Jak vypadá auto, do kterého za jízdy uhodil blesk? Podívejte se

Tohle auto dostalo za jízdy přímý zásah bleskem, který se přes něj přenesl až do silnice. I na ní tahle rána zanechala stopy.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Jak vypadá auto, do kterého za jízdy uhodil blesk? Podívejte se

16.2.2017 | Marek Bednář | 4 příspěvky

Jak vypadá auto, do kterého za jízdy uhodil blesk? Podívejte se

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Tohle auto dostalo za jízdy přímý zásah bleskem, který se přes něj přenesl až do silnice. I na ní tahle rána zanechala stopy.

Čistě teoreticky, když do auta uhodí blesk, nemělo by se nic zvláštního přihodit. Auto v by v takovém případě mělo fungovat jako tzv. Faradayova kleci, kterou tady tvoří kovová karoserie. Díky tomu by se měl elektrický náboj soustředit pouze na povrchu auta, nepůsobit v jeho nitku, takže zásah bleskem by neměl znamenat nebezpečí ani pro posádku, ani pro samotný vůz.

Jenže tohle je šedá teorie, strom života je poněkud zelenější. Výše zmíněná slova platí pro dokonalý vodič, kterým auto není, takže zase takové idylka to nebude. A vážně bychom nechtěli sedět v autě, do něhož uhodí blesk, což ostatně dokládá i níže zdokumentovaný případ.

Jeden Rus si totiž přesně tohle nechtěně vyzkoušel na vlastní kůži, když do jeho modrého Peugeotu 206 uhodil blesk. Do auta se dostal anténou, kterou zničil stejně jako lak na střeše, a pokračoval až ke kolu. Z něj se dostal do kovové konstrukce pneumatiky, tu roztrhal a nakonec vystřelil díru v asfaltu. Muž v autě ale nedošel žádného zranění a vůz prý po vlastní ose dokonce dojel do cíle - samozřejmě po výměně kola.

Dopadlo to tedy dobře, jakkoli k nevinnému pohlazení měl zásah bleskem jistě daleko. Faradayova klec opravdu funguje, jak zjistil na vlastní kůži i Richard Hammond a jak se můžete podívat na videu níže. Vidět auto, do kterého uhodil skutečný, přírodní blesk, ale není zas tak časté. Tak se na to podívejte - že k tomuto případu došlo v Rusku, v kontextu jeho výjimečnosti zase tak nepřekvapí...


Jak vypadá auto, do kterého za jízdy uhodil blesk? Podívejte se - 1 - Auto zasazene za jizdy bleskem Rusko 01Jak vypadá auto, do kterého za jízdy uhodil blesk? Podívejte se - 2 - Auto zasazene za jizdy bleskem Rusko 02Jak vypadá auto, do kterého za jízdy uhodil blesk? Podívejte se - 3 - Auto zasazene za jizdy bleskem Rusko 03Jak vypadá auto, do kterého za jízdy uhodil blesk? Podívejte se - 4 - Auto zasazene za jizdy bleskem Rusko 04Jak vypadá auto, do kterého za jízdy uhodil blesk? Podívejte se - 5 - Auto zasazene za jizdy bleskem Rusko 05Jak vypadá auto, do kterého za jízdy uhodil blesk? Podívejte se - 6 - Auto zasazene za jizdy bleskem Rusko 06Jak vypadá auto, do kterého za jízdy uhodil blesk? Podívejte se - 7 - Auto zasazene za jizdy bleskem Rusko 07Jak vypadá auto, do kterého za jízdy uhodil blesk? Podívejte se - 8 - Auto zasazene za jizdy bleskem Rusko 08Jak vypadá auto, do kterého za jízdy uhodil blesk? Podívejte se - 9 - Auto zasazene za jizdy bleskem Rusko 09Jak vypadá auto, do kterého za jízdy uhodil blesk? Podívejte se - 10 - Auto zasazene za jizdy bleskem Rusko 10
Zásah blesku se na autě podepsal docela výrazným způsobem, zažít na vlastní kůži bychom ho raději nechtěli

Zdroj: English Russia

Marek Bednář

Diskuze 4 příspěvky

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.