Jízda až 312 km/h v provozu s autem s motorem V10 a manuálem je úžasná vzpomínka, i když řidič řadí jako opilý

Je to fascinující symfonie pro klasickou a v řadě ohledů nepřekonanou techniku, která se bohužel z nových aut vytratila. A už se do nich stěží kdy vrátí. Platí to i přesto, že práce dirigenta skutečně neohromí.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Jízda až 312 km/h v provozu s autem s motorem V10 a manuálem je úžasná vzpomínka, i když řidič řadí jako opilý

7.10.2022 | Petr Miler

Jízda až 312 km/h v provozu s autem s motorem V10 a manuálem je úžasná vzpomínka, i když řidič řadí jako opilý

/

Foto: Audi

Je to fascinující symfonie pro klasickou a v řadě ohledů nepřekonanou techniku, která se bohužel z nových aut vytratila. A už se do nich stěží kdy vrátí. Platí to i přesto, že práce dirigenta skutečně neohromí.

Pro člověka s benzinem kolujícím v žilách je těžké pochopit, jak si svého času mohl někdo koupit úchvatné Audi R8 s motorem V10 a zabít jej automatickou převodovkou R-Tronic. Tedy robotizovaným manuálem řadícím tak, že po zmáčknutí pádla pod volantem asi sekundu koukáte, co se stane. A pak bez varování přiletí rána do zad připomínající chvíle, kdy jste se omylem připletli do cesty rozmáchlému pálkaři v baseballu.

Dobře, trochu přeháníme, ale ne zase tak moc. Kdo tuto kombinaci poznal a má v sobě trochu mechanického citu, musel trpět, bohužel i přesto si svého času R-Tronic vybrala valná většina kupců původní R8. My jsme tohle auto poznali s manuálem a byl to nezapomenutelný zážitek, s ohledem na výše zmíněné ale druhá generace R8 dorazila jen s automatem, byť naštěstí už dvouspojkovým, který ke konci své éry dostala i první R8.

S gustem tak můžeme zavzpomínat na časy kombinace řvoucího pětilitrového desetiválce a ručního řazení díky přiloženému videu od lidí z AutoTopNL. Bohužel nevědomky připomínají nejen to, jak krásné časy této kombinace byly, ale také to, proč už skončily. Ačkoli jde jistě o zkušené řidiče, tomu na videu řazení zoufale nejde. Ale opravdu zoufale.

Dobře nedělá skoro nic - cestou nahoru se pomalé a někdy nepřesné řazení dá ještě občas snést, cestou dolů je to ale učiněná tragédie. Meziplyny nedává buď žádné a nebo velmi nepřesné, navíc přes spojku. A když se v jednu chvíli stane, že netrefí následující kvalt a motor mu zůstane ve vysoké rychlosti v levém pruhu dálnice ve volnoběžných otáčkách na neutrálu, evidentně neví, co udělat. Člověk u monitoru křičí: „Prostě jakkoli přidej plyn a zařaď cokoli!” ale kdepak, řidič nakonec bez přidání plynu zařadí další rychlost a trvá mu věčnost, než srovná otáčky přes spojku.

Pokud někdo takový řazení nezvládá, kdo jiný by měl? Většina lidí tak raději přijala rány palicí od R-Tronicu a Audi manuál postupně vyřadilo z nabídky i pro ty, kteří by si s ním teprve užili. Přes občasné utrpení je ale tohle video pořád zábava, však si ho pusťte - ten zvuk a hlavice řadicí páky krásně zapadající ho přesné kovové kulisy po vzoru Ferrari... Tohle je pořád auto snů a ani dynamicky se rozhodně neztratí, však se během pár mžiků oka rozjede až na 312 km/h.


Jízda až 312 km/h v provozu s autem s motorem V10 a manuálem je úžasná vzpomínka, i když řidič řadí jako opilý - 1 - R8V1018Jízda až 312 km/h v provozu s autem s motorem V10 a manuálem je úžasná vzpomínka, i když řidič řadí jako opilý - 2 - R8V1020Jízda až 312 km/h v provozu s autem s motorem V10 a manuálem je úžasná vzpomínka, i když řidič řadí jako opilý - 3 - R8V1013Jízda až 312 km/h v provozu s autem s motorem V10 a manuálem je úžasná vzpomínka, i když řidič řadí jako opilý - 4 - R8V1030Jízda až 312 km/h v provozu s autem s motorem V10 a manuálem je úžasná vzpomínka, i když řidič řadí jako opilý - 5 - R8V1002Jízda až 312 km/h v provozu s autem s motorem V10 a manuálem je úžasná vzpomínka, i když řidič řadí jako opilý - 6 - R8V1005
Takto jsme R8 V10 s manuálem jako kupé testovali už před více jak 10 léty, video níže je příjemnou vzpomínkou, třebaže je současně i nepříjemným osvětlením toho, proč si manuál málokdo vybral - uřadit tohle auto s elegancí zjevně zvládne jen smetánka mezi schopnými řidiči. Ilustrační foto: Jiří Kaloč, Autoforum.cz

Zdroj: AutoTopNL@Youtube

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše