Pojišťovny varují před novým podvodem na řidiče. Nepomůže ani palubní kamera

Úmyslné způsobení nehody s cílem vydělat peníze na úkor nevinných není bohužel nic nového, většinu situací ale vyřeší použití palubní kamery. Tuto ne.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Pojišťovny varují před novým podvodem na řidiče. Nepomůže ani palubní kamera

3.10.2018 | Mirek Mazal

Úmyslné způsobení nehody s cílem vydělat peníze na úkor nevinných není bohužel nic nového, většinu situací ale vyřeší použití palubní kamery. Tuto ne.

Záměrně způsobené dopravní nehody, ve kterých se skutečný viník staví do role oběti s cílem obohatit se na úkor reálně postiženého řidiče, jsou nešvarem, který rozmáhá ve všech koutech světa. Byli jsme svědky už nepřeberného množství situací a to, co kdysi začalo primitivními pády chodců na kapoty přijíždějících vozů se vyvinulo ve velmi sofistikované triky, které na první pohled neodhalí ani bystrý šofér.

Mnoho z těchto situací vyřešil rozmach palubních kamer, které v jednoduchých situacích naprosto jasně ukáží na skutečného viníka. Ve výše zmíněném případě už si ale zaznamenanou situaci musíte pustit několikrát, abyste celý podvod pochopili a teď se podle pojišťoven rozmáhá další trik, na který je i naprostá většina kamer krátká.

Odehrává se na kruhových objezdech, kde údajná oběť záměrně narazí do řidiče přijíždějícího na „kruháč” zboku nebo zezadu. Na taková místa kamera „nevidí” a i při podezření skutečné oběti, že šlo o úmysl, se není o co opřít - záběry kamery vpřed neřeknou nic a pokud do auta přijíždějícího z vedlejší silnice někdo nabourá zezadu, o vině se těžko diskutuje. Samozřejmě, něco takového lze provést i na běžných křižovatkách, načasovat tam takové divadlo je ale docela komplikované a auto na hlavní nemusí být zcela z dohledu. Na kruhovém objezdu prostě podvodník chvíli jezdí kolem a brzy „uspěje”, aniž by byl vůbec natočen.

Podle pojišťoven pachatelé někdy i řidiče z vedlejší na oko velkoryse pustí, zrychlí a způsobí nehodu. A pak samozřejmě říkají, že přednost nikomu nedávali, že druhá strana špatně pochopila jiné gesto. Policie poukazuje na to, že počet takových srážek roste každý rok, většinou jsou ale uzavřeny jediným možným způsobem, i když podezření z podvodu existuje. Jen pár případů se podařilo otočit proti skutečnému viníkovi díky kamerám zabírajícím celou kruhovou křižovatku, protřelí podvodníci si ale pochopitelně vybírají ty, které nejsou „pod kamerami”.

Smyslem celého podvodu je záměrné poškození nebo úplné zničení vozidla, které se např. nedaří výhodně prodat nebo už je jinak poškozené. „Takové osoby se úmyslně dopouštějí nehod, při kterých se nic netušící lidé stanou viníky,“ řekl mluvčí pojišťovny Ergo. Po způsobení nehody se pak podvodníci (většinou úspěšně) snaží domluvit s řidičem na prostém nahlášení nehody pojišťovně bez řešení policie.

Skuteční viníci snadno psychicky zapůsobí na oběť, která z pocitu viny bez protestu podepíše záznam o nehodě, tím odsouhlasí zavinění. Policie ani pojišťovna poté nemají reálnou šanci zabránit výplatě plnění a penalizovat oběť prostřednictvím malusů či zvýšeného pojistného. „V takových případech, kdy byla úmyslná nehoda vyřešena vzájemným souhlasem obou řidičů, obvykle nedokážeme dělat nic,” přiznává zástupce dopravní policie.

Co tedy dělat v případě, kdy máte podezření, že jste se stali obětí takového podvodu? Policie radí přivolat hlídku a trvat na důsledném prošetření. Už samotné zavolání policie může podvodníky odradit, neboť v tu chvíli mají v úmyslu dokonat pojistný podvod, za který jsou tvrdé tresty snad všude na světě a možná si rozmyslí, jestli to chtějí riskovat. Pojišťovny pak i v případě, kdy policii nezavoláte, radí nepřiznávat se ke způsobení nehody a informovat pojišťovnu, která může na případ nasadit svého vlastního vyšetřovatele a odhalit pravdu v zájmu svém i klienta.


Pojišťovny varují před novým podvodem na řidiče. Nepomůže ani palubní kamera - 1 - Znacky novinky 2016 Kruhovy objezd 01Pojišťovny varují před novým podvodem na řidiče. Nepomůže ani palubní kamera - 2 - Pojistny podvod na kruhovem objezdu 01Pojišťovny varují před novým podvodem na řidiče. Nepomůže ani palubní kamera - 3 - Pojistny podvod na kruhovem objezdu 02Pojišťovny varují před novým podvodem na řidiče. Nepomůže ani palubní kamera - 4 - Pojistny podvod na kruhovem objezdu 03
Na silnicích se rozmáhá nový způsob pojistného podvodu. Pozor na něj je třeba dát na kruhových objezdech, kde je snadné způsobit nehodu, v níž poškozený vypadá jako viník a „nevyseká” jej z toho ani palubní kamera za čelním sklem

Inspirace: Delfi

Mirek Mazal

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše