Nadšenec rozebral článek baterie Tesly. Podívejte se, co v něm objevil (video)

Víme, že akumulátory používané v Teslách jsou trochu jiné, než ostatní. Co se tedy nachází v jejich nitru? Přesně to vám dnes ukážeme.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Nadšenec rozebral článek baterie Tesly. Podívejte se, co v něm objevil (video)

5.4.2017 | Marek Bednář | 28 příspěvků

Nadšenec rozebral článek baterie Tesly. Podívejte se, co v něm objevil (video)

/

Víme, že akumulátory používané v Teslách jsou trochu jiné, než ostatní. Co se tedy nachází v jejich nitru? Přesně to vám dnes ukážeme.

Že vozy Tesla ukládají elektřinu v lithium-ionových bateriích, je obecně známo. Víte ale, jak tyto baterie vypadají zevnitř? Nedávno jsme vám ukázali „rozborku” samotného akumulátoru, nadšenec do modelů říkající si příznačně Aries RC ale zašel ještě o úroveň dál - rozebral jeden konkrétní článek. A našel zajímavé věci.

Vzal jeden kompletně vybitý, samozřejmě a prvně odřízl kladný pól. Pod tím vidíme karbonový držák, který v Li-ion bateriích rozhodně není obvyklý. Šetří nanejvýš pár gramů, ale dohromady v několika stovkách, ba tisících článků to znamená slušný rozdíl. Pak rozřízl vnější obal, vytáhl smotané jádro baterie a jal se ho rozebírat. Vnitřek je suchý, není tu žádná kyselina, což znamená lepší bezpečnost a možnost baterii rozebrat prsty, ale také to, že až na elektrolyt je možné všechno recyklovat.

Jádro se skládá z měděné fólie, která tvoří negativní pól, tenké vrstvičky lithia v černém suchém elektrolytu, které tvoří pozitivní pól, a plastového oddělovače, který slouží k tomu, aby nedošlo ke zkratu. Právě lithium s elektrolytem je tím, co ukládá energii. Klíčem k menším a lehčím bateriím je udělat všechny vrstvy co nejtenčí, ale zároveň schopné uložit dostatečné množství energie a uložit je bezpečně, bez přílišného rizika zkratu.

Lithium s elektrolytem je totiž to, co je na baterii typu li-ion nejnebezpečnější. Velmi snadno může vzplanout, např. při zkratu, který může nastat proražením baterie zvenčí. Na videu je kousek lithia v elektrolytu zapálen hořákem a vidíme jasně červený plamen - to hoří právě lithium.

Mrkněte se na to sami - je to neobvyklá podívaná na jednu z dost podstatných částí aut Tesly, které je posouvají před ostatní „elektrickou konkurenci”...


Nadšenec rozebral článek baterie Tesly. Podívejte se, co v něm objevil (video) - 1 - clanek baterie tesla zevnitr 01Nadšenec rozebral článek baterie Tesly. Podívejte se, co v něm objevil (video) - 2 - clanek baterie tesla zevnitr 02Nadšenec rozebral článek baterie Tesly. Podívejte se, co v něm objevil (video) - 3 - clanek baterie tesla zevnitr 03Nadšenec rozebral článek baterie Tesly. Podívejte se, co v něm objevil (video) - 4 - clanek baterie tesla zevnitr 04Nadšenec rozebral článek baterie Tesly. Podívejte se, co v něm objevil (video) - 5 - clanek baterie tesla zevnitr 05Nadšenec rozebral článek baterie Tesly. Podívejte se, co v něm objevil (video) - 6 - clanek baterie tesla zevnitr 06Nadšenec rozebral článek baterie Tesly. Podívejte se, co v něm objevil (video) - 7 - clanek baterie tesla zevnitr 07Nadšenec rozebral článek baterie Tesly. Podívejte se, co v něm objevil (video) - 8 - clanek baterie tesla zevnitr 08Nadšenec rozebral článek baterie Tesly. Podívejte se, co v něm objevil (video) - 9 - clanek baterie tesla zevnitr 09Nadšenec rozebral článek baterie Tesly. Podívejte se, co v něm objevil (video) - 10 - clanek baterie tesla zevnitr 10Nadšenec rozebral článek baterie Tesly. Podívejte se, co v něm objevil (video) - 11 - clanek baterie tesla zevnitr 11
Takhle vypadá válcový článek lithium-ionové baterie zevnitř

Zdroj: Aries RC@YouTube

Marek Bednář

Diskuze 28 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše