Home > Rubriky a sekce > Bleskovky > Článek
Majitel elektromobilu žijící v paneláku ukázal, jak ho lze dobíjet, když bydlíte v 19. patře
14.12.2021 | Petr Miler
Limitem rozšíření elektrických aut nejsou jen auta samotná, ale i způsob, jak lidé žijí. Pro ty, kteří bydlí ve velkých činžácích s malými parkovišti okolo nich, jde o zdánlivě nepoužitelné řešení, ale jak vidno...
Na elektromobily „nasazujeme” poměrně pravidelně, problém ale není v tom, že by šlo o špatná či nepoužitelná auta, záleží vždy na úhlu pohledu. Pokud žijete v rodinném domě s garáží někde u města a každý den dojíždíte nanejvýš pár desítek kilometrů do práce, může jít o velmi vyhovující řešení, zvláště máte-li k dispozici další vůz, se kterým jezdíte delší trasy. Problém je „jen” v tom, že všichni lidí takto nežijí a takovou možnost nemají. Politici přesto pracují na tom, aby si jiný než elektrický vůz nemohl jednoho dne koupit nikdo.
To je prostě nesmysl a takový tlak se jeví být tím absurdnějším, čím spíše žijete v místech s vysokou koncentrací obyvatel. Skutečně není problém zajet s elektromobilem do garáže, nechat ho přes noc pomalu dobíjet a druhý den zase vyjet, když ale bydlíte na sídlišti s velkými činžáky, kde dnes není možné pořádně ani zaparkovat, natož aby tam bylo možné takové auto dobíjet, jde o utopii. Toto se nezmění zítra, nezmění se to ani za 10 let, jde o už dekády trvající stav, který by vyžadoval obrovskou a podobný čas trvající změnu ve způsobu života, aby byl tak jiný, že by elektrické auto mohl mít každý. A nebo by stačilo dovolit lidem koupit si také něco jiného...
Někteří se přesto v těchto podmínkách pokouší elektromobil provozovat a pochopitelně řeší zmíněné problémy - když už vůz je kde zaparkovat, není jej kde dobít. Jeden majitel z ruského Krasnodaru žijící v 19. patře opravdu velkého paneláku se ale rozhodl vyřešit situaci po svém - auto nechal stát před domem a natáhl k němu kabel z okna. V onom 19. patře.
Zní to absurdně a možná je to vtip, dobře to ale ukazuje, jak absurdní je představa o rozumném využití takových aut v podobných oblastech. Jednoduše to není možné a nic nevyřeší ani „rychlodobíjení” na jiných místech města. Ono totiž není a nikdy nebude až tak „rychlo”, museli byste dobíjet několika megawatty, abyste se dostali na jednotky minut odpovídající doplnění palivové nádrže auta. To nebude možné ani z hlediska dostupného elektrického výkonu, ani z hlediska limitů sítě, ani z hlediska limitů akumulátorů. Ostatně taková Moskva se chlubí tím, že brzy zvýší počet veřejných nabíječek o 50 % - ze současných 109, z nichž jen 42 dobíjí auta alespoň tak rychle, abyste u nich strávili nabíjením hodinu nebo dvě podle kapacity akumulátorů.
Je to skutečně utopie a podobné pokusy situaci vyřešit ji jen podtrhují. Otázkou v tuto chvíli rozhodně není, zda najdeme lepší řešení do roku 2030 nebo 2035, do té doby se nic dramatického nestane. Otázkou je jen to, zda si přiznáme, že kompletní přechod na elektromobilitu je nemožný dříve, než bude polovině lidí oznámeno, že nové auto už prostě není pro ně.



Pokus používat Nissan Leaf člověkem žijícím na sídlišti dopadl poněkud tragikomicky, jak ukazuje video níže. Ilustrační foto: Nissan
Zdroje: Last Channel@Telegram, TASS
Bleskovky
Nadšenec s pomocí průhledné trubice ukázal, jak to vypadá uvnitř dieselového motoru za chodu, jak spaluje palivo bez svíček
včera
Když hoří desítky elektrických aut, tohle je jediná fotka, kterou zveřejní hasiči, aby někdo náhodou neviděl, co vlastně hořelo
včera
Ferrari pošle své zpackané elektrické Luce přímo do zdi
3.6.2026
Nové na MotoForum.cz
- Iker Lecuona: „Ukázal jsem svůj potenciál“ včera 12:07
- Vespa Lover: nová kolekce oblečení včera 12:06
- David Muñoz se vážně zranil po nehodě v závodě Moto3 7.6.2026
- Martin dostal trest do Brna 7.6.2026
- 100. vítězství Marca Marqueze 7.6.2026
Nejčtenější články
Automobilka v roce 2021 ohlásila čistě elektrickou budoucnost, teď uspořádala „Den motorů V6”
10.5.2026
Nejméně jedno vodítko už dlouho naznačovalo, že Auta Super jdou ke dnu. Dnes je poučením a cestou k návratu důvěry
10.5.2026
K mání je krásná, dodnes originální Škoda 100 v mimořádném stavu. A vzhledem k její kondici vlastně ani není drahá
10.5.2026
Tohle by dnes byla nová Lada Niva. Kdyby nepřišla válka
11.5.2026
„Zázračné” bleskové čínské dobíjení elektromobilů není zase tak zázračné. Přehřívá baterie za únosnou a brzy dokonce i legální mez
11.5.2026
Živá témata na fóru
- Audi klub - pro ty, co chteji Auto 06.08. 22:23 - mattonecz
- Dříve M135i, nyní ///M2 06.08. 17:01 - Eda
- Sraz AutoForařů na Nurburgring Nordschleife 06.08. 15:36 - Vrooom
- S větrem ve vlasech.... 06.08. 13:25 - pavproch
- Policejní kontroly a měření 06.08. 12:40 - Truck Daškam
- Onboard videa 06.07. 21:08 - řidičBOB
- Banky, peníze, finance, investice... 06.07. 13:49 - pavproch
- e90 330i 2006 250kkm + náhradní motor 06.06. 13:48 - pavproch
