Auto roku 2011: vítězem je překvapivě Nissan Leaf

Porotci letošní ankety o evropské auto roku (COTY) si museli dát před závěrečným hlasováním hodně zelené. Za vítěze totiž zvolili nepraktický elektromobil Nissan Leaf.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Auto roku 2011: vítězem je překvapivě Nissan Leaf

29.11.2010 | Walter Kraft | 2 příspěvky

Auto roku 2011: vítězem je překvapivě Nissan Leaf

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Porotci letošní ankety o evropské auto roku (COTY) si museli dát před závěrečným hlasováním hodně zelené. Za vítěze totiž zvolili nepraktický elektromobil Nissan Leaf.

Žijeme v době, kdy zelené nálady hýbou automobilismem tak jako nikdy dříve. Automobilky se již nepředhánějí ani tak v tom, která vyrobí lepší auto, ale v tom, která udělá auto tvářící se ještě ekologičtěji než všechna ostatní. S podobnou motivací vznikl Nissan Leaf, produkční elektromobil, který se může pochlubit slušným výkonem 88 kW. K dispozici má ale akumulátory o celkové kapacitě pouhých 24 kWh, k jejichž nabití z běžné zásuvky potřebuje plných osm hodin času.

Co to v praxi znamená? Zjednodušeně řečeno - Leaf dokáže při 90 % účinnosti elektromotoru vyrobit z této zásoby cca 21 kW pohybové energie. Pokud dnes máte auto s výkonem okolo 85 kW a myslíte si, že jeho potenciál využíváte z jedné čtvrtiny (což je reálné), pojedete stejným stylem s Leafem od dobití jen jednu hodinu. Při typické průměrné rychlosti okolo 80 km/h tak bude reálný dojezd tohoto vozu 80 km. Pak jej můžete osm hodin dobíjet.

K čemu takové auto je? Nechceme říci, že k ničemu, na ježdění po městě bude dobré. Ale tím jeho využitelnost končí, nic více s výše zmíněnými parametry nesvede. Vůz se přitom tváří jako elektrická náhrada současných kompaktů, kterou v žádném případě není.

Že automobilky prezentují své výtvory vzletnými slovy, na tom není nic zvláštního. Ale novináři jsou tu od toho, aby vše uváděli na pravou míru. Nebojíme se říci, že porotci letošního COTY naprosto selhali, když právě Leaf zvolili Autem roku 2011. Není na něm nic technicky mimořádného, pracuje s konvenčním elektromotorem a běžnými li-ion akumulátory, výsledek je s ohledem na již zmíněné využitelný jen velmi úzce. Podobný vůz by mohla vyrábět jakákoli automobilka, pokud měla tu troufalost uvést na trh něco, co není s to sloužit pro nic jiného než příměstské využití a tvářit se přitom jako „elektrický Golf”. Ocenění COTY se přitom za troufalost nedává a jako auto Leaf technicky ani funkčně výjimečné prostě není...

Z vítěze tedy nadšeni nejsme, pojďme se ale podívat na to, jak dopadlí zbylí finalisté letošní ankety. Cenné druhé místo si se ziskem 248 bodů (pro pořádek - Leaf získal 257) připsala Alfa Romeo Giulietta, třetí pak s 244 body patří Opelu Meriva.

Zbylí finalisté skončili následovně: 4. Ford C-Max/Grand C-Max (224 bodů), 5. Citroën C3/DS3 (175 bodů), 6. Volvo S60/V60 (145 bodů) a 7. Dacia Duster (132 bodů).

Uvidíme, jaké výsledky přinese další ročník ankety. Věřme, že se porotci vrátí k racionálnímu uvažování a o vavříny se utkají funkčně výjimečné vozy, přinášející mimořádný přínos jejich uživatelům. Nikoli výmysly s velmi omezeným praktickým využitím, které si pořídí jen pár zákazníků se zájmem ukázat svému okolí, jak ekologicky smýšlejí...


Auto roku 2011: vítězem je překvapivě Nissan Leaf - 1 - nissan_leaf_ev-1_2009_10Auto roku 2011: vítězem je překvapivě Nissan Leaf - 2 - nissan_leaf_ev-1_2009_11Auto roku 2011: vítězem je překvapivě Nissan Leaf - 3 - nissan_leaf_ev-1_2009_13

Walter Kraft

Diskuze 2 příspěvky

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.