Muž ukázal celému světu, jak ošidné je spoléhat na moderní technologie v autech

Dovolují nám vypořádat se s některými nástrahami života efektivněji než kdy dříve, současně ale podobně efektivně umožňují dostat nás do úzkých. Jeden Němec to velmi názorně ukázal.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Muž ukázal celému světu, jak ošidné je spoléhat na moderní technologie v autech

6.2.2020 | Mirek Mazal

Muž ukázal celému světu, jak ošidné je spoléhat na moderní technologie v autech

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Dovolují nám vypořádat se s některými nástrahami života efektivněji než kdy dříve, současně ale podobně efektivně umožňují dostat nás do úzkých. Jeden Němec to velmi názorně ukázal.

Naše životy se stále více odehrávají ve virtuální rovině. Například udržování jakéhokoli kontaktu s přáteli donedávna znamenalo nutnost se osobně setkat, nebo si alespoň zatelefonovat, dnes si už snad většina lidí raději napíše přes cokoli od SMS až po rozličné messengery. Kdo je v tu chvíli ve skutečnosti na druhém konci u chytrého mobilu nebo počítače? Vlastně nevíme, máme ale tendenci věřit, že když na obrazovce vidíme to správné jméno, půjde o toho správného člověka.

Někdo důvtipný vás takto může ošálit a vylákat z vás třeba nějakou citlivou informaci, „systémům” jsme si zvykli skoro slepě věřit. Úplně stejně přitom můžeme být ošáleni i v nespočtu jiných případů a nejnověji na to upozorňuje muž jménem Simon Weckert. Německý umělec názorně ukázal, jak snadné je přimět všechny široko daleko si myslet, že na silnici je dopravní zácpa, i když na ni žádná není.

Weckert sehnal 99 různých telefonů s GPS a u všech následně zapnul navigaci přes Google Maps včetně určování polohy zařízení. Téměř sto smartphonů naskládal do červeného vozíku a vyslal s nimi do ulic Berlína figuranta (Weckert je muž na hlavní fotce, nikoli na záběrech níže, jak někteří tvrdí). Ten nicotnou procházkou vytvořil iluzi ucpané silnice, po které se rychlostí chůze pohybují desítky aut. Ostatním řidičům tak on-line navigace (a data Googlu přebírá kde kdo, včetně většiny továrních navigací s připojením na internet) hlásila dopravní špičku ve fakticky prázdných ulicích. Google si logicky myslel, že je na místě plno, proto zelené trasy zčervenaly a navigace vedla řidiče jinudy.

Nápaditý Němec chtěl ukázat následky uměle vyvolaných změn ve virtuálním světě na dění v tom skutečném a připomenout, jak ošidné je spoléhat na moderní technologie nejen v autech. Ukázal to dokonale, změnil skutečné životy mnoha lidí 99 smartphony v červeném vozíku. Něčemu podobnému nelze nikdy zcela zabránit, jsou to přirozené negativní vedlejší efekty zefektivňování našeho bytí, pokus ale připomíná, že bychom měli být vždy obezřetní a nevěřit slepě veškerým informacím, které nám podobné systémy servírují. Nemusí být totiž odrazem reality, ale jen zrcadlem snah s námi manipulovat.


Muž ukázal celému světu, jak ošidné je spoléhat na moderní technologie v autech - 1 - Umela zacpa pomoci smartphonu 01Muž ukázal celému světu, jak ošidné je spoléhat na moderní technologie v autech - 2 - Umela zacpa pomoci smartphonu 02Muž ukázal celému světu, jak ošidné je spoléhat na moderní technologie v autech - 3 - Umela zacpa pomoci smartphonu 03Muž ukázal celému světu, jak ošidné je spoléhat na moderní technologie v autech - 4 - Umela zacpa pomoci smartphonu 04Muž ukázal celému světu, jak ošidné je spoléhat na moderní technologie v autech - 5 - Umela zacpa pomoci smartphonu 05Muž ukázal celému světu, jak ošidné je spoléhat na moderní technologie v autech - 6 - Umela zacpa pomoci smartphonu 06
Figurant pod taktovotkou Simona Weckerta oklamal navigaci Googlu, upozornil na limity moderních technologií nejen v autech

Zdroj: Simon Weckert

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše