Lamborghini Cheetah: Urus ani LM002 nebyly první SUV (video)

Někteří mají čerstvě představený koncept Urus za první SUV Lamborghini, znalejší vzpomenou i modelu LM002. Jenže opravdu první nebyl ani jeden z nich.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Lamborghini Cheetah: Urus ani LM002 nebyly první SUV (video)

30.4.2012 | Petr Miler | 4 příspěvky

Lamborghini Cheetah: Urus ani LM002 nebyly první SUV (video)

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Někteří mají čerstvě představený koncept Urus za první SUV Lamborghini, znalejší vzpomenou i modelu LM002. Jenže opravdu první nebyl ani jeden z nich.

Lamborghini vzbudilo s konceptem Urus poměrně velké pozdvižení. Hlavní důvod je přitom vcelku obvyklý - někteří považují vůz tohoto typu za nehodný nabídky výrobce jinak čistě supersportovních aut a snad bychom se k nim i přidali. Sama automobilka tento stav bagatelizuje odkazem na to, že podobné auto už v minulosti vyráběla v podobě modelu LM002, a tak vlastně nejen že nejde o porušení tradic, ale dokonce jejich pokračování.

Dalo by se s tím polemizovat, dnes vám ale chceme připomenout jiný koncept, který byl tím skutečně prvním SUV či off-roadem (dají-li se všechny tři experimenty zařadit do jediné škautlky) Lamborghini. Vznikl v roce 1977 a nesl jméno Tarzanovy oblíbené opičky, Cheetah.

Pozadí jeho vzniku je samo o sobě pozoruhodné, neboť už tehdy finančně strádajícímu Lamborghini přišlo jako dobrý nápad ucházet se o zakázku americké armády, která právě hledala zcela nový, do té chvíle světem nepoznaný off-road do svého arzenálu. Dnes vám asi přijde hodně zvláštní, že po něčem podobném zatoužilo právě Lamborghini, ale nezapomínejme - tato firma vyráběla již tedy hlavně traktory, pak teprve sporťáky a zabývat se produkcí SUV či off-roadu rozhodně nebylo něčím, co by mohlo snížit její image.

Spojila se proto s firmou Mobility Technology International (MTI), aby společně vyvinuli koncept Cheetah. MTI vyrobilo jeho základy v americkém San Jose, finální naladění proběhlo tradičně v Sant'Agatě. Vůz, jak za chvíli uvidíte na přiloženém snímku, disponoval vcelku pozoruhodnou, nízkou a rozkročenou stavbou a o jeho pohon se staral 190koňový osmiválec Chrysler o objemu 5,9 litru, jehož výkon mířil na všechna kola přes třístupňový automat. Rám vozu byl trubkový, karoserii pak tvořil sklolaminát.

Motorzovaná Cheetah se prvně představila na autosalonu v Ženevě v roce 1977, ale od začátku to byl pěkný průšvih. Jak se rychle poznalo, vůz byl do značné míry kopií konceptu XR311 od FMC z roku 1970 taktéž vyvinutém pro armádu. Jako by to nestačilo, záhy se zjistilo, že vůz se svými dvěma tunami hmotnosti s výkonem 190 koní moc dobře nejede a i jízdní vlastnosti byly při uložení motoru před zadní nápravou nedokonalé. Alespoň tak o tomto Lambu hovoří dobové zdroje.

Cheetah prošla testy americké armády, která si toto Lamborghini nejenže nevybrala, ale jeho jediný prototyp při testech zničila a ani zbytky už nikdy do Itálie nevrátila. Tendr tehdy vyhrál podobně koncipovaný od AM General a Italové, poučeni z tohoto nezdaru, stvořili již zmiňované LM002 s obdobným designem, ale motorem V12 uloženým vpředu.

To už jsou jiné příběhy, dnes si ale tento zapomenutý a jistě pochopíte proč i samotným Lamborghini zapomínaný koncept můžete připomenout skrze přiložený, čtyřapůlminutový snímek, kterým italská automobilka Cheetah svého času prezentovala americkým generálům. Jak uvidíte, v lecčems přeháněla, inu marketing je tu s námi stejně dlouho jako auta sama...

Petr Miler

Diskuze 4 příspěvky

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše