Mercedes ukázal, co také dokáže geniální systém, který sám vyprostí zapadlé auto

Jinak ryze praktická funkce, která dovede vysvobodit auto zapadlé v závěji či bahně, aniž byste z něj museli vystoupit, zvládne i mnohem bláznivější věci. Podívejte se, jak umí vůz rozpohybovat.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Mercedes ukázal, co také dokáže geniální systém, který sám vyprostí zapadlé auto

13.11.2018 | Mirek Mazal

Mercedes ukázal, co také dokáže geniální systém, který sám vyprostí zapadlé auto

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Jinak ryze praktická funkce, která dovede vysvobodit auto zapadlé v závěji či bahně, aniž byste z něj museli vystoupit, zvládne i mnohem bláznivější věci. Podívejte se, jak umí vůz rozpohybovat.

Nová generace Mercedesu GLE už je v prodeji a první exempláře by se měly dostat k zákazníkům na konci letošního roku. Novinka nabízí vesměs to, co od současných Mercedesů očekáváte, k tomu ale přidává i jeden trumf, systém označený E-Active Body Control. Jeho podstatou je 48voltový elektrický obvod kombinovaný se vzduchovým odpružením Airmatic a aktivními tlumiči s elektromotory u každého kola. Ty umí nezávisle na sobě až o 10 cm měnit polohu kola vůči karoserii, a tak auto může i s koly na zemi létat nahoru a dolů, jak to dělají vozy v rapperských klipech.

Účelem tohoto systému ovšem není oslnění publika, jde o praktickou funkci zvyšující komfort. Možnost rychle regulovat pozici jednotlivých kol ruší potřebu instalovat na podvozek klasické stabilizátory, což ve výsledku umožňuje snazší průchodnost terénem a zpříjemňuje chování na silnici. Nejviditelněji ale dokáže úžasně efektivně pomoci i při zapadnutí terénu. Principem funkce zvané Free Drive je, že v případě úplného uvíznutí se díky jakémusi „poskakování” dostane překážející materiál pod kola. V té chvíli vzorek otáčejících kol zabere a dojde k uvolnění vozu, který následně může i díky pohonu všech kol 4Matic opustit past.

Jak to funguje v dunách, už jsme viděli dříve, Němci se ale rozhodli, že možnosti této funkce předvedou i méně vážným způsobem. Níže natočené video pochází z prezentace vozu pro vybrané hosty a připomíná právě ony rapperské klipy. Nový systém Mercedesu je opravdu mimořádně flexibilní, neboť i velké a těžké GLE se díky němu kroutí za zvuku hudby jako tanečnice u tyče.

Jestli automobilka umožní dělat podobná představení i zákazníkům na ulici, nemáme zprávy, ale pochybujeme o tom. I tak si ovšem dokážeme představit, že po zhlédnutí něčeho takového klienti Mercedesu podepisují objednávky na nové GLE jeden za druhým. Však se na to podívejte sami...


Mercedes ukázal, co také dokáže geniální systém, který sám vyprostí zapadlé auto - 1 - Mercedes-Benz GLE 2019 E Active Body Control 01Mercedes ukázal, co také dokáže geniální systém, který sám vyprostí zapadlé auto - 2 - Mercedes-Benz GLE 2019 E Active Body Control 02Mercedes ukázal, co také dokáže geniální systém, který sám vyprostí zapadlé auto - 3 - Mercedes-Benz GLE 2019 E Active Body Control 03Mercedes ukázal, co také dokáže geniální systém, který sám vyprostí zapadlé auto - 4 - Mercedes-Benz GLE 2019 E Active Body Control 04Mercedes ukázal, co také dokáže geniální systém, který sám vyprostí zapadlé auto - 5 - Mercedes-Benz GLE 2019 E Active Body Control 05Mercedes ukázal, co také dokáže geniální systém, který sám vyprostí zapadlé auto - 6 - Mercedes-Benz GLE 2019 E Active Body Control 06Mercedes ukázal, co také dokáže geniální systém, který sám vyprostí zapadlé auto - 7 - Mercedes-Benz GLE 2019 E Active Body Control 07Mercedes ukázal, co také dokáže geniální systém, který sám vyprostí zapadlé auto - 8 - Mercedes-Benz GLE 2019 E Active Body Control 08Mercedes ukázal, co také dokáže geniální systém, který sám vyprostí zapadlé auto - 9 - Mercedes-Benz GLE 2019 E Active Body Control 09Mercedes ukázal, co také dokáže geniální systém, který sám vyprostí zapadlé auto - 10 - Mercedes-Benz GLE 2019 E Active Body Control 10
E-Active Body Control od Mercedesu v akci s hudebním doprovodem ukazuje, že systém umožňující vysvobodit auto zapadlé v terénu umí i jiné působivé věci

Zdroj: Mercedes-Benz Maybach Fans@Youtube

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše