Audi Uno Turbo: srdečné pozdravy z Polska

Že jste o žádném Audi Uno neslyšeli? Aby také ano, jde o zcela jedinečnou stavbu. Jméno Uno ale neodkazuje na tento fakt, nýbrž na to, že jde vlastně o maskovaný starý Fiat.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Audi Uno Turbo: srdečné pozdravy z Polska

22.5.2011 | Petr Miler | Přidat příspěvek

Audi Uno Turbo: srdečné pozdravy z Polska

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Že jste o žádném Audi Uno neslyšeli? Aby také ano, jde o zcela jedinečnou stavbu. Jméno Uno ale neodkazuje na tento fakt, nýbrž na to, že jde vlastně o maskovaný starý Fiat.

Pohled na tento vůz ve vás zřejmě vyvolá rozpaky, ale pozor na rychlé soudy. V principu jde vlastně o unikátní dílo typu Ferrari Superamerica 45, tedy jedinečný vůz postavený na bázi existujícího modelu, jen jeho autor zřejmě nebude realitní magnát. A tak všechno udělal tak trochu na polský způsob.

To, co můžete shlédnout na přiložených snímcích, vypadá zepředu jako Audi S3, ve skutečnosti ale jde o Fiat Uno Turbo. Paradoxem je, že kdyby majitel Una Turbo, dodnes respektovaného supermini především druhé poloviny osmdesátých let, ponechal vozu jeho původní podobu, sklidil by od znalců ze svého okolí uznání. Za tuto spatlaninu sklidí akorát výsměch.

Za její základ posloužilo Uno Turbo ve svém prvním provedením z roku 1986, které disponovalo přeplňovaným motorem 1,4 o výkonu až 77 kW (105 koní). S lehkým Unem o hmotnosti nedosahující ani 900 kg dokázalo takové stádečko řádně zahýbat - zrychlení na stovku za méně než 8 sekund a maximální rychlost okolo 210 km/h nejsou na takové auto špatné hodnoty ani dnes, natož tehdy.

Ale co si budeme povídat, show je show a té starý Fiat mnoho nenadělá. Zato takové Audi... A tak majitel tohoto Una Turbo „připlácl” vozu příď S3 a další části nejasného původu. Záď vypadá jak z Fiatu Coupe, zadní nárazník by měl pocházet z Audi TT a pak jsou tu celé boční partie, ty mají zřejmě původ v domu hrůzy. Pozoruhodná je i jakási disproporčnost celého auta - S3 je přece jen o poznání větším vozem než Uno, a auto tak vizuálně na předek poněkud napadá.

Pokud byste snad měli o tento vůz zájem, třeba abyste jej mohli nechat sešrotovat a zbavit svět jednoho „bazmeku”, máme pro vás dobrou zprávu. Na jakémsi polském eBay je k mání za 7 900 zlotých, tedy přibližně za 50 tisíc korun. Nesložíme se na jeho likvidaci?


Audi Uno Turbo: srdečné pozdravy z Polska - 1 - Audi Uno Turbo 01Audi Uno Turbo: srdečné pozdravy z Polska - 2 - Audi Uno Turbo 02Audi Uno Turbo: srdečné pozdravy z Polska - 3 - Audi Uno Turbo 03Audi Uno Turbo: srdečné pozdravy z Polska - 4 - Audi Uno Turbo 04Audi Uno Turbo: srdečné pozdravy z Polska - 5 - Audi Uno Turbo 05Audi Uno Turbo: srdečné pozdravy z Polska - 6 - Audi Uno Turbo 06Audi Uno Turbo: srdečné pozdravy z Polska - 7 - Audi Uno Turbo 07Audi Uno Turbo: srdečné pozdravy z Polska - 8 - Audi Uno Turbo 08
Audi Uno Turbo. A nebo něco na ten způsob...

Petr Miler

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.