Nejrychlejší chata světa se ukázala na sprintech, osobní auta nestačila

Je vskutku neobvyklé když se vedle vás na startu čtvrtmílového sprintu postaví dům. Jenže když má kdesi v předsíni motor V8 s více jak 450 koňmi a pohon všech kol, je to vážně rychlý dům.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Nejrychlejší chata světa se ukázala na sprintech, osobní auta nestačila

19.8.2019 | Mirek Mazal

Nejrychlejší chata světa se ukázala na sprintech, osobní auta nestačila

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Je vskutku neobvyklé když se vedle vás na startu čtvrtmílového sprintu postaví dům. Jenže když má kdesi v předsíni motor V8 s více jak 450 koňmi a pohon všech kol, je to vážně rychlý dům.

Naposledy před měsícem jsme se pozastavili nad nejrychlejší chatou světa. Bouda stlučená ze dřeva je ve skutečnosti převlečený Volkswagen Passat z roku 1999 osazený 4,2 litrovým osmiválcem z Audi RS4. Pojízdná krabice se sedadly z Mercedesu takto dokáže upalovat až 162,5 km/h, což stačí na platný zápis do Guniessovy knihy rekordů.

Majitel Kevin Nicks věnoval původní přestavbě dvanáct měsíců a jen 5 000 liber (141 tisíc Kč), aby pobavil diváky, ale zároveň počítal s účastí na závodech. Během podniku Ultimate Street Car Event první úkol plnil náramně, zároveň však otestoval jízdu na limitu. Navzdory silnému protivětru 48 km/h stroj zaznamenal čas 15,49 sekundy v jízdě na 400 metrů s pevným startem. V cíli závodiště Santa Pod Raceway naměřili rozhodčí rychlost motorové chaty 138 km/h. Nebýt nepříznivého počasí, časomíra by byla přívětivější.

Nejde o doklad excelentní dynamiky, ale je to dost na to, aby se protivník v obyčejnějším autě ve druhé dráze nestačil divit. Muž za volantem Opelu (ve Velké Británii Vauxhallu) Astra vedle chaty jistě s vítězstvím, ovšem upalující bouda s ověřeným výkonem 335 kW (456 koní) a pohonem 4x4 zhatila veškeré jeho naděje. A nebyla to jediná oběť tohoto bizarního stvoření.

Práce na chatě (jakkoli divně to zní) navíc stále pokračují, byť původní rozpočet 5 000 liber tím byl jistě mnohonásobně překonán. Brzy má chajda díky novému software řídící jednotky od MRC Tuning upalovat rychlostí přes 180 km/h km/h, což by znamenalo nový světový rekord. Teď jen najít dostatečnou rovinu a ideálně také bezvětří...


Nejrychlejší chata světa se ukázala na sprintech, osobní auta nestačila - 1 - Chata na koleckach VW Passat Variant dalsi 01Nejrychlejší chata světa se ukázala na sprintech, osobní auta nestačila - 2 - Chata na koleckach VW Passat Variant dalsi 02Nejrychlejší chata světa se ukázala na sprintech, osobní auta nestačila - 3 - Chata na koleckach VW Passat Variant dalsi 03Nejrychlejší chata světa se ukázala na sprintech, osobní auta nestačila - 4 - Chata na koleckach VW Passat Variant dalsi 04Nejrychlejší chata světa se ukázala na sprintech, osobní auta nestačila - 5 - Chata na koleckach VW Passat Variant dalsi 05Nejrychlejší chata světa se ukázala na sprintech, osobní auta nestačila - 6 - Chata na koleckach VW Passat Variant dalsi 06
Dynamiku chaty na kolech poznal řidič Astry na vlastní kůži

Nejrychlejší chata světa se ukázala na sprintech, osobní auta nestačila - 7 - Chata na koleckach VW Passat Variant 01Nejrychlejší chata světa se ukázala na sprintech, osobní auta nestačila - 8 - Chata na koleckach VW Passat Variant 02Nejrychlejší chata světa se ukázala na sprintech, osobní auta nestačila - 9 - Chata na koleckach VW Passat Variant 03Nejrychlejší chata světa se ukázala na sprintech, osobní auta nestačila - 10 - Chata na koleckach VW Passat Variant 04Nejrychlejší chata světa se ukázala na sprintech, osobní auta nestačila - 11 - Chata na koleckach VW Passat Variant 05Nejrychlejší chata světa se ukázala na sprintech, osobní auta nestačila - 12 - Chata na koleckach VW Passat Variant 06Nejrychlejší chata světa se ukázala na sprintech, osobní auta nestačila - 13 - Chata na koleckach VW Passat Variant 07Nejrychlejší chata světa se ukázala na sprintech, osobní auta nestačila - 14 - Chata na koleckach VW Passat Variant 08Nejrychlejší chata světa se ukázala na sprintech, osobní auta nestačila - 15 - Chata na koleckach VW Passat Variant 09Nejrychlejší chata světa se ukázala na sprintech, osobní auta nestačila - 16 - Chata na koleckach VW Passat Variant 10Nejrychlejší chata světa se ukázala na sprintech, osobní auta nestačila - 17 - Chata na koleckach VW Passat Variant 11Nejrychlejší chata světa se ukázala na sprintech, osobní auta nestačila - 18 - Chata na koleckach VW Passat Variant 12
Rychlé stavení na hydraulickém podvozku oficiálně dosáhlo rychlosti 162,5 km/h, nyní je v plánu jízda rychlostí přes 180 km/h

Zdroj: VeeDubRacing@Youtube

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.