- -

Světla nových SUV propadla v testu IIHS. Z 19 zkoušených mají dobrá jen dvě

Jezdíte-li často v noci, SUV si raději nekupujte vůbec. A pokud, dejte si záležet na výběru, dobrá světla z nich má jen hrstka.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Světla nových SUV propadla v testu IIHS. Z 19 zkoušených mají dobrá jen dvě

14.6.2017 | Marek Bednář | 18 příspěvků

Jezdíte-li často v noci, SUV si raději nekupujte vůbec. A pokud, dejte si záležet na výběru, dobrá světla z nich má jen hrstka.

Když si člověk kupuje starší auto, počítá s tím, že nebude svítit tak dobře jako nový model. Jenže ani pořízení nového auta neznamená, že budete na cestu v noci vždy dostatečně dobře vidět. Někde se za lepší světla dá připlatit, ovšem ani ta nemusí být zaručenou spásou. Majitelé poslední generace Seatu Leon by mohli vyprávět, funkčnost jeho LED světel je bohužel nepřesvědčivá. Dobře vidět v noci je přitom důležitá součást aktivní bezpečnosti - tím víc, čím častěji jezdíte potmě. A např. v zimních měsících je tma většinu dne.

Americký institut IIHS (Insurance Institute for Highway Safety) podrobil zkoušce světlomety mnoha crossoverů a SUV, které jsou čím dál více oblíbené. Zjistil, že víc než polovina aut modelového roku 2017 má světla „na hraně” nebo rovnou „špatná” - ta horší ze čtyř existujících hodnocení. A to i v případě, že dané auto nabídne LEDky s natáčením do zatáček i s automatickým přepínáním dálkových světel. Takovýto test nezveřejňujeme poprvé; vloni v březnu jsme psali o „normálních” autech, tedy sedanech, hatchbacích a kombících. Test pocházel ze stejného zdroje a měl stejnou metodiku, výsledky tedy jsou přímo porovnatelné.

IIHS provedl testy světlometů celkem 37 luxusních i obyčejných SUV a crossoverů ve všech variantách, v jakých je možné je na americkém trhu koupit, což znamená 79 různých kombinací modelů a typů osvětlení. My jsme se mezi nimi soustředili na vozy prodávané v Evropě, kterých je o něco více než polovina. Zkoušena byla na testovacím polygonu IIHS, pochopitelně po setmění, a na rovné trati a v zatáčkách o poloměru 150 a 250 m. Měřena byla nikoliv pocitem, ale přístroji, aby byla měření skutečně srovnatelná.

Nesahal do jejich seřízení, testoval auta tak, jak je dostal; mimo jiné i proto, že někteří výrobci údajně uživateli doporučují do seřízení světel vůbec nezasahovat. Výsledky jsou rozděleny do čtyř kategorií - „Dobré”, „Dostatečné”, „Na hraně” a „Špatné”. Na celkové hodnocení „Dobré” dosáhla jen dvě auta, Volvo XC60 a Hyundai Grand Santa Fe. U obou však musíte připlatit za xenonová světla s natáčením a/nebo s asistentem dálkových, základní halogeny na tom tak dobře nebyly.

Za automatické přepínání dálkových světel rozdávalo IIHS body navíc mimo skutečný výkon světel, protože Američané údajně nepoužívají dálková světla vždy, když můžou. Jestli byly body navíc i za ostřikovače světel, nevíme. A za nadměrné oslnění protijedoucích byly body strhávány a daná světla mohla dostat hodnocení „Špatné” jen na základě oslnění.

Kompletní výsledky aut, která se dají pořídit v Evropě, jsme sesumírovali do tabulky; ta u nás neprodávaná jsme pro lepší relevanci vynechali. Máme tu tedy 19 různých modelů aut z Evropy, Japonska i Ameriky a všechna až na Jeep Wrangler a Volvo XC90 mají na americkém trhu výběr aspoň dvě různé technologie světlometů. Detailní výsledky následují.

Kompletní výsledky testů světel SUV IIHS

(výběr vozů prodávaných v Evropě)

Světla nových SUV propadla v testu IIHS. Z 19 zkoušených mají dobrá jen dvě - 1 - test svetlometu suv iihs 2017 tab 01Světla nových SUV propadla v testu IIHS. Z 19 zkoušených mají dobrá jen dvě - 2 - test svetlometu suv iihs 2017 tab 02

K nejhorším patří Kia Sorento, která sice má natáčecí světla, ale na rovné silnici nezvládnou dosvítit dál než na 45 metrů, což je oproti „dobrému” Volvu XC60 méně než polovina - Švéd zvládne 96 metrů. Větší Švéd, Volvo XC90, má ve všech verzích LEDková světla alespoň s natáčením, ale v žádné verzi nedokáže být lepší než „Na hraně”.

Pozoruhodně špatné jsou výsledky také u vozů Ford Edge a Hyundai Santa Fe, které ve všech variantách produkovaly nadměrné oslnění protijedoucích. Edge navíc nedokáže cestu ani dobře nasvítit. Celkem 7 aut v našich tabulkách relevantních pro evropský trh, oslňuje protijedoucí tak moc, že by jen to samo o sobě stačilo na hodnocení „Špatné”.

Vidíme tedy, že spojení mezi nadměrným oslněním a dobrým výkonem neexistuje - špatná světla můžou oslňovat, a naopak dobrá nemusí oslňovat vůbec. Stejně tak neexistuje spojení mezi technologií světel a jejich výkonem - byť halogenová světla nezískala hodnocení lepší než „Na hraně”, i tak mohla být lepší než xenony či LEDky.

Podívejte se na výsledky a podělte se o své zkušenosti, ať už s továrním nastavením nebo po práci se šroubovákem pod kapotou; vlastní seřízení světel může leckdy opravdu hodně pomoci. Krom prvních jízd soustředěných do několikahodinové zkušenosti obvykle jen přes den auta testujeme i v noci, mimo jiné proto, abychom zjistili, jak na tom jsou světla - jen nemáme měřicí zařízení jako IIHS a můžeme tak hovořit jen subjektivně.

Obecně lze říci jedno - novější a lepší technologie svícení automaticky neznamená lepší pocit z osvětlení silnice. Bylo to tak už za časů xenonů, kdy dobře udělané halogeny dokázaly navzdory lepšímu světelnému výkonu xenonů silnici osvětlit lépe, a platí to i nyní, kdy leckdy příliš úzce soustředěné LEDkové osvětlení znamená horší výsledek než s xenony či halogeny.

V neposlední řadě, pokud vám nevyhovuje automatické naklápění světel, pokud vždycky stáhne světelný kužel o chloupek níž, než byste chtěli, můžou halogeny, snadno nastavitelné šroubovákem a následně kolečkem na palubní desce, fungovat mnohem lépe. A mimo jiné je servis halogenových světlometů mnohem méně nákladný...

Světla nových SUV propadla v testu IIHS. Z 19 zkoušených mají dobrá jen dvě - 3 - test svetlometu suv iihs 2017 01Světla nových SUV propadla v testu IIHS. Z 19 zkoušených mají dobrá jen dvě - 4 - test svetlometu suv iihs 2017 02Světla nových SUV propadla v testu IIHS. Z 19 zkoušených mají dobrá jen dvě - 5 - test svetlometu suv iihs 2017 03Světla nových SUV propadla v testu IIHS. Z 19 zkoušených mají dobrá jen dvě - 6 - test svetlometu suv iihs 2017 04Světla nových SUV propadla v testu IIHS. Z 19 zkoušených mají dobrá jen dvě - 7 - test svetlometu suv iihs 2017 05Světla nových SUV propadla v testu IIHS. Z 19 zkoušených mají dobrá jen dvě - 8 - test svetlometu suv iihs 2017 06
Měřením IIHS prošla se vztyčenou hlavou jen dvě SUV, zbytek více nebo méně propadl

Zdroj: IIHS

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 18 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše