můžete tuto věc považovat za banalitu, ale není tomu tak. V případě pomoci zraněným po nehodě může jít klidně o sekundy či minuty a přesně ty dokáže ušetřit hladký průjezd záchranářů kolonou aut stojící za místem incidentu. Povinnost jim dělat místo předem u nás platila od rok 2006, ale dost nešťastným způsobem - uličku měli řidiči vytvářet vždy vlevo od nejpravějšího pruhu, v okolních zemích (např. v Německu, Rakousku či Maďarsku) to bylo naopak. Teď už jsou pravidla všude stejná.

Pokud tedy není víceproudá silnice průjezdná z důvodu kolony stojících nebo pomalu jedoucích vozidel, jsou řidiči povinni vytvořit mezi jízdními pruhy prostor pro průjezd vozidel s právem přednostní jízdy. Novinkou je tedy i povinnost vytvářet průjezd také v případě pomalé jízdy, zásadní je ale rozmístění aut. Od nynějška je to vpravo od nejlevějšího pruhu komunikace a dokážeme si představit, že leckdo bude po takovém vysvětlení váhat, jak se zachovat. Pamatujte si tedy pravidlo prstů pravé ruky. Pokud je roztáhnete, představuje každý prst pruh, ve kterém mohou jet auta. Jediný velký prostor mezi palcem a ukazováčkem je pak tím místem, které necháte na dálnici volné pro průjezd záchranářů. S tímto si vystačíte i na pětiproudé dálnici a... ani takovou u nás nemáme.

Pokud si více než na mnemotechnické pomůcky potrpíte na literu pravidel, pak platí následující:
- Na komunikacích se dvěma pruhy v jednom směru jízdy řidiči jedoucí v levém pruhu zajíždějí co nejvíce ke své straně. Řidiči jedoucí v pruhu pravém zajíždějí co nejvíce doprava.
- V případě, že v jednom směru jízdy jsou tři pruhy, řidiči jedoucí v krajním levém pruhu zajíždějí co nejvíce doleva, řidiči jedoucí v pruhu prostředním a pravém zajíždějí co nejvíce doprava. Záchranářská ulička tak vzniká mezi levým a prostředním proudem vozidel.
- Na dálnici o čtyřech pruzích v jednom směru jízdy opět najíždějí ti v krajním levém pruhu co nejvíce doleva, řidiči v ostatních pruzích se řadí co nejvíce doprava. Průjezd pro záchranáře tak opět vzniká mezi nejkrajnějším levým pruhem a pruhy ostatními.

Dotčení motoristé mají právo při vytváření povinného průjezdu vjet na krajnici nebo na střední dělící pás. Takový pruh je zakázáno zneužívat, v opačném případě hrozí pokuta ve výši od 1 500 do 2 500 Kč, v blokovém řízení do 2 000 korun. Nejvážněji berou toto pravidlo němečtí řidiči, kteří příkladně stojí i celé kilometry stranou a v kolonách stěží uvidíte nikoho uličkou projíždět neprávem.

Proti tomu některé jiné oblasti starého kontinentu zatím s podobným nařízením váhají a spoléhají na přirozenou inteligenci. Ve vybraných státech neplatí povinnost vytvářet jasně definovaný průjezd, například v Itálii i Chorvatsku není možné nutit lidi uhýbat bokem. Ve Francii či Španělsku platí obecná povinnost umožnit vozidlům záchranářů průjezd. A na Slovensku je stanoveno, že v případě vzniku kolon mohou řidiči aut s právem přednostní jízdy použít krajnici či jinou část pozemní komunikace, která není určena pro jízdu vozidel.

Ignorování zákonného ukotvení záchranářské uličky může být drahá „legrace” i jinde, pokud se policie odhodlá trestat. V Německu nerespektování této povinnosti přijde nejméně na 200 Eur (5 100 Kč), ale pravomoci sahají až k udělení pokuty 320 Eur (8 200 Kč) s měsíčním zákazem řízení k tomu. Také platí, že pokud řidič policejním či záchranářským vozidlům jedoucím se zapnutou sirénou okamžitě neuvolní cestu, hazarduje s pokutou 240 Eur (6 200 Kč) a měsíčním půstem od řízení. V Rakousku v případě nevytvoření uličky je možné dostat pokutu 726 Eur (18 700 Kč). Dojde-li zde k omezení záchranářského vozidla, udaný viník zaplatí až 2 180 Eur (56 100 Kč).


Od dneška platí na silnicích nové pravidlo. Vyřešit nejasnosti vám pomůže pravá ruka - 1 - Zachranarska ulicka od rijna povinne 01Od dneška platí na silnicích nové pravidlo. Vyřešit nejasnosti vám pomůže pravá ruka - 2 - Zachranarska ulicka Nemecko 01Od dneška platí na silnicích nové pravidlo. Vyřešit nejasnosti vám pomůže pravá ruka - 3 - Zachranarska ulicka Nemecko 02Od dneška platí na silnicích nové pravidlo. Vyřešit nejasnosti vám pomůže pravá ruka - 4 - Zachranarska ulicka Nemecko 03Od dneška platí na silnicích nové pravidlo. Vyřešit nejasnosti vám pomůže pravá ruka - 5 - Zachranarska ulicka Nemecko 04Od dneška platí na silnicích nové pravidlo. Vyřešit nejasnosti vám pomůže pravá ruka - 6 - Zachranarska ulicka Nemecko 05Od dneška platí na silnicích nové pravidlo. Vyřešit nejasnosti vám pomůže pravá ruka - 7 - Zachranarska ulicka Nemecko 06Od dneška platí na silnicích nové pravidlo. Vyřešit nejasnosti vám pomůže pravá ruka - 8 - Zachranarska ulicka Nemecko 07Od dneška platí na silnicích nové pravidlo. Vyřešit nejasnosti vám pomůže pravá ruka - 9 - Zachranarska ulicka Nemecko 08Od dneška platí na silnicích nové pravidlo. Vyřešit nejasnosti vám pomůže pravá ruka - 10 - Zachranarska ulicka Nemecko 09Od dneška platí na silnicích nové pravidlo. Vyřešit nejasnosti vám pomůže pravá ruka - 11 - Zachranarska ulicka Nemecko 10Od dneška platí na silnicích nové pravidlo. Vyřešit nejasnosti vám pomůže pravá ruka - 12 - Zachranarska ulicka Nemecko 11
Pravidla pro vytváření záchranářské uličky u nás konečně byla sjednocena s okolními zeměmi. Při nejasnostech použijte pravidlo prstů prvé ruky

Mirek Mazal

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše