Populární modely aut, které jsou překvapivě nespolehlivé

Leckdo by mohl čekat, že když se nějaký vůz prodává jako housky na krámě nebo požívá skvělého renomé, spolehlivost bude patřit k jeho přednostem. Nemusí to tak být.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Populární modely aut, které jsou překvapivě nespolehlivé

24.9.2018 | Mirek Mazal

Leckdo by mohl čekat, že když se nějaký vůz prodává jako housky na krámě nebo požívá skvělého renomé, spolehlivost bude patřit k jeho přednostem. Nemusí to tak být.

Výběr nového či ojetého automobilu je hrou specifických požadavků reflektujících priority každého z nás. Představy o ideálním voze budou u různých lidí vždy trochu jiné, spolehlivost ale bude na seznamu priorit pokaždé vysoko. Je celkem jedno, jestli kupujeme auto nové nebo ojeté, v záruce nebo po ní či jak moc nás trápí finance, dobrovolně si pořídit poruchový automobil by bylo ryzím masochismem.

Právě na spolehlivost se orientuje každoroční výzkum Reliability Survey prováděný magazínem What Car?. V posledním ročníku se do obsáhlého zkoumání zapojilo 18 284 majitelů aut. Do výběru se tak dostalo 159 modelů a 31 značek aut. Všichni se podělili o nabyté dojmy z vozů a prozradili poruchy svých automobilů. Jeho komplexní výsledky jsme vám už přinesli, pár dílčích pohledů na ně ale stojí za zmínku.

Ve výsledných žebříčcích se totiž objevuje hned několik aut, která patří mezi nejprodávanější, oblíbená nebo obecně respektovaná a přitom jsou na tom se spolehlivostí velmi špatně či dokonce vůbec nejhůře. Právě ta jsme chtěli vypíchnout, neboť nejlépe ukazují, že popularita nemusí mít se spolehlivostí nic společného a i relativně problematické vozy mohou lámat žebříčky prodejnosti či oblíbenosti.

Vybrat by se dalo i více modelů, za největší hříšníky jsme ale zvolili následující pětici aut z pěti tříd. U každého modelu jsou vždy uvedeny roky výroby a celkové skóre v procentech, kdy 100 % je nejlepší výsledek a 0 % nejhorší. A pro lepší orientaci přidáváme i kompletní pořadí spolehlivosti ve třídách každého ze jmenovaných aut - někdy se najde i pár horších modelů, ty ale za populární označit nelze.

1. Volkswagen Polo (2009 až 2017)

Skóre: 85,8 %

Předposlední inkarnace kompaktu s logem VW se stala oblíbeným přibližovadlem, mezi mini patří mezi ty úplně nejprodávanější - loni si jej jen v Evropě koupilo skoro 300 tisíc lidí a další generace zamíří letos prodejními čísly zřejmě ještě výš. V průzkumu spolehlivosti WhatCaru se ale přesto pohybuje u samotného dna se skóre 85,8 %. Existují i horší vozy, ty ale nejsou zdaleka tak oblíbené.

Kompletní pořadí kategorie


Populární modely aut, které jsou překvapivě nespolehlivé - 1 - What Car Reliability Survey 2018 01

Populární modely aut, které jsou překvapivě nespolehlivé - 2 - Test VW Polo 12 TSI 2014 02Populární modely aut, které jsou překvapivě nespolehlivé - 3 - Test VW Polo 12 TSI 2014 14Populární modely aut, které jsou překvapivě nespolehlivé - 4 - Test VW Polo 12 TSI 2014 52

2. Ford Focus diesel (2011 až dodnes)

Skóre: 90,8 %

Ford Focus je další obecně populární a dobře prodávaný vůz, už po dvě dekády. Loni v Evropě oslovil přes 210 tisíc lidí, ale býval na tom i násobě lépe. Úpadek má jistě více důvodů, poruchovost ale může být jedním z nich - verze s motory TDCI jsou na samém chvostu žebříčku spolehlivosti, daleko za klíčovými konkurenty a nakonec i za benzinovými provedeními samotného Focusu.

Kompletní pořadí kategorie

Populární modely aut, které jsou překvapivě nespolehlivé - 5 - What Car Reliability Survey 2018 02

Populární modely aut, které jsou překvapivě nespolehlivé - 6 - Ford Focus 2014 facelift nova sada 21Populární modely aut, které jsou překvapivě nespolehlivé - 7 - Ford Focus 2014 facelift nova sada 24Populární modely aut, které jsou překvapivě nespolehlivé - 8 - Ford Focus 2014 facelift nova sada 40

3. Mercedes-Benz třídy C (2014 až dodnes)

Skóre: 83,1 %

Mercedes-Benz třídy C musel neplánovaně do servisu v případě každého třetí majitele účastnícího se výzkumu. Proto padl na dno spolehlivosti kategorie manažerských vozů. Céčko obecně jistě nikdy nebude patřit mezi nejprodávanější auta, ve své třídě je ale po léta považováno za jeden z etalonů. Spolehlivostí si tuto pověst očividně nevysloužilo.

Kompletní pořadí kategorie

Populární modely aut, které jsou překvapivě nespolehlivé - 9 - What Car Reliability Survey 2018 03

Populární modely aut, které jsou překvapivě nespolehlivé - 10 - Mercedes-Benz C-Class facelift 2018 prvni sada 11Populární modely aut, které jsou překvapivě nespolehlivé - 11 - Mercedes-Benz C-Class facelift 2018 prvni sada 12Populární modely aut, které jsou překvapivě nespolehlivé - 12 - Mercedes-Benz C-Class facelift 2018 prvni sada 18

4. Nissan Qashqai (2014 až dodnes)

Skóre: 79,7 %

Qashqai se pyšní titulem nejprodávanějšího SUV na světě a zjevně ani vysoká pravděpodobnost selhání nebrání dalším kupcům vyřadit Qashqai z výběru. S nedostatky v mnoha ohledech se potýkalo 47 procent všech dieselových exemplářů, u benzínů pak daný počet jen velmi lehce klesá na 46 procent. Majitelé navíc byli v některých případech překvapeni drahými opravami relativně banálních problémů.

Kompletní pořadí kategorie

Populární modely aut, které jsou překvapivě nespolehlivé - 13 - What Car Reliability Survey 2018 06

Populární modely aut, které jsou překvapivě nespolehlivé - 14 - Nissan Qashqai 2017 facelift prvni sada 01Populární modely aut, které jsou překvapivě nespolehlivé - 15 - Nissan Qashqai 2017 facelift prvni sada 06Populární modely aut, které jsou překvapivě nespolehlivé - 16 - Nissan Qashqai 2017 facelift prvni sada 11

5. Tesla Model S (2013 až dodnes)

Skóre: 50,9 %

Tesly jsou z hlediska prodejů okrajovými vozy, obletovanější auta ale abychom dnes pohledali. Mohou být výjimečná v kde čem, spolehlivost to ale vážně není - Model S se v průzkumu stalo dokonce úplně nejméně spolehlivým vozem napříč třídami a ze všech 159 zkoumaných modelů dostal jako jediný hodnocení 50,9 procenta. Stížnosti dopadají hlavně na elektrické systémy, rámy sedadel, dveřní kliky či parkovací senzory. Polovina aut navíc strávila v servisech dlouhou dobu, týden není nic neobvyklého. Po zdlouhavé opravě ještě bylo potřeba zaplatit v mnoha případech i za drobnosti vysoké částky.

Kompletní pořadí kategorie

Populární modely aut, které jsou překvapivě nespolehlivé - 17 - What Car Reliability Survey 2018 09

Populární modely aut, které jsou překvapivě nespolehlivé - 18 - tesla model s p100d 2017 mt rekord 02Populární modely aut, které jsou překvapivě nespolehlivé - 19 - tesla model s p100d 2017 mt rekord 05Populární modely aut, které jsou překvapivě nespolehlivé - 20 - tesla model s p100d 2017 mt rekord 16

Zdroj: What Car?

Mirek Mazal

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše